Avatar
Yazar: Yaşar Baturalp Artar, Editör Yazım tarihi: 27.08.2018

PUBG Mobile ve Fortnite Mobile oyunlarının çıkışının ardından mobil platformlarda çok daha rekabetçi oyunlar görmeye başladık. Bu oyunlarda başarı yakalamak için gerçek bir kontrolcü kullanmak isteyen oyuncular, Xbox One kontrolcüsünü bağladıklarında yer yer hüsrana uğrayabiliyorlardı. Ortaya çıkan yeni bilgilere göre Android Pie ile birlikte Microsoft'un kontrolcüsü Google tarafından resmi olarak desteklenecek.

Xbox One kontrolcüsü Android Pie ile desteklenecek.

Microsoft 2 yıl önce kontrolcülere bluetooth desteği eklemiş ve diğer cihazlar ile çok daha kolay iletişim kurulabilmesini sağlamıştı. Durum her ne kadar böyle olsa da, Xbox One kontrolcünüzü Android cihazınıza bağladığınızda sıkıntılar yaşayabiliyordunuz. Özellikle tuş atama konusunda sorun çıkaran kontrolcü, oyunları oynanamaz hale getirebiliyor. XDA-Developers tarafından paylaşılan yeni bir bilgi ise, dev mobil platformun sonunda bu sorunu çözeceğine işaret ediyor.

Bir Google mühendisinin Android Pie ile uzun zamandır var olan Xbox One kontrolcüsü hataları çözümlendirdiği belirtiliyor. Tuş ataması ile ilgili hataların Android Pie ile çözüldüğü notunun düşülmesi de işleri daha ilginç hale getirerek resmi bir müdahalenin olduğu ihtimallerini güçlendiriyor. Üstelik yamanın işletim sisteminin çekirdek kodları üzerinde yapıldığı düşünülürse, bütün cihazların bu yamayı alacağını da söyleyebiliriz.

Halihazırda Bluetooth bağlantısı destekleyen pek çok oyun bulunuyor ve bu hamleden sonra yenileri de eklenecektir diye düşünüyoruz. Ortaya çıkan son bilgilere göre Fortnite mobil sürümünün de Bluetooth kontrolcü desteği sunabileceği belirtilmişti, bu Xbox One kontrolcüsünü de kapsayacaktır. Android Pie cihazlara dağıtılmaya başlandığında ne tür bir etki yaratacak göreceğiz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.