Valve, Steam için pek yakında sekmesini güncelledi

Valve, Steam için pek yakında sekmesini güncelledi

İstatistikler şimdiden ibrenin yukarısını gösteriyor.

Valve, Steam ana sayfasının aşağılarında bulunan pek yakındakiler sekmesi üzerinde yeniden çalıştı. Çıkışı yaklaşan oyunların bulunduğu bu sekme artık kullanıcının tercihlerine göre şekilleniyor. Oynadığınız oyunların veya hangi tür olduklarına bağlı olarak belirlenen yeni liste sisteminde amaç, kullanıcının beğenebileceği oyunları daha rahat ve kolay görebilmesini sağlamak. Eskiden kronolojik olarak sıralanan pek yakında listesi, sadece bireysel oyuncular için değil aynı zamanda küratörlük yapanlar için de değiştirilmiş durumda.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Valve, Steam için pek yakında sekmesini güncelledi

Valve, Steam için pek yakında sekmesini kullanıcılar için güncelledi

Oyun yapımcıları bu değişikliği oldukça destekliyor. Steam gibi devasa bir dijital oyun pazarında ürünlerini vitrinde tutmak konusunda oldukça zorlanan yapımcılar, bu özellik sayesinde kendilerine hedef aldığı kitleye çok daha rahat ulaşabilecek. Yeniden düzenlenen sekmenin göze çarpan özelliklerinden biride eğer sizde söz konusu oyun yoksa ona gelecek olan indirilebilir içerikleri göremeyeceksiniz.

Bu yenilik sadece oyuncular ya da küratörler için değil Valve için de oldukça olumlu şekilde ilerliyor ve geliştirilmeye devam ediliyor. Kaydedilen verilere bakacak olursak şimdiden ön sipariş yapılan oyunların sayısında artış görmemiz mümkün. Yine de çıkacak olan tüm oyunlardan haberdar olmak isteyen kullanıcılar için de popüler pek yakındakiler seçeneği dahil edilmiş durumda. Steam profillerindeki istek listesine eklenme sayısına göre belirlenen popüler pek yakındakiler de anlaşıldığı kadarıyla oyuncular tarafından sevilmiş.

Valve’ın oyuncuların mağazadaki oyunları bulmasını kolaylaştırmaya yönelik ilk çabası bu değil. Geliştirici tarafından belirlenen etiketlerin haricinde kullanıcıların tamamının fazladan etiket girebilmesi özelliği de getirilmişti. Fakat bu sistem bir takım kullanıcılar tarafından kötüye kullanılmış, alakasız etiketler oyunların bulunabilirliğini azaltmıştı. Bu durumun farkında olan şirket derhal düğmeye basmış ve kullanıcılar tarafından girilen etiketlerin filtreleneceğini duyurmuştu.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Etiket meselesi yaz indirimleri döneminde de konu olmuştu. Star Wars: Battlefront 2 Steam sayfasına kullanıcılar, “En iyi Star Wars: Battlefront oyunu.” etiketini sürekli yazıp üst kısımlarda görünmesine çalışıyordu. Reddit’te patlak veren olayın sebebi ise o dönem çıkış yapan Star Wars: Battlefront 2’nun sahip olduğu mikro ödemeleri protesto etmekti. Kullanıcılar etiketi üst sıralama taşıma konusunda pek başarılı olamadı ama Electronic Arts tepkilerin farkında olduğundan geri adım atmıştı.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.