Vampirlik için nereye başvuruyorduk?

Vampirlik için nereye başvuruyorduk?

Vampirlik yerine Far Cry 5 içerisindeki o meşhur bar da ilgimizi çekti aslında.

Nisan 2018 başladı. Geçtiğimiz gün, yani 1 Nisan 2018 tarihinde, bolca saçma şakalara şahit olduk. Zorla güldük belki de. O kötü şakalardan sonra, “Duydun mu, Half-Life 3 çıkıyormuş!” yorumlarından sonra tadınız da kaçmış olabilir. İşte tam da bu yüzden Nisan 2018’e yeni bir yazı serisi ile başlıyoruz. Belki tadınız, yerine gelir. Yeni yazı serimizi şu an okuyorsunuz ve bu serimiz tamamen görsellik temelli olacak. Her hafta, muhtemelen Pazartesi günleri, sizlere hoşuma gitmiş olan, güzel konsept tasarımları sunmaya çalışacağım. Ayrıca bu konsept tasarımlar hakkında ufak tefek bilgiler de vereceğim. Peki, neden böyle bir şey yapıyorum? Bu da mı 1 Nisan şakası?

Konsept tasarımlar birçok farklı alanda çok büyük ve çok önemli bir yere sahip. Konsept tasarımlar olmadan projeler başlamıyor yahu. Fikirler gelip, gitmiyor. Bu fikirler üzerinden alışverişler yapılmıyor filan. Sanırım daha fazla detaya gerek yok. Ayrıca ben de grafik tasarım konusundaki birçok şeyin hayranıyım. Özellikle konsept tasarımların. Bu yüzden sizlere böyle yeni bir yazı serisi sunmak istedim işte. Umuyorum ki hoşunuza gider, çünkü en az 3 ay boyunca bu seriye devam edeceğim efendim. Dilerseniz şimdi başlayalım yeni yazı serimize!

Magician – TaeKwon Kim (A-rang)

Sizlere göstereceğim ilk konsept tasarım hemen aşağıdan görülebilir. Bu konsept tasarımı, sizlerin de görebileceği gibi bir karakter taslağı. TaeKwon Kim (A-rang) isimli bir karakter konsept tasarımcısı tarafından hazırlanan bu karakterin başlığı ile Magician. Yani karakterin kendisi bir büyücü. Tasarımlarda karakterin etrafında görünen pembe ve mavi şey, tam olarak bir silah mı, yoksa destek ögesi mi, bilemiyorum ama nedense bana Black Desert Online’daki Büyücü sınıfını hatırlattı. Eğer yanlış hatırlamıyorsam Büyücü sınıfı uyandığı zaman öyle bir silaha sahip oluyordu. Olmuyor da olabilir, o silaha sahip olan Sahire de olabilir. Black Desert Online oynamayalı bayağı oldu, yargılamayınız.

Far Cry 5 – Andrew Averkin

Magician isimli bu karakterden şimdi biraz uzaklaşalım ve Far Cry 5 oyununa adım atalım. Çünkü sırada Blur Studio ekibinde çevre tasarımcısı olarak çalışan Andrew Averkin’in bazı tasarımları var. Bu tasarımları gördüğünüz zaman hemen hatırlayabilirsiniz çünkü Andrew Averkin, Far Cry 5 tanıtım videolarında gördüğümüz bar sahnesini oluşturan kişi. Tabii hemen aşağıdan görebileceğiniz bu tasarım, izlediğiniz videodaki ile aynı kalitede değil, çok daha kaliteli. Ayrıca ışıklandırma farkı da bulunuyor. Oyun için yayımlanan videoda bu bar mekanı karanlık bir havada karşımıza çıkıyordu. Andrew Averkin ise objelerin kolay görünebilmesi için saati değiştirip, aydınlık bir anı seçmeyi uygun bulmuş. Kalite farkı da, aşağıdan görebileceğiniz görsellerin final öncesi sürümü olması. Ubisoft ve Blur Studio, anlaşılan sinematik videonun grafiklerinde önemli bir değişikliğe gitmiş. Bunun mutlaka bir nedeni vardır ama biz oyun geliştirici olmadığımız için bilmiyoruz. Bu yüzden de yorumlamayacağız.

Vampire Girl – Jakub Chechelski

Sırada ise başlıkta bahsetmiş olduğumuz bir vampir var. Sizlerin de aşağıdan görebileceği bu vampir karakteri, Jakub Chechelski isimli bir karakter tasarımcısı tarafından oluşturuldu ama fikir kendisine ait değil. Bu vampir kardeşimizi önce konsept tasarım haline getiren isim Dongho Kang idi. Jakub Chechelski ise Zbrush, Substance Painter ve MarmosetToolbag gibi uygulamalar kullanarak, vampir hanımı hayata taşıdı. Hemen aşağıdaki minik galerimizde önce Dongho Kang tarafından 8 ay önce oluşturulmuş konsepti görebilirsiniz. Diğer görseller ise Jakub Chechelski tarafından oluşturulan yüksek kaliteli karakter tasarımına ait. Bu arada gerçekten, nereden vampirlik için başvuruyorduk? Sanırım The Elder Scrolls V: Skyrim oyununa geri dönmem gerekecek.

Sawed-off Shorty Double Barrel Shotgun – Aleksandr Bobrishev

Büyücüler, vampirler ve bar derken sıra geldi silahlara. 3 boyutlu silah tasarımcısı ve şu anda işsiz olan Aleksandr Bobrishev, ne kadar yetenekli olabildiğini göstermek adına Sawed-off Shorty Double Barrel Shotgun projesini gösterdi. Adından da anlayabileceğiniz gibi ortada bir pompalı tüfek var. Tasarımcının söylediğine göre bu model, şu an herhangi bir video oyununda kullanılmaya hazır halde ve bize soracak olursanız, kesinlikle kullanılması gerekiyor. Çünkü sizlerin de aşağıdan görebileceği bu silah, oldukça hoş ve oldukça detaylı bir şekilde tasarlanmış. Açıkçası FPS oyunlarının Aleksandr Bobrishev’e ihtiyacı var.

Hoşumuza Giden Diğer Tüm Şeyler

Galerimizin devamında birbirinden güzel konsept tasarımlar bulunuyor ama sizleri yazıya boğmamak için geri kalan kısmı özetlemek istiyorum. Hemen aşağıdan sizlerin de ulaşabileceği bu galerimizde öncelikle Red Pencil Art tarafından tasarlanmış bir konsept tasarım bulunuyor. Bu konsept tasarım, Lilith Games tarafından geliştirilen yeni bir video oyununun reklam görseli olarak tarif ediliyor. Red Pencil Art ardından da karşımıza King of Dragons projesi görünüyor. Sandra Duchiewicz tarafından hazırlanan King of Dragons tasarımında altın renkli bir ejderha görüyoruz ve bu ejderha, insan haline de bürünebiliyor. Buna kesinlikle ihtiyacımız var.

Tüm bunların haricinde, galerimizde bir de Oceans & Empires tasarımı bulunuyor. Daeho Cha tarafından tasarlanan karakterde oldukça hoş bir hava hissediyoruz. Peki, sürekli bayan karakterler mi tasarlanıyor? Tabii ki hayır. Mesela Chen Guang isimli bir konsept tasarımcısı da A Monster isimli bir Orc tasarımına sahip. Galerimizin sonuna yaklaşırken de Thuan Nguyen Minh Duong isimli bir sanatçının karakter tasarımına rastlıyoruz. Sentinel Talis isimli bu karakter, bizlere aslında LawBreakers oyunundaki karakterleri de hatırlattı. İlginç, değil mi? Son olarak da bir maske görüyoruz. The Mask 2018 isimli bu proje de Zhelong Xu tarafından tasarlandı.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın