Windows 10 sizden gizli internetinizi kullanıyor olabilir!

Windows 10 sizden gizli internetinizi kullanıyor olabilir!

Büyük bir güncelleme dalgasını kaldırabilmek için internetiniz kullanılıyor...

Eğer sizde Windows 10 güncellemesi yaptıysanız Microsoft internetinizi diğer güncellemelere kaynak sağlamak için kullanıyor olabilir. Yeni gelen güncellemeleri engelleme gibi bir şansımız bulunmayacağı açıklanmıştı. Bu sistem, Microsoft tarafından Windows Update Delivery Optimization (Windows güncelleme alma sistemi) olarak adlandırılmıştı. Son gelen bilgilere göre internet hızı yüksek olan sistemler Microsoft’un sunucularına destek sağlıyor. 

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ayar

Son verilere göre 29 temmuzdan itibaren 42 milyon cihaz Windows 10 işletim sistemine geçmiş durumda. 29 temmuzda Windows 10 genel olarak indirilmeye sunulduğundan itibaren anlık olarak dünya üzerinde kullanılan internetin %2lik bir kısmını Windows 10 güncellemesi kapsıyordu. Bu kadar büyük bir veri transferinin altından kalkabilmek için Microsoft çeşitli yöntemler kullanarak sorunsuz şekilde bu dönemi atlattı.

Rezervasyon sistemi kullanılmasını hepimiz biliyoruz peki bilmediğimiz sistem ne? Torrent mantığı diyebileceğimiz bu sistem çoğu kullanıcı tarafından bilinmiyordu. Windows 10 kurulan cihazların, kurulduğu andan itibaren internetin belirli bir kısmı Windows 10 güncellemesini upload etmek için uğraşıyordu. WUDO olarak adlandırılan bu sistemde herhangi bir güvenlik açığı bulunmamakta fakat internetin kotalı olduğu gibi bir durumda bu sistem oldukça büyük sıkıntı doğuruyor. Eğer ben sistemim upload etmesin zaten kota bize yetmiyor diyorsanız aşağıdaki yolları izleyerek böyle bir sistemden kurtulabilirsiniz.

  • Başlat> Ayarlar> Ağ ve İnternet> Wi-Fi> Gelişmiş Seçenekler>Tarifeli Bağlantı (Bu seçeneği aktif hale getirirseniz arkaplanda çalışan hizmetlerden bazıları interneti kullanmayacaktır Windows Update gibi.)
  • Başlat> Ayarlar> Güncelleştirme ve Güvenlik> Windows Update> Gelişmiş Seçenekler> Güncelleştirmelerin Nasıl Teslim Edileceğini Seç ( Buradaki seçeneği kapatırsanız bahsettiğimiz WUDO sistemi çalışmayacaktır. Bu sistemi kapatmak cihazınıza hiçbir zarar vermeyecektir.)

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.