Vikipedi Türkiye engeli konusunda bir şeyler oluyor olabilir

Vikipedi Türkiye engeli konusunda bir şeyler oluyor olabilir

Yayından kaldırdığımız haberimizi, konuyla ilgili görseli ve açıklamaları da burada bulabilirsiniz.

Vikipedi denildiği zaman, şimdilerde hala genç olan yetişkin kişilerin, gençliğinde yaptığı ödevlerinden tutun da, kapatılmadan önce girerek araştırmalar yapan insanlara kadar uzanan bir site geliyor akla. Bildiğiniz üzere, ne yazık ki ülkemizde kapatılmıştı. Türkiye üzerinden siteye giriş yapmak, bazı sebepler dolayısı ile engellenmişti. Her ne kadar büyük bir bomba gibi patlamamış bir bilgi olsa da, bugün Vikipedi’ye girebildiğimizi fark ettik. Ne değişti bilemiyoruz ama ne mutlu ki, Vikipedi Türkiye erişimi artık VPN yazılımı gerektirmiyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Vikipedi Türkiye üzerinde engellenmişti

Vikipedi, Türkiye erişimi kapatılmıştı fakat neden böyle bir atılmıştı ki? Gelin, bir de bu soruya yanıt getirelim. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, yani BTK, ““5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu‘nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.” diye bir açıklamada bulunarak kapıları kapatmıştı.

En başlarda doğru düzgün bir açıklama dahi yapılmamıştı Vikipedi Türkiye engeli hakkında. Fakat, kısa bir süre sonra durumun ne olduğu da ortaya çıkmıştı. 29 Nisan 2017’de kapıları kapatılan site için gerekli açıklama, yaklaşık 20 gün kadar sonra gelmişti. Daha sonrasında, bizler için sakıncalı olduğu belirtilmiş olan girdiler düzenlenilmişti, değiştirilmişti ama nedense uzun bir süre o şekilde kalmıştı. Şimdi ise, tekrar biz insanların huzuruna çıkmış durumda. Girdiler düzenlendikten sonra bile yasağın neden devam ettiğini hiçbir şekilde bilemeyeceğiz muhtemelen fakat iyi haber şu ki, Vikipedi Türkiye engeli artık ortadan kalkmış durumda.

Genel hatırlatmalar açısından, sitemiz üzerinde Vikipedi Türkiye engeli hakkında açıklamalar yapmıştık aslında daha önce. Buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz sayfamız üzerinde, Türkiye Bilişim Vakfı tarafından yapılmış olan açıklamaları okuyabilirsiniz. Elbette, tek yazımız bu değildi. Aynı zamanda, buraya tıklayarak, site üzerinde değiştirilmiş olan bu sakıncalı ifadelerle ilgili yazımıza da ulaşabilirsiniz. Zaten, sitenin engellenmesi ile ilgili olan haberimizi de, bu haberimizin en başında sizlerle paylaştık. Bu sayede, büyük bir ansiklopedi gibi olan sitenin neden kapatıldığını tekrar hatırlayabilirsiniz.

Vikipedi Türkiye engeli konusunda bir şeyler oluyor olabilir

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

 

Fakat durumlar tam olarak böyle olmayabilir

Öncelikle, sizlerle silmeden önce yayımlamış olduğumuz yazıyı paylaştık. Fakat, durum hakkında bir şeylerin ters veya garip gitmekte olduğunu fark ettik. Bu yüzden de, yeni bir yazı yayımlamayı tercih ettik. Hemen yukarıda siz değerli okurlarımız ile bir görsel paylaştık. Paylaşmış olduğumuz görselde, ekibimizden Gökhan Girgin tarafından alınmış bir ekran kaydı bulunuyor. Bu görsel, Leadergamer İstanbul ofisimizdeki PC’den kayda alındı. Saati ise hemen yukarıda görebilirsiniz. Ofis PC’miz üzerinde VPN gibi bir şey kullanılmamakta.

Ayrıca, TurkNet kullanmakta olan PC’mizin yanı sıra, o esnada Turkcell hattımız ile mobil veri ile de giriş yapmayı denediğimizde girmişti. Fakat nedense artık mobil internetten de girilemez durumda. Bu yüzden de, ilk haberimizi yayından kaldırdık. Eğer bir an mutlu ettiysek ve hayal kırıklığına uğrattıysak çok özür dileriz, çünkü biz de bir hayli umutlandık ve mutlu olduk. Aslında, hala TurkNet kullanmakta olan PC’mizde mutluyuz. Bu oynamaların sebebi iyiye işaret olabilir. Tabii, başka bir şeyden dolayı da bir şekilde girmeyi başarmış olabiliriz. Konu netlik kazandıkça, bu haberimize güncellemeler ile ekleyeceğiz.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.