Xbox One X, HDMI 2.1 desteği sunan ilk cihaz oldu

Xbox One X, HDMI 2.1 desteği sunan ilk cihaz oldu

Xbox kullanıcıları yeni yazılım güncellemesinin ardından HDMI 2.1 desteğine kavuşacaklar.

Microsoft, Xbox konsolları ile her zaman teknolojiyi yakından takip etmeyi ve bunu kendi cihazlarında da uygulamayı başardı. Bunun bir yeni örneği olarak, Xbox One X konsolunun yeni standartlardan birisi olan HDMI 2.1’i destekleyen ilk cihaz olmasını gösterebiliriz. Sunulacak bir yazılım güncellemesinin ardından, bu yeni nesil Xbox konsolu HDMI 2.1 standardını destekleyecek ve özelliklerinden faydalanabilecek.

Xbox One X, HDMI 2.1 standardını destekleyen ilk cihaz.

Her ne kadar platforma özel oyunlar kategorisinde ve oyuncuları etkilemekte sınıfta kalsa da, Xbox konsolları yüksek kaliteleriyle tanınıyor. Xbox One ailesinin her üyesinin neredeyse sunabileceği bütün eğlence çözümlerini bir araya getirerek sunması, bunlar için büyük bir avantaj olmuştu. Microsoft, Sony’den önde olduğu bu alanı iyi değerlendirmek istiyor olacak ki en yeni teknolojileri bile yakından takip ederek cihaza entegre ediyor.

Xbox One X konsolunuzun HDMI 2.1 desteğine kavuşması her şeyi çözmeyecek tabii ki. Bu teknolojiyi destekleyen bir görüntüleme cihazınız olmadığı sürece konsolun bu standardı desteklemesi işinize yaramayacaktır. Bir oyun konsolunun HDMI 2.1 standardını tüm kapasitelerde destekleyen ilk cihaz olması da aslında bu sektörün genişliğini gösteriyor. Microsoft’un bu konuda nasıl bir atılım yapacağını ise bekleyip göreceğiz.

Görüntülerdeki yırtılmalarından kurtulmanıza çok az kaldı.

HDMI 2.1 ile birlikte 10K çözünürlüğe kadar olan görüntüler sorunsuzca desteklenebiliyor. 8K 60FPS veya 4K 120FPS görüntüleri HDMI 2.1 standardını destekleyen cihazlar üzerinden görüntüleyebiliyorsunuz ancak bunlardan daha önemli bir konu var. Yeni HDMI standardı ile birlikte VRR yani değişken yenileme hızı ve ALLM yani otomatik düşük gecikme modu desteği sunuluyor. AMD FreeSync 2 tarafından da desteklenen bu özelliklerin özellikle VRR bakış açısından bakıldığında oyun deneyiminizi iyileştireceğini söyleyebiliriz.

Sunulacak olan yazılım güncellemesinin ardından Xbox One X konsolları 4K 120FPS ve Dinamik HDR desteği sunmaya başlayacak. Bunlar ekranla konsolun yenileme hızını eşitleyen ve bu şekilde yırtılmaları engelleyen VRR özelliği ile birleştiğinde inanılmaz bir deneyim elde etmemeniz imkansız. Unutmayın, Xbox One X bir oyun konsolu olmakla kalmayarak pek çok yayın uygulaması ile aynı zamanda bir eğlence cihazı olarak karşımıza çıkıyor. Tüm bu yeni özellikler ile birlikte medya deneyimi genel olarak gelişiyor.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın