Valve, yeni Steam sohbet arayüz tasarımını tüm kullanıcılar için yayımladı

Valve, yeni Steam sohbet arayüz tasarımını tüm kullanıcılar için yayımladı

Çok daha güzel ve işlevsel bir arayüz ile Steam, sohbet pencerelerini güncellemeyi bitirdi.

Steam sohbet arayüz tasarımının daha modern bir görünüme sahip olma çabalarında son düzlüğe girildi. Hatırlamak için Valve, bu arayüzün denenebilmesi için Haziran ayında Steam sohbet arayüz tasarımını beta sürecine sokmuştu. Bunu da Rus temelli bir forum sitesinin üyeleri sızdırmıştı. Beta sürecinin sonuna gelindi ve arayüz Steam kullanan bütün kullanıcılar için hazırlanıp yayınlandı. Değişen şey sadece arayüz olmadı. Bir sürü yeni özellik, bu arayüzün içerisine dahil edilerek kullanıcıların beğenesine sundu. Şimdilik, Valve’ın aldığı geri dönüşler oldukça iyi görünüyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Valve, yeni Steam sohbet arayüz tasarımını tüm kullanıcılar için yayımladı

Valve, yeni Steam sohbet arayüz tasarımını tüm kullanıcılar için yayımladı

Fark ettiniz mi bilmiyoruz ama Steam sohbet arayüz tasarımını iyice incelerseniz görebileceksiniz ki Discord’un arayüzünden ve işlevselliğinden oldukça esinlenmiş. Kullanıcı arayüzünün iyileştirilmesi bir yana, o arayüzün üzerine Steam’in arkadaş penceresinin daha esnek oluşuyla birlikte grup sohbetleri, oyunlara göre gruplaşmayı ve sesli sohbetlerin tümünü aynı pencerede yapabilme imkanı ve özgürlüğü sağlıyor.

Aslında yeni işlevsel seçeneklerden ister istemez biraz bahsetmiş olduk. Fakat daha da detaylandırmamız gerekirse, artık WhatsApp grupları misali gruplar kurabilmemiz mümkün. Siz ve sizin davet edeceğiniz arkadaşlarınızla birlikte kurduğunuz grup içerisinde isterseniz yazılı, isterseniz sesli bir şekilde iletişim halinde olabiliyorsunuz. Bu özellik, belli bir arkadaş ekibiyle sıklıkla çevrim içi oyunlar oynayan kişiler için çok güzel bir seçenek olmuş. Hem çevrim içi olup olmadıklarını kontrol edebiliyorsunuz, hem de oyuna çağıracağınız arkadaşlarınıza tek tek mesaj atmak yerine toplu bir şekilde mesaj atarak zamandan da kazanıyorsunuz.

Arkadaş listenizdeki kişiler artık oynadıkları oyuna göre gruplaşıyor. Bunu bir örnek vererek anlatmak daha kolay olacak. Örneğin, arkadaş listenizde 10 adet arkadaşınız var. Bunların beşi CS:GO, ikisi PUBG, ikisi Garry’s Mod, biri de The Witcher 3: Wild Hunt oynuyor olsun. Beş adet CS:GO oynayan arkadaşlarınız kendi aralarında; iki adet PUBG, iki adet de Garry’s Mod oynayan arkadaşlarınız da kendi aralarında gruplaşarak oyun sekmesine sahip olacak şekilde sohbet kutunuzda görünüyor. Tek başına The Witcher 3: Wild Hunt kişi herhangi bir gruplaşma yaratmadığı için arayüzünüzü fazladan kirletmiyor, sadece oyun oynuyormuş gibi görünüyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.