WWE 2K18: Universe modu hakkında her şey

WWE 2K18: Universe modu hakkında her şey

Universe modu bu sene birbirinden güzel yenilikler ile geliyor.

WWE 2K18 içerisinde en çok oynanan oyun modu Universe idir. Ben şahsen geçen seneki Universe moduna 600’den fazla saatimi harcadım. Ondan önceki senede ise bu saat 250 civarı idi. WWE 2K15’de ise sadece 100 saat. Çünkü Universe modu sayesinde kendi WWE şirketinizi yönetebiliyorsunuz. Kendi şovlarını kurup, maçları, düşmanlıkları, dostlukları siz ayarlayabiliyorsunuz. Bunların hepsini oyun sizin için yapıyor olsa bile kendinize benzersiz bir WWE evreni kurabilmek için biraz da hayal gücünüzün olması gerekiyor. Fakat her şeyden önce WWE 2K18 ile gelecek Universe modunu tanımalısınız. Bu yazımızda da amacımız modun yeniliklerini sizlere tanıtmak. Eğer bu oyuna ait daha fazla içerik arıyorsanız, WWE 2K18 hakkında bilmeniz gereken her şey başlıklı yazımıza mutlaka göz atmanızı öneriyoruz.

WWE 2K18: Universe

WWE 2K18: Universe modu hakkında her şey

WWE 2K18 içerisindeki bu modda bir şovu, PPV etkinliğini, bu şovların içindeki maçları, maçlara katılan güreşçileri, her şeyi ayarlayabiliyorsunuz. Hatta diğer insanların oluşturmuş olduğu özel güreşçileri bile indirip, Universe moduna ekleyebiliyorsunuz. Özelleştirme konusunda bu mod gerçekten yeterli bir derinliğe sahip. Bu seneki yeni oyun ile de bu derinliğe yeni bir katman geliyor. Bu katman öncelikle güreşçiler arasındaki düşmanlıklar ile alakalı.

Daha önce söylediğim gibi, oyunda 2 takım arasındaki veya 2 güreşçi arasındaki düşmanlığı ayarlayabiliyorsunuz. Öncelikle her şov başına sadece 3 düşmanlık kurabiliyorsunuz. Bu düşmanlığın uzunluğunu ve şiddetini seçebiliyorsunuz. Ayrıca, artık 2 güreşçi arasında bir düşmanlık devam ederken, aynı zamanda potansiyel düşmanlıklar da devreye giriyor. Mesela Brock Lesnar ile Seth Rollins arasında bir düşmanlık kurdunuz. Bu düşmanlık boyunca Seth Rollins, farklı maçlarda John Cena ile karşılaştı. İşte bu karşılaşmalar sayesinde Seth Rollins ile John Cena arasında potansiyel bir düşmanlık doğuyor. Bu potansiyel düşmanlık seviyesi en son seviyeye geldiğinde ise eğer siz isterseniz John Cena ile Seth Rollins arasındaki düşmanlığı başlatabiliyorsunuz.

WWE 2K18: Universe

Peki, potansiyel düşmanlıklar tam olarak nasıl oluşuyor? Aslında arka planda çok hoş bir sistem var. Çünkü potansiyel düşmanlıklar bir karakterin iyi veya kötü olmasına bağlı olarak oluşabiliyor, Universe modundaki yeni özellik olan Power Rankings sıralamalarına göre oluşabiliyor, kendinizin veya düşmanınızın arkadaşları ve düşmanlarına bağlı olarak oluşabiliyor. Yani, siz Randy Orton ile bir düşmanlık yaşarken, başka bir güreşçi sıraya giriyor bile. Tabii bu sıraya giren rakibiniz ile illa düşmanlık yaşamak zorunda da değilsiniz. Oyun size %100 bir özgürlük sunuyor.

Potansiyel düşmanlıklar eğer devam ederse bir süre sonra aktif düşmanlıklara dönüşüyor ve bu aktif düşmanlıklar da bir PPV etkinliğindeki maçla son bulabiliyor. Tabii bu aktif düşmanlık sırasında, iki güreşçi arasında oldukça hoş sinematik sahneler rastgele olarak üretilebiliyor. Bunun haricinde artık Universe modundaki düşmanlıkların bir de seviyesi var. Bu seviyeler, renkler ile belirtiliyor. Mesela, yeşil renkli bir düşmanlık çok dostluk temeli olabilirken, kırmızı renkli bir düşmanlıkta her yer savaş alanına dönebiliyor. Oyundaki düşmanlık seviyeleri ise hemen aşağıdadır efendim.

  • Düşük (Yeşil): Oldukça arkadaşça, sportmen bir düşmanlık.
  • Orta (Sarı): Düşmanlar birbirlerine karşı saygısız olmaya başlıyor.
  • Yüksek (Turuncu): Düşmanlar birbirlerine fiziksel saldırıda bulunuyor.
  • Çok Yüksek (Kırmızı): Düşmanlık sert ve ciddi bir hal alıyor. Taraflar sürekli birbirine saldırıyor.

WWE 2K18: Universe

Eğer gerçek hayatta WWE programını takip ediyorsanız, Raw ve Smackdown Live şovlarının birbirinden tamamen ayrı olduğunu da biliyorsunuzdur. Bu ayrılma yakın bir geçmişte yaşandı ve ne yazık ki oyunun Universe modu takvimi de böyle bir değişikliğe hazır değildi. 2K Games ekibinden gelen açıklamalara göre, geliştirici ekip bu takvim sistemini en baştan oluşturdu. Oyuncular bu sayede rahatlıkla tek bir ay içerisine 2 adet PPV şov atabilecek ve bu 2 adet PPV yüzünden şov içindeki düşmanlıklar da bozulmayacak. Serinin bir önceki oyununda bu sistem ciddi anlamda berbattı ve şimdi düzeltilmiş olması bizi oldukça sevindirdi.

Sırada ise Power Rankings var. Bu Power Rankings mevzusu gerçek hayattaki WWE programında senelerdir var. Bu bir sıralama ve program içerisindeki en güçlü güreşçiler bu sıralamada yer alıyor. İşte bu sıralama artık WWE 2K18 içerisindeki Universe modunda da var. Bu sıralamalar her şova özel olmayacak, direkt olarak modunuzda aktif olarak tüm güreşçilerin içinde bulunduğu tek bir sıralama olacak. Mesela sizin Raw içindeki Universal Şampiyonu karakteriniz Brock Lesnar ise fakat NXT Şampiyonu çok daha fazla galibiyete sahip ise, daha başarılı ise Power Rankings menüsünde NXT yıldızı, Brock Lesnar’dan yukarıda olabilir.

WWE 2K18: Universe

Tabii Power Rankings, Universe moduna gelen tek yenilik değil. Artık bu moddaki her güreşçinin bir de amacı bulunuyor. Mesela sizlerin de yukarıda görebileceği gibi Braun Strowman’in amacı WWE Universal Şampiyonluk kemerini ele geçirmek. Ha tabii bu arada Braun Strowman, Power Rankings içerisinde birinci olduğu için tüm güçlerine de +15 bonus veriliyor. Bu da güzel bir Power Rankings bonusu olarak sayılabilir. Her neyse, oyunda çok çeşitli amaçlar bulunmuyor ne yazık ki. Kemeri koru, kemeri kazan, şu kişiyi yen, şununla arkadaş ol, bununla takımı boz gibi amaçlar mevcut. En benzersiz amaç ise Undertaker’ı WrestleMania’da yen olarak karşımıza çıkıyor. Bunun da ona rağmen pek benzersiz olduğunu söyleyemeyiz. Bahsetmiş olduğumuz bu amaçları oyun kendi kendine ayarlayabiliyor veya siz değiştirebiliyorsunuz.

Son olarak maç tiplerinden de bahsedelim. Artık WWE 2K18 içerisinde tek bir ringde maksimum 8 güreşçi olabilecek. Bu sayede artık 4’e 4 takım maçları, 8 kişilik Battle Royale maçları gibi birçok şey yapılabiliyor. Ayrıca, eğer dilerseniz oyundaki birçok maçın kurallarını kendiniz de değiştirebiliyorsunuz. Bir de, eğer maça çıkan bir güreşçinin ortalaması, diğer güreşçinin ortalamasından çok yüksekse, o maç bir anda “Squash” maçına dönebiliyor. Bu tip maçlar da ortalama 1 veya 2 dakika sürüyor. Gerçek hayatta, özellikle NXT şovlarında bol bol gördüğümüz Squash maçlarının şimdi WWE 2K18 içerisinde olması da bizleri ayrıca sevindirdi.

WWE 2K18: Universe

Son olarak, bizlerin sosyal medya kanallarını takip etmeyi unutmayınız. Facebook ve Twitter sayfalarımızdan aktif olarak haber paylaşımları yapmaktayız.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın