Xbox One’a AMD FreeSync ve 2K görüntü desteği geldi

Xbox One’a AMD FreeSync ve 2K görüntü desteği geldi

Bu ay 2K görüntü desteği, gelecek ay 120 Hz desteği.

Bu aralar Xbox One’a bol bol güncellemeler getiren Microsoft, uzun zamandır yaptığı en büyük güncellemelerden biri olan Nisan Güncellemesini yayınladı. Güncellemenin içinde 2K görüntü desteği, AMD FreeSync desteği ve ses ayarlarına yapılan değişiklikler var.

Xbox One, AMD FreeSync, 2K

AMD FreeSync 2 Desteği

Gelen değişikliklerden en önemlisi olarak göze çarpan ilk eklenti AMD FreeSync 2 desteği. İlk Freesync ile AMD, monitörlerin görüntü yenilenme hızını ihtiyaca uygun bir şekilde değiştirerek ekran yırtılması, ekran dalgalanması gibi sorunlara çözüm getirmeyi başarmıştı.  AMD FreeSync 2 ise daha çok HDR (yüksek renk ve kontrast aralığına sahip) aygıtlara önem veriyor. Böylelikle bu güncellemeden sonra HDR TV veya monitör sahibi konsol kullanıcıları ekran yırtılması gibi görsel hatalarla karşılaşmayarak, daha iyi oyun deneyimi yaşayacaklar.

2K Görüntü Desteği

Bir diğer önemli eklenti ise 2K görüntü desteği. Xbox getirdiği destek ile 2560’a 1440 tüm pikselleri gerçek olarak verebilecek. Bu sayede konsol oyuncuları daha yüksek çözünürlükte oyunlarını oynayabilecek. Xbox One X ve One S’e gelecek özellik görüntü çıkışını doğal olarak verebilecek.

Oyun İçi Görüntü Paylaşımı

Gene bu ay gelen bir diğer güncelleme ise oynanışa büyük etkisi olan görüntü gecikmesi ile alakalı. Yeni gelen güncelleme ile kullanıcılar oyuna giriş yaptıklarında otomatik olarak Oyun-Modu’na girecekler. Oyun-Modu oyuncular için gecikmeleri en aza indirmeye çalışacak. Ayrıca bir diğer küçük eklenti ile de oyuncular oyun içi görüntülerini hemen Twitter da paylaşma ve Edge’e gelen değişiklikler ile de içerik yükleyip, indirebilecekler.

3 Boyutlu Ses Desteği

3 Boyutlu Ses Desteği’ni de getiren Nisan ayı iyi ses sistemlerine sahip oyuncuların kendilerini daha fazla oyunda hissedebilmeleri sağlayacak. 3 Boyutlu ses bu güncellemede arka plan sesleri ve oyun içi seslere gelen gelişmiş ayarlarla birlikte daha da etkili bir atmosfer yaratacak.

Xbox One için Önümüzdeki Ay Ne Beklemeliyiz?

Bu saydıklarımız ile beraber pek çok farklı iyileştirmenin de olduğu güncelleme an itibariyle indirilebilir durumda. Bu güncellemenin gelişinden önce Mayıs Güncellemesinin detaylarını da yayınlayan Microsoft, bu güncellemede getirdiği 2K çözünürlüğe iyileştirmelerle beraber 120 Hz özelliğini getirmek istediğini de açıklamıştı. Ayrıca bir takım arayüz ve erişilebilirlik iyileştirmeleri de getirecek olan güncellemenin tam tarihiyle alakalı bir bilgimiz yok.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın