World of Warplanes İnceleme

World of Warplanes İnceleme

Bir uçak similasyonundan öte bulutların üzerinde bitmek bilmeyen saf aksiyon!

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere bir World of Warplanes (WoWP)-WoW demeye gönlüm el vermedi.- incelemesi anlatmayacağım. Bu yazıda sizlere WoWP’de nasıl hunharca, usanmadan, bıkmadan öldüğümü anlatacağım. Oyunu oynadığım ilk bir saatte o kadar çok öldüm ki oyun kendi kendine bilgisayardan silenecek diye korktum. En fazla hayatta kaldığım savaş süresi sanırım 10 dakikayı aşamadı ilk bir iki saat boyunca. Daha sonra 15 dakikaları, 20 dakiları bulsam da seriyi bozmadan yine öldüm. Sonra tekrar girdim, sonra tekrar öldüm. Her hangara geri döndüğümde ‘’bu sefer ölmeyeceğim!’’ dememe rağmen sözümü tutamama sürem 10 dakikaydı..

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Oyunun sizlerde zor olduğu kanısını uyandırmak istemem. Sanırım ben uçak similasyonu konusunda biraz beceriksizim. Sahi, oyun aslında bir uçak simalasyonu gibi görünse de vaad ettikleri bir hayli farklı. Gerçek bir uçak sürüş keyfinden öte fazlasıyla canlı bir aksiyon oyunu olduğunu söyleyebilirim WoWP’in. Sürekli bir it dalaşı içerisindesiniz. Hatta oyunu açar açmaz, üyeliğe giriş yapar yapmaz kendinizi savaşın ortasında buluyorsunuz. Free2play olması ile beraber oyun kesinlikle girip kafa dağıtıp çıkmalık oyunların en tepesinde kendine yer buluyor.

shot_009Oyunda epey geniş bir uçak yelpazesi bulunduğunu söyleyebilirim. Almanya, Japonya, Çin, Amerika, ingiltere ve Sovyetler olmak üzere 6 ülkenin uçaklarını kullanabiliyoruz. Tabii ikinci dünya savaşından kalma uçaklar. Bu da oyuna hafif bir nostalji katmamış değil. Uçakları hangarda seçtikten sonra istersek modifiye edip güçlendirebiliyorsunuz. Epey kolay ve kısa bir şekilde modifiye ettikten sonra birkaç ek özellik ekleyip direkt savaşta buluyorsunuz kendinizi. Yalnız uçağınızı seçerken oynayış tarzınıza göre bir şeyler seçmeye çalışın yoksa benim gibi sürekli ölebilirsiniz. Uçakların can, manevra, ateş hızı gibi temel değerleri var ve bu değerler uçağı seçerken sağ tarafta gözüküyor. Mesela canı yüksek ancak manevra kabiliyeti düşük bir uçak seçtiniz ancak düşman bölgeye hızlıca girip bir şeyler yok etmek istiyorsunuz, oyunu bu şekilde oynamayı seviyorsunuz. Kesinlikle yanlış tercih!  Bir anda kendinizi 4-5 tane düşman uçağının içinde bulabilirsiniz. Ki bu da manevra kabiliyeti düşük bir uçakta ne kadar canı çok olursa olsun öldünüz demektir.

Oyunun bana en tatlı gelen özelliği sanırım o güzel arayüzü. Menüler olması gerektiği sade ve aynı zamanda detaylı eşitlendirilmiş. Ulaşmak istediğinize kolayca ulaşabiliyorsunuz. Bu tür oyunlarda genelde arayüzler epey karmaşık olur, oyuncunun daha oyuna girmeden kafasını karıştırır. Savaşırken de arayüz ve ekran gözünüzü yormuyor. Oyuna girerken de hiç sıkıntı çekmedim en fazla 2 dakika sırada bekledim. Gelelim kontrol ve oynanış kısmına; bir uçak similasyonunda en başta olması gereken özellik oynanış ve kontroldür herhalde. Başlarda biraz bocalatsa da bir iki oyundan sonra tamamiyle alışabiliyorsunuz. Mouse+ klavye ombinasyonu da oyuna çok iyi yedirilmiş, alışması kolay ustalaşması zor değil. Ancak oyuna tamamiyle hakim olmak için kesinlikle Ayarlardan tuş sekmelerine bakmanızı tavsiye ediyorum.

sadKendinize göre kolay tuşları ayarlayıp öyle başlayın savaşa zira sade arayüz sayesinde 30 saniyenizi almaz bu işlem. Bunların yanında müzikler bir süre sonra kafa tırmalaya başlıyor maalesef. Oyuna girerken fena değil ancak savaş esnasında o atmosferi veremiyor. Haritalarda epey güzel dizayn edilmiş. Savaş yani uçuş alanları çok büyük ve ayrıntılı. Tarihsel bakımdan en gerçekçi ve doğru savaş alanlarını oluşturmak için, günümüz yeryüzünün uydu fotoğrafları ve 2. Dünya savaşında kullanılan haritalar kullanılmış. Kontrollere de alıştıktan sonra bu haritalarda it dalaşı yapmak cidden epey keyifli olmuş.

Uzatmadan toparlarsak, WoWP Wargaming’in yeni uçuş similasyon oyunu, Olması gerektiği gibi basit ve eğlenceli bir oyun olmuş. Güzel grafikleri ve haritaları ile farklı türde uçaklarla savaşmak cidden keyifli. Ancak bir online oyun olarak sizleri uzun süre meşgul eder mi? Beni etmez. Tam olarak çerezlik bir online oyun ve bu konuda da epey iyi. Ancak dediğim gibi fazlası yok. Ben deneyin diyorum zira hiçbir şey kaybetmezsiniz. Keyifli kapışmalar, görüşmek üzere.

[inceleme]

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.