Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Talha Şahin, Editör Yazım tarihi: 10.04.2019

Dijital oyun platformu denildiğinde, hiç şüphesiz hemen akıllara Steam gelir. Steam gibi devasa bir platformun elbetteki rakipleri var ve her geçen gün artıyor ancak hiçbiri Epic Games Mağazası kadar karşılarında net bir duruş sergilemedi. Epic Games’in yaptığı hamlelerle oldukça zorlanan Steam, son günlerde herhangi bir açıklama veya harekette bulunmadı. Geçtiğimiz gün, Twitter platformunda eski bir Valve geliştiricisi, insanlarla sohbet etti. Bir dizi yapılan bu sohbette Steam platformunu yerin dibine soktu desek yanlış olmaz.

Valve geliştiricisi, “Steam PC oyunlarını öldürüyordu.” dedi

Steam ve Epic Games Mağazasının kapıştığı şu günlerde, Valve ekibinin eski geliştiricisi Richard Geldreich attığı gönderiler ve verdiği cevaplar ile, Steam firması için çok şey söyledi. En büyük söylemi ise, Steam’in aldığı %30’luk pay oranı. Steam’e karşı Epic Games Mağazasını savunan Richard Geldreich, Steam’in PC oyunlarını öldürdüğünü Epic Games Mağazasının ise tekrar canlandırdığını söylüyor. Epic Games Mağazasının aldığı pay oranı ise %20. Steam’in aldığı oranın oldukça yüksek ve sektör için sürdürülemez olduğunu söyledi. Valve firmasının ise Steam platformundan oldukça yüksek kar ettiğini, sanal bir matbaa olduğunu da sözlerine ekledi.

Son dönemin bilindik oyunlarını kendine özgü yapan Epic Games Mağazası, şimdiden oyuncuların kalbini fethetti. Her geçen gün hamlelerine bir yenisi ekleniyor ve daha fazla oyuncuyu bünyesine katıyor. Buna karşılık Steam, henüz hiçbir yanıt vermedi. Bu savaşı kazanan kesim ise şüphesiz oyuncular ve bağımsız geliştiriciler olacaktır. Rekabet, her zaman müşteriye kazandırır. Epic Games platformu, Steam platformuna oranla geliştiricilerden daha az bir kesinti yapıyor. Belki de önümüzdeki günlerde, Steam yeni bir açıklama ile %20’nin bile altına inecek.

Valve tarafından ise herhangi bir hamle yapılmadı. Epic Games’in hamlelerinden sonra, oyuncular Valve firmasının büyük bir oyunla sahneye çıkacağını düşünüyor. Bu oyun da tabii ki, Half-Life 3. Şu kesin ki, Valve bir şey yapmadıkça Epic Games oyuncuları kendi tarafına çekmeye devam edecek. Bunlara ek olarak eski geliştirici, özellik bakımından Steam platformunun alternatifinin olmasını da çok istediğinin altını çizdi.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.