Yeni Windows 10 oyun modu nasıl kullanılır?

Yeni Windows 10 oyun modu nasıl kullanılır?

Yeni oyun modu hakkında merak ettiğiniz her şey bu yazımızda.

Yeni Windows 10 Creators güncellemesi geçen günden itibaren yavaş yavaş kullanıcılara sunulmaya başladı. Bu güncellemenin bizim sitemizde yer alıyor olmasının en önemli nedeni ise, Creators güncellemesi ile Windows 10 bilgisayarlara eklenecek olan yeni bir oyun modunun geliyor olması. Manüel olarak aktif edilmesi gereken Windows 10 oyun modu ne işe yarar peki? Daha da önemlisi, nasıl aktif hale getirilir? Tüm bu soruların cevaplarını, rehber tarzındaki bu yazımızda bulabileceksiniz.

Yeni Windows 10 oyun modu nasıl kullanılır?

Windows 10 oyun modu nedir?

Windows 10 oyun modu, temelinde çok basit bir işleve sahip. Siz, oyun oynarken bu modu açıyorsunuz ve bu mod, oynadığınız oyunun önceliğe sahip olmasını sağlıyor sisteminizde. Mesela, siz oyun oynarken arkada bir de Google Chrome açık ise, sisteminiz bu internet tarayıcısına daha az önem veriyor, böylece oyun daha fazla öneme sahip oluyor. Performans da artıyor. Tabii ki bu oyun modu sayesinde tek bir oyunda 20-30 FPS kazanamıyorsunuz. Oldukça küçük etkilere sahip. Fakat Microsoft böyle bir şey hazırlamış bizlere. Hem de bu mod sadece performans arttırmıyor. Onlarca farklı özellik de ekliyor sistemimize. Bu yüzden mutlaka deneyimlemeniz gereken bir güncelleme ve mod bu.

Windows 10 oyun modu nasıl yüklenir?

Bahsi geçen bu mod, ilk olarak 12 Nisan 2017 tarihinde kullanıcılara sunulmaya başladı. Biz ise 13 Nisan 2017 tarihinde aldık güncellemeyi. Yani, Microsoft herkese aynı anda göndermiyor Windows 10 Creators güncellemesini. Eğer bilgisayarınız size yeni bir güncelleme var diye bildirim göndermediyse, bu bildirimi beklemelisiniz. Tabii ki direkt olarak internet üzerinden de indirebilirsiniz bu güncellemeyi fakat biz bu şekilde bir işlem önermiyoruz. En iyisi, sisteminizin size vereceği zamanı bekleyin. Eğer henüz bildirim gelmediyse, Windows arama yerine, “Güncelleme” yazarak sistemin güncelleme ayarları sayfasına ulaşınız ve bu sayfada güncellemeleri kontrol ediniz. Belki sisteminiz henüz yeni bir güncelleme var mı, yok mu diye tarama yapmamıştır. Manüel olarak bir de siz tarama yapın.

Yeni Windows 10 oyun modu nasıl kullanılır?

Windows 10 oyun modu nasıl açılır?

Eğer güncellemeyi halihazırda aldıysanız veya tarama sonrasında güncellemeyi görüp, o şekilde bilgisayarınıza kurduysanız, her şey tamam demektir. Eğer sisteminizin, “Ayarlar” sekmesinde hemen yukarıdaki gibi bir, “Oyun” sekmesi görüyorsanız, güncelleme sorunsuz bir şekilde yüklenmiş demektir. Ayarlar sekmenizden bu, “Oyun” ayarına girdiğiniz zaman ise karşınıza hemen aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak. Bu ekranda da, “Oyun Modu” ayarına gitmeniz gerekiyor bu yeni özelliği aktif hale getirebilmeniz için.

Yeni Windows 10 oyun modu nasıl kullanılır?

Yukarıdaki görselde belirttiğimiz gibi, “Oyun Modu” sayfasına geçtiyseniz, karşınıza yine hemen aşağıdaki görseldeki gibi tek bir ayar çıkacak. Eğer oyun modunu açmak istiyorsanız, o ayarı açmanız yeter. Eğer ayarın kutu rengi mavi ise açılmış demektir. Beyaz ise kapalı demektir. Tam da bu noktada söylemeliyiz ki, Microsoft bu mod hakkında, “Oyun Modu, Windows 10’da oyun oynarken en iyi oyun deneyimini yaşamanıza yardımcı olur. Oyun Modu’nu kullandığınızda oyunu bilgisayarınızın en yüksek önceliği haline getiririz; böylece en iyi oyun kalitesini ve performansını elde edebilirsiniz.” şeklinde bir açıklama yapıyor.

Yeni Windows 10 oyun modu nasıl kullanılır?

Windows 10 oyun modu için detaylı ayarlar nelerdir?

Biraz önce sizleri götürmüş olduğumuz ayarlar sekmesinde, oyun moduna ait farklı ve detaylı ayarlar da bulunuyor. Fakat bu ayarlar, temel olarak performansınız ile alakalı değil. Mesela en baştan açıklayalım. Oyun Çubuğu isimli sekmede, oyun modunun kısayollarını ayarlayabilirsiniz. Mesela oyun modu standart olarak Windows+G tuş kombinasyonu ile açılıyor. Fakat siz bunu değiştirebilirsiniz. Aynı zamanda, yayında kamera gösterme, kayıt zamanlayıcısı gösterme, video alma, ekran görüntüsü alma gibi tuş kısayolları da bu sekmeden değiştirilebiliyor.

Oyun DVR sekmesi ise aslında birçok konsol kullanıcısının bildiği bir ayar. Bu ayar, siz oyunu oynarken arka planda oyunu kaydetmenizi sağlıyor. Fakat aktif olarak değil. Mesela siz bir oyun oynuyosunuz ve etkileyici bir sahne ile karşılaştınız. Fakat oyunu kaydetmiyorsunuz. Bu demek değil ki, o etkileyici anı kimse ile paylaşamayacaksınız. Çünkü Oyun DVR modu, sizden gizlice oyunu kaydediyordu. Bu bahsettiğimiz ayarı, “Ben oyun oynarken arka planda kaydet.” ayarını aktif hale getirerek kullanabilirsiniz. Bu sayfanın devamında ise çekilen video kalitesi hakkında detaylı ayarlar bulunuyor. Bilgisayarınızın performansına göre ayarlama yapabilirsiniz. Bu ayarın hemen altındaki, “Yayın” sekmesi de benzer yapıya sahip. Video çekmek yerine canlı yayın yapıyorsunuz sadece.

Windows 10 oyun modu, oyun içerisinde nasıl kullanılır?

Eğer başarılı bir şekilde Microsoft’un yeni özelliğini aktif hale getirdiyseniz, artık oyunumuza girebiliriz. Eğer standart ayarları değiştirmediyseniz, oyun içerisinde Windows+G tuş kombinasyonunu kullanarak, yeni özelliğin menüsünü görebilirsiniz. Eğer bu tuş kombinasyonuna bastığınız zaman oyun modu çıkmıyorsa, oyunu pencere modunda oynamayı deneyebilirsiniz. Eğer bir oyunda ilk defa oyun modunu açıyorsanız, sistem size bir soru soracak: Oyun modunu açmak istiyor musunuz? Bu bir oyun mu? Eğer öncelikle, “Bu bir oyun.” diyerek ayarı işaretlerseniz, bir daha bu ekranla karşılaşmıyorsunuz. Yani Windows+G yaptığınız zaman direkt oyun modu menüsü çıkıyor, karşılama ekranı değil. Ana oyun modu ekranına ulaşarak da, oyun modunu aktifleştirmiş oluyorsunuz. Burada karşınıza çıkan menüde farklı ayarlamalar yapabilir, videolar çekebilir, görseller alabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın