Valve, Steam üzerinden 95.000 adet yasaklama yaparak rekor tazeledi

Valve, Steam üzerinden 95.000 adet yasaklama yaparak rekor tazeledi

Valve hile yapan kişilerin gözünün yaşına bakmıyor.

Valve, geçtiğimiz günlerde Steam üzerindeki yeni bir yasaklama ve engelleme dalgası eşliğinde hile kullanma nedeniyle 95.000’den fazla kullanıcının hesabını yasakladı. Birinci dalga yasaklama fırtınasında sadece 28.409 kişi yakalanmıştı. Fakat ikinci dalga ilkine nazaran çok daha sert geçti ve 61.490 kişi daha yasaklananlar kervanına katıldı. Durum bu şekilde olunca sadece bir hafta içerisinde Valve Anti-Cheat sisteminden ötürü yasaklanan kullanıcı sayısı 95.812’ye ulaştı. Bu sayı 11 Temmuz 2017 dalgasıyla yasaklanan kullanıcı sayısından 2,3 kat daha fazla.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Valve, Steam üzerinden 95.000 adet yasaklama yaparak rekor tazeledi

Steam, 95.000 adet yasaklama yaparak rekor tazeledi

11 Temmuz 2017 Steam yasaklama dalgasını hatırlatmak gerekirse yaz indirimlerinden hemen sonra gerçekleştirilmişti. 40.000’den fazla kullanıcı Valve Anti-Cheat sisteminin ağına takılarak çevrim içi oyun oynayabilme haklarını kaybetmişti. Dalga dalga çalışan Valve Anti-Cheat sisteminin en çok eleştirildiği noktalardan biri ise tam olarak bu. Tek seferde yasaklamaları oldukça nadiren yapıp tek seferde binlerce hatta on binlerce kişiyi yasaklayarak çoğu oyuncunun oyun keyifleri bölünmüş oluyor.

Gerçi çoğu oyuncunun düşüncesi güvenlik duvarının aşırı kalitesiz olması nedeniyle kolayca geçilebilir olmasıyla birlikte bu tip yasaklama dalgalarının yaşanması üzerine temellenmiş durumda. Öyle ki Destiny 2 PC sürümü duyurulduğunda hangi platform üzerinden satışa sunulacağı tartışma konusu olduğunda çoğu kişi Steam’e gelmemesini istemiş ve Blizzard App’e geleceği kesinleşince derin bir oh çekmişti. Tüm bu eleştirilere rağmen Valve bildiğini okumaya devam ediyor ve geçen sene yaşandığı gibi yasaklama rüzgarına devam ediyor. Bu yasaklamalar Steam içerisinde herhangi bir şekilde satın alımları içermezken sadece çevrim içi oyun oynayabilme hakkının elinden alınması anlamında geliyor.

Bu senenin kurban sayısı 95.000 kişiyi aşarak, 11 Temmuz 2017 yasaklanması zamanında çok büyük görünen rekoru tazeledi. Üstelik SteamDB ismindeki veri tabanını kullanıcılara sağlayan internet sitesi üzerinden bu rekora sizde şahit olabilirsiniz. PCgamesN, bu yasaklamalar ile alakaları notlarını paylaşmayı ihmal etmedi. Valve Anti-Cheat sisteminin nasıl çalıştığına dair bir kaç paylaşım var. Valve Anit-Cheat’in bilinmeyen bir hileyi tanıması ve kullanan tüm hesapları yasaklamasından dolayı gerçekleştiğini söylüyor. Bu sistem Ark: Survival Evolved, Call of Duty serisi, CS:GO, Dota 2, Team Fortress 2 gibi oyunlar üzerinden denetleniyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.