Valve, video oyunu geliştirme işini hızlandırıyor

Valve, video oyunu geliştirme işini hızlandırıyor

Patron açıkladı; Nintendo’ya özenmişler.

Çok para kazanmanın kolay yolunu bulsaydık, muhtemelen yaptığımız işi bırakıp, bu kolay yolun peşinden giderdik. Benzer bir durum, oyun geliştiricisi iken daha zahmetsiz bir yol keşfederek çok daha fazla para kazanmanın yolunu bulan Valve için geçerli oldu. Tabii birkaç farkla. En önemli fark ise; geçmişte ürettikleri sadece bir iş değil, sektöre yön veren çalışmalar olmasıydı. Bu durgunluk, hayranlarını ziyadesiyle üzüyordu ama izledikleri çizgiden vazgeçtiler. Half Life, Left 4 Dead, Portal gibi efsanevi video oyunu serilerinin geliştiricisinden, hayranlarını sevindirecek açıklamalar geldi. Şirketin patronu Gabe Newell tarafından yapılan açıklamalara göre Valve, video oyunu geliştirmeye, hızlanarak devam edecek.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Microsoft tarafından alınacağına dair söylentilere, Valve cephesinden yanıt geldi.

Valve partonu Gabe Newell tarafından önemli itiraflar geldi.

Yeni geliştirdikleri Artifact oyununun tanıtım toplantısında konuşan Gabe Newell, yeni oyunların devamının geleceğini açıkladı. Ayrıca Valve patronu; geride kalan son yıllarda, neden video oyunları geliştirmekten ziyade, donanım ve teknolojiye önem verdiklerini de açıkladı. Yeni nesil cep telefonları, VR gibi alanlardaki gelişmeler karşısında endişeye kapıldıklarını ve bu gidişatı taklit etme çabasıyla, video oyunlarından ziyade teknoloji ve donanım gelişimine yöneldiklerini açıkladı Gabe Newell. Bu yöneliş sayesinde HTC Vive gibi VR alanında bir platforma sahip olduklarını belirten Valve patronu, donanım alanında rahat bir kullanım alanı kazandıklarını sözlerine ekledi.

Gabe Newell, yeniden video oyunları geliştirmeye odaklanmak istemelerini ise bir şekilde Nintendo firmasını kıskanmalarına bağladı. Nintendo gibi şirketlerin zaman zaman kıskandıklarını itiraf eden Gabe Newell, aynı anda hem yazılım hem de donanıma önem verilebileceğini de yine Nintendo üzerinden örneklendirdi. Mario, Donkey Kong, The Legend of Zelda gibi serileri, video oyunu dünyasına kazandıran Shigeru Miyamoto için; otururken, Zelda ya da Mario’nun bir sonraki sürümünü düşünürken, aynı zamanda kontrolcünün nasıl görüneceğini, ne tür grafikler ve diğer özelliklere sahip bir konsol üreteceklerini düşünüyor, dedi Valve patronu.

Gabe Newell bu sözleriyle; hem yazılım hem de donanım alanında başarılı işlere imza atan Nintendo şirketinden örnekler verirken, kıskandıklarını fakat bunun, ileride kendilerine örnek teşkil edecek bir durum olduğunu ekledi. Geçmişte yaptıklarıyla, video oyun dünyasına yön veren şirketin patronundan bunları duymak, oyun dünyasının heyecanlanacağı bir gelişme oldu haliyle. Belki Half Life 3 hiçbir zaman gelmeyecek ama türlerine örnek olan, daha önce denenmemiş, bambaşka video oyunları göreceğimizi söyleyebiliriz.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.