WWE 12

WWE 12

THQ, 2004 yılından beri aralıksız devam ettirdiği WWE serisinin 2012 oyunu ile karışımızda. Özellikle son yıllarda fazlasıyla popülerleşen Smackdown vs Raw ile birlikte bu türde oyunlarda fazlasıyla dikkat çekmeye başladı.

İşte bu oyunlara katılan son yapım WWE 12’de serinin diğer yapımlarına bakılırsa biraz daha farklılık gösteren bir oyun. Oyun içi senaryo modu, yeni güncellemeler ve atmosfer gibi öğeler geçen seneki oyunlara göre biraz daha farklılık gösteriyor. Ancak bu farklılıklar iyi yönde mi yoksa kötü yönde mi? Bunu yazının devamında göreceğiz

Menüde Neler Var Şef?

WWE 12 oyun modları açısından oldukça bol seçeneği olan bir oyun. Menü o kadar zengin ki normalde televizyondan izlediğiniz Amerikan Güreşi’nde görüp görebileceğiniz her şey bu oyunda mevcut.  WWE 12’de serinin 2010 ve 2011 sürümlerinde bulunan oyun modlarının hepsi yeni oyunda da bulunuyor.

Hazırlık maçı olarak adlandırabileceğimiz ‘Play’ menüsünde One on One, Two on Two, Triple Threat, Fatal 4-Way,6-Man, Handicap ve Specialty seçeneklerinin bulunduğunu ve sadece One on One bölümünde Normal Match, Extreme Rules, Hell in a Cell, Inferno Match, Iron Man, Ladder ve Last Man Standing alt seçeneklerinin bulunduğunu açıklasam sanırım ne kadar detaylı oyun modlarının olduğunu herkes anlar. Bunların yanında lig olarak tabir edebileceğimiz Universe ve senaryo modu olan Road to Wrestlemania modu var. Tabii birde oyunda olmazsa olmaz Online modda yer alıyor

Smackdown vs Raw severleri fazlasıyla memnun edecek menüsüyle WWE 12 oyun çeşitliliği açısından oldukça başarılı gözüküyor. Bu kadar fazla seçenek olunca bir oyunseverin bu oyundan sıkılması epeyce zor diyebiliriz.

Road to Wrestlemania

Oyunumuzun senaryo modu olarak adlandırabileceğimiz Road to Wrestlemania farklı oyun yapısı ile en dikkat çekici oyun modlarından biri olarak göze çarpıyor. Peki nedir Road to Wrestlemania? Farklı senaryo modu ne anlama geliyor? Buyrun hep beraber bakalım.

Road to Wrestlemania, WWE 12’de belli bir senaryoya göre ilerleyen ve sizin o senaryoya göre farklı oyuncuları yönetmenizi sağlanan bir oyun modu. Kısacası bu modda oyuna başlayınca hemen hemen her dövüşcü ile oyunu oynayabiliyor ve farklı oyuncuların farklı özelliklerine şahit olabiliyorsunuz.

Road to Wrestlemania’nın en güzel yanı ise gerçekçiliğin ön planda tutulması. Kavgalar, atışmalar, beklenmeyen olayların yer aldığı bu modda bol bol diyalog ve bol bol beklenmedik olay ile karşılaşacaksınız. Beklenmedik olaylar demişken, Road to Wrestlemania’da gerek dövüşlerde gerekse dövüş öncesi beklenmedik olaylarda senaryo gereği bazı görevleri yapmanız gerekiyor. Her başarılı görevden sonra farklı bir görev alabiliyor ya da oyuncuların karşılıklı atışmalarına şahit olabiliyorsunuz. Başarısız olduğunuzda ise oyun yapamadığınız göreve göre tekrar şekilleniyor.

Gayet eğlenceli olan bu modu  Smackdown vs Raw  seven her insanın fazlasıyla seveceğine hiç şüphem yok. Gayet başarılı bir şekilde oyuna aktarılmış.

Diğer Oyun Modları

Oyunun en önemli oyun modu olan Road to Wrestlemania’ya farklı bir pencere açtıktan sonra oyunun diğer modlarını bir başlık altında sizlere aktaracağım. Bunun sebebi ise çok farklı oyun türlerinin olmasına rağmen merkezde aynı şeyi yapıyor yani dövüşüyor oluşumuz.

Universe, oyunun en eğlenceli ya da benim en eğlenceli bulduğum oyun modları arasında ikinci sırada. Bu modda bir karakter seçiyor ve sırasıyla lig maçlarına çıkıyoruz. Kazandığımız her maça göre puanlar kazanıyor ve diğer maça geçiyoruz. Oldukça iyi hazırlanmış bu modda oldukça eğlenceli vakitler geçirmenize sabep olabiliyor.

Play menüsü altında olan ve hazırlık maçları olarak adlandırabileceğimiz menü seçeneğinin altında ise birçok farklı seçenek var. Bire bir, ikiye iki hatta 6 kişilik oyunculara kadar oynayabileceğiniz oyunda bireysel olarak ve arkadaşlarınızla oldukça eğlenceli vakitler geçirebiliyorsunuz. Tabii bu modda sadece bir oyun seçeneği yok. Normal dövüş, kafes dövüşleri, merdiven dövüşleri ve tamamiyle karmaşadan oluşan ve herkesin birbirine girdiği oyun modları gibi bir çok oyun seçeneği bulabilirsiniz.

Atmosferin Hastasıyım Ringlerin Ustasıyım

WWE 12’de ringlere adım atmanın zamanı geldi. Bakalım oyun modları kadar oynanabilirlik ve grafiklerde başarılı mı?

WWE 12’de ilk bahsetmek istediğim konu kontrol ettiğimiz karakterin hareket kabiliyeti. Kontrol ettiğimiz oyuncu televizyonlardan izlemeye alışık olduğumuz  Smackdown vs Raw  maçlarındaki çoğu hareketi yapabiliyor. Bu yüzden oynanabilirlik konusunda oyun başarılı bir iş çıkarmış diyebiliriz. Ancak oyunu uzun bir süre oynadıktan sonra hareketler insana “Hep aynı şeyi mi yapıyorum ben?” sorusunu sordurmuyorda değil. Söz konusu bir güreş veya bir dövüş oyunu olunca kişisel olarak sürekli şaşırtıcı bir şey görmek isterdim ben. Çok daha fazla hareket ve çok farklı şekillerde rakibi yere sermek çok daha güzel olabilirdi.

Hareketlerden bahsediyoruz peki ama kontroller ne kadar iyi ayarlanmış? Bir de bunlara göz atalım. Oyundaki kontroller gayet kullanışlı ve alışılması rahat bir şekilde ayarlanmış WWE 12’de. Bunun yanında bazen rakibi sıkıştırdığınızda ekranınızda çıkan harflere basarak çeşitli özel hareketleride yapmanıza olanak sağlayabiliyor kontrol sistemi.


Atmosfer. Böylesi büyük gösteri ve eğlence sektörünün en önemli öğelerinden biri bu olsa gerek. Oyundaki atmosfer gayet başarılı bir şekilde tasarlanmış. Seyirciler, güreşcilerin kendilerine has giriş introları, oyun içindeki hareketlilik. Özellikle her karakterin kendine has giriş müziği ve sahneye çıkış bölümleri çok başarılı olmuş. Atmosfer konusunda oyun gerçekten başarılı iş çıkarmış.

Biri grafikler mi dedi? Evet, dediğinizi duyar gibiyim. Ancak grafikler konusunda pekde iç açıcı konuşamayacağım. Hala serinin bir kaç yıl önceki oyunları ile aynı görüntü kalitesine sahip olan oyun grafik olarak kendini tekrarlamaktan başka bir şey yapmıyor maalesef.

Son Round!

Hazır son rounda girmişiz oyun hakkında bir eleştiri daha yapayım. Oyunda çok fazla hata var. Oyuncular boş yerlere vuruyor, ringe girmiyor ya da çıkmıyor. ring tellerine takılıyor vs vs. Bu liste böyle uzayıp gider…

WWE 12 gerçekten başarılı bir yapım. Ancak ‘aman aman veya harika bir oyun olmuş mu?’ diye sorarsanız hayır derim.  Smackdown vs Raw severler için bu oyun alınıp oynanabilir ama ben sadece dövüş oyunu arıyorum diyenler için piyasada çok daha fazla alternatif ve başarılı oyun olduğunu belirtmek istiyorum.

 

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın