avatar
Yazar: Ahmet Can Bayrak, Editör Yazım tarihi: 04.08.2022

Günümüzde en popüler iletişim uygulamalarından olan WhatsApp sadece telefonlar için değil. WhatsApp Web ile Mac, Windows, iPad veya Android tabletlerde popüler sohbet mesajlaşma programına erişebilirsiniz. WhatsApp Web’in bu cihazlardan herhangi birinde kurulumu çok kolaydır ve bir kolaylığı da WhatsApp Web’i telefon olmadan kullanabilmenizdir. Bu yazıda, WhatsApp Web nasıl kullanılır ona değinecek ve telefonunuz kapalıyken veya bilgisayardan uzaktayken WhatsApp Web’i kullanıp kullanamayacağınıza değineceğiz.

WhatsApp Web nasıl kullanılır?

WhatsApp Web kullanmak için iPhone veya Android telefonunuzun bilgisayarınızın yakınında olması ya da en azından internete bağlı olmaları gerekiyor. WhatsApp Web’i kullanmaya başlamak için şu adımları izlemeniz gerekli:

 • Bilgisayarınızın tarayıcısından www.whatsapp.com/download adresini ziyaret edin.
 • Şimdi ekranda görünen QR kodunu taramanız gerekli.
 • Android akıllı telefonunuz varsa WhatsApp’ı açın. Sağ üstte gözüken üç nokta simgesine dokunun ve WhatsApp Web’e dokunun.
 • Eğer bir iPhone’unuz varsa WhatsApp’ı açın. Ayarlar’a dokunun ardından WhatsApp Web’e dokunun.
 • Şimdi bilgisayar ekranınızda bulunan QR kodunu tarayın. Ardından WhatsApp Web artık bilgisayar sisteminizde aktif olacak. Artık kişilerinizle sohbet etmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca yeni sohbet simgesine tıklayarak da yeni bir sohbet başlatabilirsiniz.
 • WhatsApp Web’in çalışması için, WhatsApp hesabınızın aktif olduğu telefonunuzun aktif bir internet bağlantısına sahip olması gerektiğini unutmayın.

WhatsApp Web PC uygulaması nasıl indirilir ve nasıl kullanılır?

Web tarayıcınıza girip tarayıcınızı her kapattığınızda WhatsApp Web karakodunu okutmak yerine bir masaüstü uygulaması kullanmak istiyorsanız WhatsApp Web’in masaüstü uygulamasını indirebilirsiniz. Yapmanız gerekenler şu şekilde:

 • Bilgisayarınızın tarayıcısından www.whatsapp.com/download adresini ziyaret edin.
 • Mac veya Windows PC kullanıyorsanız yeşil İndir düğmesini tıklayın. Web sitesi bir Mac veya Windows PC kullanıp kullanmadığınızı otomatik olarak algıladığından sisteminiz için belirli bir sürüm aramanız gerekmiyor.
 • Dosyanız indirildikten sonra sisteminize kurun ve açın.
 • İnternet tarayıcınızdan aşina olduğunuz karekod okutma ekranını göreceksiniz.
 • WhatsApp’ı açarak QR kodunu telefonunuzdan tarayın.
 • Android akıllı telefonunuz varsa WhatsApp’ı açın. Sağ üstte gözüken üç nokta simgesine dokunun ve WhatsApp Web’e dokunun.
 • Eğer bir iPhone’unuz varsa WhatsApp’ı açın. Ayarlar’a dokunun ardından WhatsApp Web’e dokunun.
 • Eğer WhatsApp Web kullanırken sürekli oturumu karekod okutmak istemiyorsanız QR kodunu taramadan önce kodun hemen altındaki “Oturumu açık tut” seçeneğini işaretlediğinizden emin olun. Bu sayede uygulamayı her açtığınızda kodu taramanıza gerek kalmaz.
 • Artık masaüstü uygulaması üzerinden WhatsApp uygulamasına erişim sağlayabilirsiniz.

WhatsApp Web telefon kapalıyken çalışır mı?

Bunun cevabını basitçe verecek olursak, hayır. Senkronize edilen cep telefonu internetle bağlantısı yoksa WhatsApp Web bilgisayarlarınızda veya tabletinizde çalışmaz. WhatsApp Web’in çalışması için WhatsApp hesabınızın aktif olduğu telefonunuzun açık olması ve internet bağlantısının aktif olması gerekmektedir. Eğer “Oturumu açık tut” seçeneğini işaretlediyseniz WhatsApp Web’e bağlandığınızda tarayıcıyı kapatıp daha sonra tekrar açsanız bile oturumunuz hatırlanacaktır. Çevrimiçi olmazsınız ancak QR kodunu yeniden taratmanız gerekmez. Üstelik WhatsApp Web’in çalışması için yakınınızda bir telefon olmasına ihtiyacınız yok, internete bağlı olması yeterli.

WhatsApp Web profil fotoğrafı ve durum nasıl değiştirilir?

WhatsApp Web’de adınız, profil fotoğrafınız ve hakkında gibi kişisel bilgilerinizi düzenlemek için şu adımları izlemeniz gerekmekte:

 • Bilgisayarınızın tarayıcısında WhatsApp Web’i açın veya masaüstü uygulamasını açın.
 • En üstteki profil simgenizi tıklayın. Profil fotoğrafınızı bilgisayarınızdan değiştirmek “Fotoğraf yükle” veya “Fotoğraf çek”i tıklayın.
 • Eğer adınızı değiştirmek istiyorsanız profil resminizin altında adınızı görebilirsiniz. Düzenlemek için kalem simgesini tıklayın.
 • Eğer durum değiştirmek istiyorsanız “Hakkımda” yazan yerden değiştirebilirsiniz. Düzenlemek için kalem simgesini tıklayın.
 • Durum demişken ne yazık ki WhatsApp durumu paylaşma seçeneği WhatsApp Web’de yok. Ancak kişilerinizde ekli olanların durumlarını WhatsApp Web üzerinden kontrol edebilirsiniz.

WhatsApp Web karanlık mod etkinleştirme

WhatsApp Web, karanlık modu resmi olarak desteklememektedir. Ancak karanlık modu etkinleştirmenin iki yolu var. Tarayıcınızdaki Öğeyi İncele seçeneğini kullanarak veya bir uzantı yükleyerek etkinleştirebilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler:

 • Bilgisayarınızın internet tarayıcısından WhatsApp Web’e gidin ve QR kodu telefondan okutarak giriş yapın.
 • WhatsApp Web sayfasını sağ tıklayın ve internet tarayıcınızda “Öğeyi İncele” ekranını açın. Ardından body class=“web” yazısını bulun. Mac bilgisayarlar için Safari gibi bazı tarayıcılarda body class=”web text-rendering-bug-fix” olarak aratabilirsiniz.
 • Bu satırı sağ tıklayın ve düzenlemeyi açın.
 • Şimdi bunu body class=”web dark” veya body class=”web dark text-rendering-bug-fix” olarak değiştirin.
 • Enter tuşuna basın veya sadece değişiklikleri uygulamak için sayfa üzerinde başka bir yere tıklayın.
 • Artık WhatsApp Web’de karanlık modun keyfini çıkarabilirsiniz.
 • Eğer bu işlemi çok karmaşık bulursanız internet tarayıcılar için bulunan Stylus eklentisini Firefox veya Google Chrome’a yüklemeniz yeterli olacaktır.

WhatsApp Web sesli ve görüntülü arama nasıl yapılır?

Sesli ve görüntülü arama yapmak sadece WhatsApp Web masaüstü uygulamasında geçerli. Eğer birisini sesli veya görüntülü aramak istiyorsanız bunu WhatsApp Web masaüstü uygulamasından yapabilirsiniz. Sohbete girdiğinizde sağ üst kısımda kamera ve telefon simgesini göreceksiniz. Onlara bastığınız taktirde bilgisayarınız üzerinden sesli ve görüntülü arama yapabilirsiniz.

WhatsApp Web bağlantı hatası nasıl giderilir?

WhatsApp Web’in ne olduğunu, nasıl erişileceğini ve nasıl kullanılacağını artık biliyorsunuz. Ancak WhatsApp Web veya masaüstü uygulamasının çeşitli nedenlerle bilgisayarınızda çalışmayabileceği zamanlarda dikkat etmeniz gereken durumlar var. Bu sorunları gidermek için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • WhatsApp Web kullanırken telefon bağlantı sorunları yaşıyor olabilirsiniz. Bunu düzeltmek için telefonunuzun her zaman aktif bir internet bağlantısına sahip olduğundan emin olun.
 • Bilgisayarınız konusunda bağlantı sorunları yaşıyor olabilirsiniz. Sohbet listenizin üzerinde “Bilgisayar bağlı değil” hata mesajını içeren sarı bir başlık görürseniz bilgisayarınızın internet bağlantısının etkin olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun. Bilgisayarınız ve telefonunuz da etkin ve kararlı bir bağlantıya sahip olmalı aksi taktirde bağlantıda kopmalar yaşayabilirsiniz.

WhatsApp Web tüm medyalar nasıl indirilir?

WhatsApp’ın mobil versiyonundan farklı olarak WhatsApp Web’de tüm medyaları birden indirmek mümkün değildir. Maalesef fotoğrafları, videoları ve ses dosyalarını indirmenize izin verse de bu dosyaların hepsini aynı anda indirme seçeneğine sahip değil. Medya indirmek için her dosyaya tıklamanız ve ayrı ayrı indirmeniz gerekir.

WhatsApp Web otomatik indirme nasıl durdurulur?

Az önce bahsettiğimiz gibi WhatsApp Web’de tüm medyayı bir kerede indirme seçeneği yoktur. Ayrıca WhatsApp Web’de otomatik olarak indirme seçeneği de yoktur. WhatsApp’tan otomatik olarak indirilen ve cihazınızın deposunu tıkayan medya dosyaları hakkında endişelenmenize gerek yok.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.