Video oyunları yakın gelecekte tamamen dijital olabilir

Video oyunları yakın gelecekte tamamen dijital olabilir

Analistler söylüyorsa boş değildir.

Özellikle son yıllarda, video oyunlarının dijital ortamlar üzerinden satın alınması oranının arttığı biliniyor. Ülkemizde internet kotaları gibi sorunlar olsa da, dünyanın hemen her yerinde durumun bir rahatlık getirdiği aşikar. Ayrıca, dijital ortamlardaki fiyat düşüşleri ve sıklıkla karşılaşılan kampanyaları da es geçmemek gerekir. Steam, PlayStation Store ve Xbox Store platformlarında yenilenen indirim dönemleri, oyunları internet üzerinden indirmeye cazip hale getiriyor. Analistlere göreyse durum, bir süre sonra, tamamen çevrim içi satın alımlar olarak değişecek. Bir başka deyişle, kutulu oyunlara veda edileceği zaman yaklaşıyor.

Video oyunları yakın gelecekte tamamen dijital olabilir

Piper Jaffray analisti Michael Olson’ın yayımladığı bir nota göre, video oyunlarının gelecekte yüzde yüzü dijital ortam vasıtasıyla edinilebilecek. Tabii ki geçiş süreci hemen olmayacak ve tamamen dijital ortama geçiş çok zaman alacak. Geçiş süreci zamanının kesin bir şekilde belirlenemeyeceğini açıkça görüyoruz, diyor Michael Olson. Analistin ifadeleri, yüzde yüz, çevrim içi satın alımına doğru giden oranlarda, eklenti içeriğinin de öneminin büyük olduğu yönünde. Eklentilere olan ilgi, gereklilik ve eklenti boyutlarıyla birlikte, oyun üreticilerin çevrim içi ortam satışlarına yönelimi artıyor. Bilindiği üzere, son yıllarda çıkan oyunların sorunları, sürekli gelen güncellemeler vasıtasıyla çözülmekte. Bununla birlikte oyunlar, ücretli yada ücretsiz, eklenti paketleriyle desteklenmekteler.

Video oyunlarının tamamen internet ortamına taşınması, oyun üreticilerinin masraflarının azalması sonucunu doğurduğu gerçeğini de es geçmemek gerekir. Her oyunun, kutulu versiyonlarının basımı, dağıtımı, perakendecilere ulaşması ve satışı, pek çok ek maliyeti beraberinde getiriyor. Dijital ortama geçiş ise oyuncular için, hem indirim imkanlarının fazlalığı, hem de oyuna çabuk ulaşım açısından ilgi gören bir sistem. Piper Jaffray analisti Michael Olson da belirtiyor zaten, süresi belli değil ama elbet bir gün oyunlar tamamen çevrim içi ortamdan sunulacak. Hatta günümüzde bile sadece dijital olarak satışa çıkan bir çok oyun mevcut durumda.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın