Canlı LeadergamerTV Sea of Thieves oynuyoruz

WWE 2K16 Ön İnceleme

WWE 2K16 Ön İnceleme

WWE severler önümüzdeki ay tekrar ringlere çıkıyor.

Bundan 35 sene önce Vince McMahon ve Linda McMahon şimdiki ismi ile WWE’yi kurdu. Profesyonel güreş eğlencesi olarak kategorilendirilen WWE, ülkemizde genelde küçük kardeşlerimiz tarafından tercih edilen bir organizasyon. Bu durum farklı ülkelerde, özellikle İngiltere ve ABD üzerinde, 7’den 77’ye ilgi görse de ülkemizde böyle bir durum ne yazık ki söz konusu değil. Her neyse, bizim konumuz da bu değil. Aslında konumuz WWE ile alakalı fakat WWE’nin bir oyunu ile alakalı. Oyunumuz WWE 2K16. Yazımız ise bir ön inceleme. Dilerseniz bir an önce incelememize başlayalım ve WWE 2K16 nasıl bir şeymiş görelim.

1

WWE Oyun Serisinin En Geniş Kadrosu!

Oyunun isminden de anlayabileceğiniz gibi WWE oyunlarının isim haklarına 2K Games sahip. Bu durum sanıyorum ki 4 senedir böyle. Yani biz 2K Games’ten bu güne kadar WWE 2K13, WWE 2K14 ve WWE 2K15’i gördük. Bir de WWE 2K16 göreceğiz. İşte 2K Games, bu çıkarttığı oyunlar arasında en geniş güreşçi kadrosunu WWE 2K16 için hazırlıyor. Nereden mi biliyoruz? Çünkü yapılan açıklamalara göre WWE 2K16’da benzersiz 120 adet güreşçi bulunacak. Karakterlerin farklı varyasyonlarını da işin içine eklersek sanıyorum ki bu sayı 2 katına çıkabilir. Bu olay WWE 2K serisi için hayatsal bir önem taşıyor diyebilirim. Çünkü WWE serilerinde her zaman kadro ön plana çıkmıştır. 2K Games önceki oyunlarında bunu pek dikkate almasa da, sonunda WWE 2K16 ile dikkate almışa benziyor. Yani, WWE 2K16 ile oyuncular güreşçi sayısında sıkıntı çekmeyecekler. Birbirinden benzersiz 120 güreşçi yanına bir de topluluk tarafından oluşturulan karakterleri eklersek, bu sayı bir hayli çoğalıyor. Bu arada belirteyim, artık topluluk tarafından yapılan 100 adet karakteri aynı anda oyunumuz içerisinde bulundurabiliyoruz. Bir önceki oyunlarda bu sayı 20’den bile azdı.

Karakterler demişken, WWE 2K16’nın kapak yıldızı Stone Cold Steve Austin olacak. Bu yüzden tahmin edebileceğiniz gibi WWE 2K16 genel olarak Stone Cold Steve Austin üzerine kurulu olacak. Mesela 2K Showcase modunda bir adet Stone Cold Steve Austin senaryosu olduğunu geçen hafta 2K Games açıkladı. Bunun dışında sadece Stone Cold Steve Austin’a özel bir oyun modunun da olacağı konuşuluyor fakat bu bilgi henüz resmi değil. Stone Cold Steve Austin dışında WWE 2K16’da ilginç bir güreşçi de bulunacak. Kim mi? Arnold Schwarzenegger… Evet, WWE 2K16’da Arnold Schwarzenegger’ı The Terminator 2 filmindeki hallerinde görebileceğiz fakat bu karakter sadece ön siparişe özel olacak. Bu yüzden, eğer oyuna ön sipariş veremiyorsanız fakat Arnold Schwarzenegger’ı seviyorsanız geçmiş olsun efendim. Zaten WWE şovlarında da Arnold Schwarzenegger’ı bolca görüyorduk bir ara. Görülen o ki Arnold Schwarzenegger, WWE ve 2K Games arasında sıkı bir reklam bağı oluşmuş. Oluşsun diyelim, bir zararı yok.

2

Gelişen Oynanış!

WWE 2K15’i oynayanınız oldu mu bilmiyorum fakat oynanış yönünden pek bir sıkıntısı yoktu. Tabii mükemmel değildi ama kötü de değildi. WWE 2K16 ile görebildiğimiz kadarıyla oynanış da hayli bir gelişecek. Mesela oyuncuların en çok istediği modlar seriye geri dönecek “Create a Championship” gibi. Bunun dışında karakter oluşturma modu da tamamen elden geçirilecek. Mesela gördüğümüz kadarı ile artık aksesuar ve kıyafetlerimizin materyallerini değiştirebileceğiz. Kıyafetlerimiz artık hareketlerimize duyarlı olacak, yani vücudumuza yapışmış gibi gözükmeyecekler. Yüz tarama teknolojisi ile kendi yüzümüzü oyuna aktarabileceğiz. Karakter girişlerinde artık yükleme ekranları ile karşılaşmayacağız ve istediğimiz zaman kendi karakterimizin girişini kesip, düşmanımıza saldırabileceğiz. Tüm bunların dışında yaşanan en büyük gelişme sanırım 3 kişilik yorumcu kadrosu olacak. Bundan önceki oyunlarda sürekli olarak 2 kişilik kadrolar ile karşılaşıyorduk. 3 kişilik kadro tabii ki daha iyi çünkü 3 kişi demek, daha fazla yorum sayısı demek. Daha fazla benzersiz cümle demek. WWE 2K’nın eski oyunlarında artık yorumcuların her sözünü ezberlemiştik çünkü.

WWE serisinde genel olarak sürekli olarak aynı pes ettirme sistemini ve aynı pin sistemini görüyorduk. WWE 2K16 ile birlikte oyunun standart pes ettirme sistemi ve pin sistemi tamamen değişiyor. Aslında pin sistemi sadece şekil değiştirse de, “Dirty Pin” olarak adlandırılan hareketler WWE 2K16 ile birlikte seriye geri dönecek. Sanıyorum pin sistemindeki en büyük gelişme bu. Pin sistemi dışında, pes ettirme sistemi baştan aşağı değişiyor ve artık pes ettirme sahnelerinde deli gibi tuşlara basmak yerine, aklımızı kullanarak mini bir oyun oynayarak karakteri pes ettirebiliyoruz. Yani hazırlanın arkadaşlar, her sene gördüğümüz sistemler artık değişiyor. Kendinizi hazırlayın. Bu değişim tabii ki iyi yönde, yanlış anlaşılmasın.

3

Gelişen Sadece Oynanış mı? Grafikler de Gelişiyor!

Şimdi, bu duruma çok mu şaşırdık? Hayır. Seneler geçtikçe her oyunun grafikleri bir adım da olsa ileri gidiyor. WWE 2K16 da bu oyunlardan bir tanesi. Özellikle karakter modellemeleri ve bu modellemelerin görünümleri göze hitap eden tarzdan. Fakat grafiklerin yanında ne yazık ki oyunun müzik listesi pek bir sönük kalıyor. WWE 2K15’te olduğu gibi WWE 2K16’da da 12 adet parça bulunuyor. Müzik sayısı konusunda sürekli cimri davranan 2K Games, WWE 2K16’da da bu tutumunu sürdürüyor.

Genel olarak WWE 2K16, WWE 2K15’in bir üst seviyesinde bir yapıt diyebiliriz. Neredeyse 2 katına çıkan kadro, geliştirilen oynanış, yeni modlar, yeni senaryolar ve çok daha fazlası aslında WWE 2K16 almanız için bir sebep. Fakat 2K Games ne yazık ki WWE 2K serisinde bir türlü doğru düzgün bir iş tutturamadı. Bu güne çıkarttığı her WWE 2K oyunu vasattı. Bu yüzden oyuncuların aklında çok soru işareti olabilir, normaldir. Benim kafamda da aynı soru işaretleri var. Fakat oyunu alıp gidereceğiz bu soru işaretlerini sanırım. Eğer WWE seviyorsanız zaten WWE 2K16’dan başka şansınız bulunmuyor. Ben WWE 2K16’da umutluyum. Evet, 2K Games’in bu konudaki amatörlüğünden ben de korkuyorum fakat yapacak bir şey var mı?

WWE 2K16 yeni nesil ve eski nesil konsollar için 27 Ekim 2015 tarihinde piyasaya sürülecek. Oyunun PC sürümü henüz konuşulmuyor.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın