Valve, Steam bağlantılı kumar sitelerine savaş açtı!

Valve, Steam bağlantılı kumar sitelerine savaş açtı!

Bütün kumar sitelerine ilk uyarı yakında gönderilecek!

Geçtiğimiz günlerde sizlere Valve’in yasa dışı bahis suçundan başının belada olduğundan ve Rocket League’in geliştiricisi Psyonix’in kumarla uğraşmak istemediğinden oyunun eşya sistemini Steam’in topluluk pazarına entegre etmeyeceklerinden bahsetmiştik. Oyunlarda kazanılan eşyaların kumar oynamak için kullanılması sonunda Valve’i olaya müdahale etmeye zorlamış gibi duruyor. Bu işin ucunun hapis cezasına kadar uzayabileceği düşünülüyor. Konuyla ilgili bir videoyu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Valve, yıllar boyunca gerek bireylerin, gerek ailelerin tehdit ve benzeri olaylarla zor duruma düşmesine kadar uzayan bu zinciri sonunda kırmaya karar vermiş gibi gözüküyor. Steam’i kullanarak kurulan kumar sitelerine Steam hesaplarıyla bağlanılıyor, oyunlarda kazanılan eşyalarla kumar oynanıyordu. Geçtiğimiz hafta yaşanan, iki YouTube kullanıcısının kendi açtıkları internet sitesi ile kullanıcıları dolandırması bardağı taşıran son damla oldu. Valve’dan Erik Johnson’ın konu ile ilgili açıklaması, “Şunu açıklığa kavuşturmak isteriz ki bahsi geçen bu sitelerle herhangi bir iş ortaklığımız kesinlikle bulunmamaktadır. Steam’in oyun içerisinde kazanılan eşyaları gerçek dünyada paraya dönüştürmek için oluşturulmuş bir sistemi yoktur.” şeklinde oldu.

Geliştirici, bu kumar sitelerinin nasıl çalıştığına dair de, “Bu siteler, Steam’in halka açık programlanabilir arayüzünü kullanarak kullanıcıların sitelere kendilerine ait Steam hesaplarıyla giriş yapmalarını ve envanterlerini erişilebilir hale getirmelerini sağlıyor. Daha sonra da bu hesaplardan herkese açık olan bilgilere erişerek işlemleri otomatik hale getiriyorlar. Bütün bu sistem aslında her şey otomatik olarak gerçekleşse de, bunları kullanıcıların yaptığı varsayımı üzerinden ilerler. Bundan dolayı gerçekleşen olayların tespiti daha zor bir hal alıyor.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Valve

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Erik Johnson bu konu hakkında, “Sizin de görebileceğiniz üzere bu sitelerde yapılan işlemler gayet yasal görünüyor fakat bir sorun var. Bu yapılanlar şunu ihlal ediyor, Steam’in halka açık programlanabilir arayüzünü kumar işi kurmak ve yürütmek hem Steam Kullanıcı Sözleşmesi’ne hem de OpenAPI kurallarına aykırıdır.” şeklinde bir yorum getirirken, bütün bu sitelere Steam üzerinden yürüttükleri operasyonları durdurmaları gerektiğini, eğer gerekirse olayı ciddi şekilde takip edeceklerini bildiren bir uyarı göndereceklerinden de bahsederek cümlelerini sonlandırıyor. Eğer arzu ederseniz, Valve geliştiricisi Erik Johnson’un açıklamasını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Valve, sonunda resmi olarak Steam ile çalışan kumar sitelerine karşı yerini aldı. Umarız ki bu konuyla bağlantılı bütün sorunlar yakın zamanda şirketin müdahalesiyle çözülecektir.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.