Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 06.03.2023

Bu sefer Wanted Dead inceleme yazımın konuğu, Japon geliştirici Soleil'in aksiyon dolu, hikaye odaklı aksiyon shooter oyunu. Stüdyo ayrıca geçen yıl Valkyrie Elysium'u piyasaya sürdü. Ayrıca, daha önce Dead or Alive ve Ninja Gaiden üzerinde de imzaları var. Wanted Dead kesinlikle Ninja Gaiden'a oldukça benziyor. Fakat, Ryu'dan elbette daha farklı bir karakter söz konusu. Zira, Teğmen Hannah Stone'da daha güçlü ve ayakları yere basan bir siberpunk retro karakter havası var. Tabii, bunlardan tek tek bahsedeceğim şimdi.

Wanted Dead inceleme

Wanted Dead hikayesi nedir?

Wanted Dead inceleme yazımda önce, hikayeden bahsetmekte fayda var. Spoiler vermeden hikayeden bahsetmek için yardım alacağım. Oyunun Steam mağazası sayfasında, "Wanted Dead, Ninja Gaiden ve Dead or Alive'ın yapımcılarından yeni bir hibrit slasher/shooter. Oyun, büyük bir şirket komplosunu ortaya çıkarma görevindeki seçkin bir Hong Kong polis ekibi olan Zombie Unit bir haftalık hayatını konu alıyor. Sert mizaçlı bir Hong Kong polisi olan Teğmen Hannah Stone olarak oynayın ve muhteşem bir siberpunk macerasında paralı askerler, çete üyeleri ve özel askeri yüklenicilerin arasından geçin." diyor.

Biraz daha bahsetmekte fayda var. Wanted Dead'in konusu Hong Kong'da geçiyor. Hapishanede ömür boyu hapis cezası alan ve bir tür rehabilitasyon olarak ekibe katılan eski askerlerden oluşan intihar timi benzeri bir birim olan Zombie Unit'i tanıyoruz. Ekipteki kimya gerçekten tam olarak kocaman bir sıfır. Herzog, tuhaf biri. Doc, cidden çok daha garip biri. Cortez sadece işaret dili kullanan biri. Bizim kullandığımız Teğmen Stone karakterinin de pek bağlamı olmayan ve kafa karıştıran sahneleri var. Yani, ortam cidden çok karışık.

Wanted Dead oynanışı nasıl?

Wanted Dead inceleme yazımda hikayeden bahsettim. Şimdi, sıra oynanışta. Temellere baktığımızda, Wanted Dead geleneksel silahları, ilgi çekici kılıç oyunlarını ve hibrit oyun mekaniklerini güzel bir şekilde birleştiriyor. Seçilebilir kombolar, hücum saldırıları, geleneksel savuşturma manevraları ve diğer özelliklerle kılıç oyununda ustalaşmak oldukça basit. Video oyunlarında yakın dövüş deneyimi olan herkes buna kolayca aşina olacaktır. İlerledikçe, silahların gücünü artırmak da mümkün. Bunu da, istatistik bazlı eşyalarla yapıyoruz.

Cephane, oyun içerisinde ne yazık ki bir tık az. Fakat, çok da dert değil. Zira, düşmanlarınız size yeterince mermi ve silah veriyor. Zaten, muhtemelen yakın dövüşü daha çok seveceksiniz. Hannah da, düşmanları devirdikçe elde edeceğiniz puanlarla geliştirebileceğiniz bir karakter. Yakın dövüşte yükselirseniz, mermi derdiniz de olmaz, düşman derdiniz de.

Bir düşman engellenemez bir saldırı başlattığında tabanca ile sıkarsanız, düşman tökezleyecektir. Yaklaşmak ve bazı kılıç kombinasyonları uygulamak için harika bir fırsat olacaktır bu. Bu, kullanımı çok kolay olan ve ustalaşması biraz zaman alan akıllıca bir konsept. Eğer alışırsanız, en az hasarı alırken en fazla hasarı verirsiniz. Rakip gruplarını devirdikçe, saldırıları zincirlemek çocuk oyuncağı haline gelir.

Düşmanlar nasıl?

Wanted Dead inceleme yazımda bahsetmek istediğim şeylerden biri de, düşmanlar. Zira, kesinlikle önemli bir unsur da düşmanlar. Oyunda, hepsi çeşitli saldırı stratejileri kullanan farklı düşman türleri var. Bazılarının kalkanları ve yakın dövüş silahları varken, diğerlerinin uzun menzilli silahları var. Çok fazla hareket ettiklerini de belirtmek gerek. El bombaları kendilerine doğru atıldığında tepki veriyorlar. Dahası, her zaman hareketsiz kalmayı da tercih etmiyorlar. Yapay zeka açısından önemli bir etken bu. Hikâyenin ilerleyen bölümlerinde, ninjalara benzeyen bazı daha sert düşmanlar geliyor. Bu düşmanlardan bazıları sizi çok hızlı bir şekilde öldürüyor. Bu düşmanları devirmek için karşı saldırı yapmada ustalaşmak şart.

Fark ettiğim kadarıyla Hannah çok fazla dolaşmak zorunda. Ateş hattına doğru koşmak ve yaklaşmak, yakın dövüş saldırısı yapmanızı ve kaybettiğiniz canı geri kazanmanızı sağlıyor. Iskalatıp karşı saldırı yaparken rakibe saldırıp onu doğramak efsane eğlenceli. Hatta, siperlere saklanıp uzaktan vurarak oynayıp rakibi zayıflatmak için tek tek kafadan vurmayı hedeflemek de efsane. Bütün bunlar, 12 saatten fazla süren senaryoyu eğlenceli yapan şey.

Oyunun retro esintili oynanışı işlevsel ve keyifli. Ancak bazı inanılmaz uzun kontrol noktası araları can sıkıyor. Ayrıca, en önemlisi kapalı yerlerde gerçekten kötü kamera kontrolü can sıkıyor. Hannah zaman zaman ekran dışındaki bir düşmanın saldırısına uğruyor. Bu da sürekli hareket etmeyi gerektiriyor. Karakterin çatışma sırasında ve bir duvara yakın olduğunda kaybolması çok can sıkıcı. Bu durum bir duvarı silik hale getirmek ile çözüm bulurdu

Wanted Dead inceleme

Görsel olarak ne durumda?

Şimdi, Wanted Dead inceleme yazımda bir de görsel olarak değerlendirmemde fayda olacaktır. Wanted Dead en iyi görsellere sahip değil tabii ki. Fakat, görsel açıdan herhangi bir şekilde sorun çıkarmadan tecrübe etmemi sağladı. Işın izlemenin olmaması oyunun zaman zaman biraz eski görünmesine neden oldu tabii. Ancak, gece kulübü gibi bazı ortamlar yine de çok iyi duruyor. Hannah'nın üzerine sıçrayan kanın yağmurda veya patlamalarla harekete geçen fıskiyelerle temizlenmesi gibi bazı harika detayların eklenmesi güzel bir dokunuş. Hannah, sık sık kafaları, uzuvları,  hatta tüm vücudu kesiyor. Zincirleme bitirme hareketlerini görmek de çok hoş. Eğer oyunu oynayıp oynayamayacağınızı merak ediyorsanız, sistem gereksinimleri bilgilerini de paylaşayım.

Wanted Dead sistem gereksinimleri (Minimum):

 • 64 bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 10 64 bit ya da Windows 11 64 bit
 • İşlemci: Intel i5 2500K ya da eşdeğer bir işlemci
 • RAM: 8 GB
 • Ekran Kartı: NVIDIA GTX 1060 ya da eşdeğer bir ekran kartı
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama alanı: 50 GB boş depolama alanı gereklidir.
 • Ek Notlar: DirectX özellik düzeyi 11_1 gereklidir.

 

Wanted Dead sistem gereksinimleri (Önerilen):

 • 64 bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 10 64 bit ya da Windows 11 64 bit
 • İşlemci: Intel i7 2700K ya da eşdeğer bir işlemci
 • RAM: 16 GB
 • Ekran Kartı: NVIDIA RTX 2060 ya da eşdeğer bir ekran kartı
 • DirectX: Sürüm 12
 • Depolama alanı: 50 GB boş depolama alanı gereklidir.
 • Ek Notlar: DirectX özellik düzeyi 11_1 gereklidir.

 

Başka ne söyleyebilirsin?

Oyunu Normal'de tamamladıktan sonra New Game+ seçeneği geliyor. Burada, daha sert rakipler var ve sağlık yenilenmesi yok. Bir de, oyunun sonu olası bir devam oyununu ima ediyor. Sonra, mini oyunlar var. Oyun içinde açıldıktan sonra bunları ana menüden rahatça oynayabilirsiniz.

Wanted Dead inceleme

Wanted Dead inceleme sonucu nedir?

Bu oyundaki uzak ve yakın dövüş karışımı oynanış, gayet iyi çalışıyor. Oyunun içine girdikten sonra gerçekten hoşuma gitti. Ara sahneler beyin yaksa da, komik anlar var. Bence, Wanted Dead klasik bir meydan okuma arayanlar için güzel bir seçim. Wanted Dead inceleme yazımda fiyat konusuna girmek istemiyorum. Çünkü, bu mevzu cidden can sıkıcı. Fakat, oynayacak oyun arıyorsanız, hiç de fena olmayacak bir seçenek olduğunu söyleyebilirim.

7
Wanted Dead İnceleme Güzel

Oyunda birkaç saat geçirdikten sonra keyif alacağınız bir yapım. Başyapıt değil belki ama keyifli denilebilir.

Leadergamer EDİTÖRÜN
SEÇİMİ
Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.