Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 31.01.2021

Görünüşe göre Valve ekibinin başı bir başka dava ile belada. The Hollywood Reporter tarafından verilen bilgilere göre 5 oyuncu, Kaliforniya'da bu davayı açtı. Valve ekibinin başının dava ile belaya girme sebebi ise, Steam platformu. Dava edilmeleri de, ekibin piyasayı kontrol ediyor olması ile ilgili oldu. Davayı açan Vorys, Sater, Seymour and Pease LLP firması, Steam'in, Epic Games gibi diğer platformlardaki fiyat etiketlerini de kontrol ettiklerini söylediler.

Valve Steam ile sağladığı piyasa kontrolü yüzünden dava edildi

Dava hakkında, "Bunun gibi bir piyasa oldukça yoğunlaştığında, yeni bir giriş yapan şirket, yerleşik firmanın fiyatlarını düşürerek tüketicilere fayda sağlayabilir. Tüketicilere PC oyunlarını daha düşük fiyatlarla sunabilmek, bir firmanın veya yeni girenlerin pazar payı kazanmasının bir yoludur. Bu pazar düzgün çalışsaydı - yani, Steam'in tekelliği mevcut olmasaydı ve platformlar fiyat üzerinden rekabet edebilseydi - Steam ile rekabet eden platformlar, oyun geliştiricilerine aynı (veya daha yüksek) marjları sağlarken aynı anda daha düşük fiyatlar sunabilirlerdi." şeklinde açıklama geldi davacı tarafından.

Elbette henüz bu davalar hakkında bir şey söylemek mümkün değil, nasıl sonuçlanır bilemeyiz. Fakat ülkemiz için uygun fiyatlar sunan Steam'in, bu uygun fiyatları diğer platformlarda da sağlayabiliyor olması bizim için avantajlı olarak görülebilir. Tabii, Steam'deki fiyat etiketlerini oyunları çıkaran şirketlerin de etkileyebildiğini de düşünürsek, ayrı bir konuya varırız ama genel olarak fiyat etiketleri bizim için uygun oluyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.