Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 11.06.2020

Her ne kadar asıl çıkışının üzerinden bir süre geçmiş olsa da, bu inceleme yazımda sizlere XCOM 2 isimli oyundan bahsedeceğim. Aslında, tam olarak böyle detaylı oynanışlardan değil de, daha çok XCOM 2 adındaki bu yapımın Nintendo Switch üzerinde nasıl bir oyun tecrübesi sunduğundan bahseden bir inceleme yazısı olacak. XCOM 2 Nintendo Switch sürümünün inceleme kısmına geçmeden önce, bu sürümde, War of the Chosen paketinin de bulunduğunun altını çizmem lazım.

XCOM 2 Nintendo Switch inceleme

XCOM 2 Nintendo Switch üzerinde nasıl?

Aslında, tur bazlı bir taktik oyununu, taşınabilir bir konsol üzerine oynamak gerçekten güzel bir fikir. Mario + Rabbids Kingdom Battle bunu gerçekten çok iyi başarıyor zaten. Hoş, bence eğlenceli atmosferi ile XCOM serisinde göre o işi bir tık daha iyi yapıyor, orası ayrı mesele. Fakat, bu söylediğimden XCOM 2 kötü dediğimi sanmayın çünkü XCOM 2 gerçekten muhteşem bir oyun. Attığınız adımları tekrar ve tekrar düşündüren bir oyun.

Peki, XCOM 2 Nintendo Switch üzerinde oynanır mı diye sorarsanız, eğer sabırlıysanız evet diye cevap veririm. Tam olarak akıcı bir şekilde oynayamadığımız gibi, başka türlü sorunlar da oyunda yer alıyor. XCOM 2 Nintendo Switch inceleme yazımızın konuğu da genel olarak bu sorunlar olacak zaten. İlk başta sorunlardan bahsedip, sonra da oyunu Nintendo Switch üzerinde neden oynamanız gerektiğinden bahsedelim.

XCOM 2 Nintendo Switch inceleme

XCOM 2 Nintendo Switch üzerinde ne gibi sorunlar çıkarıyor?

Oyun kasıyor. Evet, bildiğiniz kasıyor. Özellikle çatışmalar esnasında FPS ciddi anlamda düşüşlere uğruyor. Bildiğim kadarıyla Nintendo Switch’i Dock kısmına koyduğunuzda daha rahat çalışıyor. Bende de Dock kısmına takılı ve Elgato HD60 S ile birlikte bilgisayar ekranında oynuyorum. Yani, performansın iyi olması gerekiyor değil mi? Değil. 30 FPS’ten ziyade, daha çok 15-20 FPS gibi oynanıyor oyun. Yer yer takılmalar olması da ayrı bir üzücü kısım.

Yükleme süreleri çok uzun. Oyunda, yanlış bir adım atma ihtimaliniz çok yüksek. Gerçekten yüksek. Bu yüzden sık sık önceki kayıt dosyalarınıza giderek tekrardan şansınızı denemek isteyebilirsiniz. Fakat, Nintendo Switch üzerinde oynarken, ne yazık ki kafanıza göre bunu yapma şansınız yok gibi hissediyorsunuz. Bunun da en büyük sebebi, bu yükleme ekranları. Bitmiyor, bitmek bilmiyor. Oyun yüklenirken gidip çay koyup gelebiliyorsunuz ve yükleme devam ediyor. Denendi ve onaylandı.

Aşırı fazla yer kaplıyor olması da, benim açımdan bir başka sorun oldu. 24,4GB indirme gerçekleştirdim, XCOM 2 oynayabilmek için. 24,4GB diyorum. Eğer bir SD kart falan takmadıysanız, bu boyut gerçekten aşırı fazla. Ben, konsolda yer alan diğer oyunlarımı kaldırmak zorunda kaldım. Dahası da, birçok oyunumu arşivlemek zorunda kaldım. Gerçekten üzücü oldu benim açımdan.

XCOM 2 Nintendo Switch inceleme

Peki, XCOM 2 neden Nintendo Switch üzerinde oynanmalı?

Asıl olay burada. Bilenler mutlaka vardır, oyun aslında gerçekten muhteşem bir yapım. Tur bazlı taktik oyunları konusunda, bizleri strateji oyunu oynar gibi, satranç oynar gibi hissettiren oyunlardan bir tanesi. Bir şeyler başardığınızda gerçekten mutlu ediyor. Bir şeyleri başarmış gibi hissediyorsunuz. Bunu sadece PC’de ve diğer konsollarda, yani evde tecrübe edebilmek yerine canınız sıkılınca çantanızdan çıkaracağınız Nintendo Switch ile yaşabilmek ayrı bir zevk oluyor. Bir yerlere giderken oyuna kendinizi o kadar veriyorsunuz ki, yolun nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bile. Bu, Nintendo Switch’in taşınabilir olmasının en tatlı katkılarından biri zaten.

Bir başka olay da, Joy-Con adı verilen kollar. Dürüst olayım, ben Joy-Con adı verilen bu kolları cidden çok seviyorum. Her iki parçasını da ayrı ayrı ellerimize alıp arkaya yaslanarak kafamıza göre, rahat rahat, yayılarak oynayabilmek muhteşem bir avantaj. Kolları ayır, savur, oyna. XCOM 2, arkanıza yaslanıp rahatça düşünerek oynamanız gereken bir oyun ve bu kollar sayesinde, cidden rahat bir şekilde oynayabildiğimi hissediyorum. En azından benim tecrübem bu yönde oldu.

XCOM 2 Nintendo Switch inceleme

XCOM 2 Nintendo Switch inceleme sonucu nedir?

Eğer kasmaları, yüklemeleri takmayacaksanız, sorun olmaz derseniz, ciddi anlamda muhteşem bir oyun tecrübesi yaşayabilirsiniz. XCOM 2 zaten halihazırda muhteşem bir oyun. Teknik anlamda ucu ucuna yeten Nintendo Switch’in taşınabilirliği ve rahatlığı, oyun tecrübesini başka bir boyuta çekebiliyor. Rahat rahat, istediğiniz neredeyse her yerde oynayabiliyorsunuz. Şu zamana kadar XCOM 2 isimli bı oyuna şans vermediyseniz Nintendo Switch üzerinde bir şans vermenizi tavsiye ederim.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.