Yeni araştırmalara göre video oyunları, insanları şiddete itmiyor

Yeni araştırmalara göre video oyunları, insanları şiddete itmiyor

Grand Theft Auto V oynadık diye elimize silah alıp, sokaklarda koşturmadığımız doğrulanmış oldu yani.

1963 yılında kurulmuş olan ve on binlerce öğrenciye eğitim veren, İngiltere’de bulunan York Üniversitesi, yaptığı yeni açıklamalar ile video oyunu sektörünün dikkatini çekti. Çünkü bu üniversitenin yaptığı yeni açıklamalara göre video oyunları, kesinlikle insanları şiddete itmiyor. York Üniversitesi bu açıklamayı, kendileri tarafından yapılan bir araştırmanın sonucunda söyleyebiliyor tabii ki. Üniversite, 3 binden fazla katılımcı ile bir araştırma gerçekleştirdi ve bu araştırma sonucunda video oyunlarının, insanları sinirlendirmediği gözlemdi. Bu yüzden de ekip, “Video oyunları, insanları şiddete itmiyor.” diyebildi.

Yeni araştırmalara göre video oyunları, insanları şiddete itmiyor

Birçok farklı seviyedeki, farklı tasarımlardaki, farklı gerçekçilikteki oyunlar ile test gerçekleştiren bu üniversite, video oyunları ne kadar gerçekçi olsa da, ne kadar gerçeklikten uzak olsa da, katılımcılarda şiddet sergilenmediğini belirtti. Tabii York Üniversitesi, bu araştırmaların devam edeceğini de belirtti. Çünkü üniversiteden gelen açıklamalara göre araştırmalarda olgun insanlar kullanıldı ve video oyunları da ekstrem seviyede şiddet içermiyordu. Yeni testlerde, işkence gibi şiddet ögelerinin bulunduğu video oyunları test edilecek. Ayrıca çocuklar da bu araştırmaya katılacak.

York Üniversitesi tarafından gerçekleştirilecek olan bu araştırmanın ikinci adımı ne zaman sonuçlanacak, şu an bilemiyoruz. Fakat bu ikinci adımda çocukların da araştırmaya katılacak olması, sonuçları değiştirebilir. Çünkü bilinci henüz yerine tam olarak oturmamış olan çocuklar, gördükleri her şeyden etkilenebilir. Bunun bir video oyunu olmasına gerek yok, sokakta gördükleri herhangi bir şey bile onları etkileyebilir. Bu yüzden yeni araştırmanın nasıl yapılacağını da çok merak ediyoruz.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın