Xbox One, Google Asistan ve Alexa gibi dijital asistanları destekleyecek

Xbox One, Google Asistan ve Alexa gibi dijital asistanları destekleyecek

Microsoft, Xbox One kullanıcılarına sesle kontrol desteği sunacak olabilir.

Apple, Amazon ve Google gibi devlerin yatırımlarıyla büyümeye devam eden dijital asistanlar oyun dünyasına da el atacak gibi görünüyor. Ortaya çıkan yeni bilgilere göre, Xbox One kısa süre içerisinde Google Asistan ve Alexa gibi dijital asistanları desteklemeye başlayacak. Sesli dijital asistanların, konsolu sesle kontrol edilebilir hale getirmesi ve erişilebilirliğini artırması bekleniyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Xbox One Google Asistan Alexa

Windows Central tarafından yapılan paylaşıma göre, yakın zamanda Microsoft konsollarında yeni bir dönem başlayacak. Sesle kontrol imkanlarının gelişmesi, özellikle belirli zorluklar yaşayan insanların hayatlarını kolaylaştırıyor. Microsoft, geçtiğimiz günlerde tanıttığı yeni kontrolcü ile erişilebilirliğe verdiği önemi ortaya koymuştu. Şimdi de Amazon Alexa ve Google Asistan gibi sesli dijital asistanlar Xbox One konsoluna geliyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Yalnızca erişilebilirlik olarak değil, teknolojik gelişim ve destek olarak düşünüldüğünde de bu büyük bir adım. Her gün Android veya iOS cihazlarımızda sesli asistanları kullanıyor, aramalarımızı onlara yaptırıyoruz. Şimdi de oyunlarımızı onlar ile başlatacağız gibi görünüyor. Hemen yukarıdaki ekran görüntüsünden de inceleyebileceğiniz gibi, konsolun arayüzünde sesli dijital asistanınızı bağlayacabileceğiniz bir menü bulunacak.

Xbox One, Google Asistan ve Alexa gibi asistanlar ile sesle kontrol edilebilecek.

Nasıl bu kadar emin konuşuyoruz, çünkü Xbox One zaten sesle kontrol özelliğine sahipti. Konsol, çıkışını ilk gerçekleştirdiğinde Kinect’in mikrofonu üzerinden sesli komutlarınızı algılıyor ve bunları uyguluyordu. Kinect ürününün kullanımdan kaldırılmasının ardından ise konsolu bu özellikten mahrum kalmıştı. Xbox One cihazlarına Amazon Alexa ve Google Asistan gibi dijital sesli asistan desteğinin gelmesi bakalım oyunculara ne gibi kolaylıklar sağlayacak.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.