Avatar
Yazar: Orhan Kıyak, Editör Yazım tarihi: 14.04.2020

Dünyanın en çok oyuncusuna sahip olan League of Legends'in yayımcısı Riot Games geçtiğimiz sene Valorant isimli FPS oyununu duyurmuştu. Aslında, bunun öncesinde Projekt A adıyla bir süre oyuncuların aklını bulandırmakla yetinmişti. Riot Games zaten MOBA türünde çok büyük bir kitleyi elinde tuttuğu için çok geçmeden FPS oyuncularını da sevindirecek haberi 16 Ekim 2019 tarihinde duyurmuştu. Daha sonra dünyanın bu zor zamanında oyuncuların tamamı evlerindeyken Riot Games bombayı patlattı ve 7 Nisan 2020 tarihinde Valorant Kapalı Beta sürecini oyunculara sundu. Bu da bize Valorant Kapalı Beta için inceleme şansı doğurdu.

Fakat bunun öncesinde 3 Nisan 2020 tarihinde Kapalı Beta'ya izin süreci başladı. Riot hesabınız ile Twitch hesabınızı bağlamanız, daha sonrasında Valorant oynayarak droplar etkin etiketi ile yayın açan yayıncıları izlemeniz gerekmekteydi. Bu sayede Valorant, Twitch'te neredeyse 2 milyon anlık izleyiciye ulaştı. Kapalı Beta sürecine erişim şansının ne zaman sonlanacağı henüz belirli değil. Valorant Kapalı Beta'ya erişim fırsatı yakalayan oyuncular soluğu hemen Valorant'ta alıverdi. Bizler de oyunu uzun süre deneyimledik. İşte karşınızda Valorant Kapalı Beta inceleme yazımız.

Valorant inceleme

Kapalı Beta'ya eriştik, Valorant'ta amaç ne?

Valorant biraz deneysel, biraz harmanlama bir oyun. Verdiği ilk izlenimde klasik 5v5 FPS bir oyunu gibi gözükebilir fakat sağda solda bir şeylerin hoplayıp zıpladığını görünce pek öyle olmadığını anlayacaksınız. Bir bakmışsınız vurduğunuz adam dirilmiş, bir bakmışsınız vurduğunuz adam değilmiş. Her zamanki gibi bir saldırı ve bir savunma takımı mevcut. Saldırı takımı Spike isimli bombayı taşıyarak A ve B hatta C bölgelerinden birini ele geçirip bombayı yerleştirmeyi planlıyor. Savunma takımının amacı ise gerek bölgelere yapılan saldırıyı savuşturup rakibi etkisiz hale getirmek, gerek kurulan bombayı çözerek bu hain planı durdurmak.

Tura klasik olarak bir tabanca ve bıçakla başlıyorsunuz. Elde ettiğiniz skorlar, aldığınız asistler ve tamamladığınız bomba kurmak ya da imha etmek gibi görevler ile gelir elde edebilirsiniz. Bu gelirler ile gelişmiş ve teknolojik görünümlü silahları teçhizatınıza ekleyebilirsiniz. Eğer turu canlı bitirebilirseniz, sahip olduğunuz silah ve özellikleri sonraki turda da kullanabiliyorsunuz. Özelliklerden kasıt ise oyunda para ile karakterinize yetenek alıyorsunuz. Bu yetenekleri sis bombası, molotof hatta duvar örmek ve daha birçok amaç için kullanabiliyorsunuz. Valorant'ta her ne kadar yetenek havuzunuz olsa da ağırlık çatışma dinamiklerine verilmiş bir oyundur.

Valorant biraz Counter-Strike: Global Offensive paletinden biraz Overwatch paletinden harmanlanarak ortaya çıkan bir oyun. Overwatch'taki bazı karakterler ile Valorant'taki karakterler biraz benzeşmekte. Valorant silahlı çatışma mekaniklerinde inceleme yaptığımızda ise Counter-Strike: Global Offensive'den destek almaya çalışılmış. Aslında bu durumdan şikayetçi olmak biraz yanlış. Çünkü Valorant iyi olan her şeyi içerisinde barındırmaya çalışıyor ve oyunculara çok daha keyifli bir oyun deneyimi yaşamaya çalışıyor. Oyun henüz Kapalı Beta sürecinde olduğu için mekanikler zaman içerisinde illa ki değişecektir. Şu an çok kısıtlı olan bu yapımı biraz daha detaylı inceleyelim.

Valorant inceleme

Kim bu ajanlar?

Valorant'ta klasik FPS oyunları gibi sadece silahlar ve bombalar yok. Hatta bombalar yok ama o amaçla sahip olduğunuz yetenekler var. Bu yeteneklere, özelliklere sahip olan kişiler ise ajanlar. Ajan olarak adlandırılan bu karakterlerin 4 adet yeteneği var ve bir tanesi özel yetenek. Bu geriye kalan 3 yetenek ise oyunda bomba olmadığı için genelde sis atma, flaş atma, molotof atma gibi mekanikleri destekler nitelikle. Valorant ajanları üzerinde iyice inceleme yapmanızı tavsiye ederiz.

Tabii bunların aksine can veren, duvar ören, ışınlanabilen ve birçok farklı mekaniğe sahip ajanlar da mevcut. Bu yeteneklerden bazen bir, bazen iki üç adet satın alma menüsünden elde edebiliyorsunuz. Bu yeteneğin türüne ve gücüne bağlı olarak değişmekte. Bazı yetenekler tek kademe iken bazıları ise 2-3 kademe olabiliyor ve karakter ile oyun anında bu yetenekleri satın alıp kullanabiliyorsunuz. Ayrıca bazı yetenekler tur başı direkt envanterinizde de bulunabiliyor ve zamanla doluyor.

Özel yetenekleri ise satın alma şansınız yok. Rakiplerinizi eledikçe, oyun içi skorunuzu yükselttikçe ve haritanın bazı noktalarından küreler toplayarak doldurulabiliyor. Bazı yetenek 5 kademede dolarken kimi yetenekler 6 veya 7 kademede dolabiliyor. Özel yeteneği bir kere kullandıktan sonra karakterinizin yetenek özelliğine göre tekrar doldurmanız gerekmekte. Bu yüzden özel yeteneklerinizi doğru zamanda doğru yerde kullanmak sizi bir adım önce çıkaracaktır.

Valorant inceleme

Peki, nasıl bir oynanış bizleri beklemekte?

Birkaç oyundan harmanlanarak Valorant'ta karma mekanikler geliştirildiğini öncesinde belirtmiştik. Önemli olan nokta bu harmanlamanın gayet özgün bir şekilde bizlere servis ediliyor olması. Temel olarak evde yaptığımız makarna ile restorana gittiğimizde yediğimiz makarnanın arasında dinamik farklar olması gibi. Her oyuncu farklı ajanlarla oyuna katılabiliyor. Bu ajanların yetenek havuzuna göre farklı rolleri bulunmakta. Oyun 25 tur üzerinden oynanıyor ve 13. turu kazanan o oyunun galibi oluyor.

Satın alma menüsüne göz attığımızda, isimleri her ne kadar farklı olsa da önceden tanıdık olduğumuz silahlar bizi karşılıyor. Bu silahların üzerine fare ile geldiğimizde hemen sağ tarafta silah hakkında bir bilgi kutucuğu beliriyor. Burada silahın hangi mesafeden ne kadar hasar verebildiği yazmakta. Valorant henüz yeni bir oyun olduğu için, bu gayet önemli bir bilgi. Ayrıca yanlışlıkla silah aldığınızda, aldığınız silahı geri satma hakkınız da bulunmakta. Bu da takımca ortak kararlar almayı kolaylaştırıyor.

Hemen aşağıya göz attığımızda yetenek havuzumuz ile karşılaşıyoruz. İhtiyacınız olan yetenekleri taktiksel bir şekilde satın alabilirsiniz. Sol tarafta ise takım arkadaşlarımızın parası ve hangi ekipmanları aldıkları gözükmekte. Çok beğendiğim bir mekanik olan arkadaşın için satın al mekaniği ise almak istediğiniz silaha sağ tıkladığınızda, takım arkadaşlarınızın satın alma menüsünün hemen solunda profilinizin orada gözükmekte. Sizin için silah alarak takım içi çalışmayı daha da kolaylaştırıyor.

Valorant inceleme

Diğer FPS oyunlarından temel farkları nelerdir?

Ekipmanlarımızı aldık ve harekete geçtik. Etrafa şöyle bir baktığımızda göz yormayan ve uzun süreli oynamalarda baş ağrısına sebep olmayan renk paleti ile karşılaşıyoruz. Bu da oynanış süresini ister istemez uzatıyor. Ayrıca oyunun sistem gereksinimleri oldukça düşük. Buna rağmen göze herhangi bir şekilde batan grafik bulunmamakta. Ayrıca oyunda başladığınız bölgeden tur başlamadan çıkış yapabiliyorsunuz ve bomba bölgelerine yaklaşabiliyorsunuz. Taktik geliştirmek için mükemmel bir mekanik. Özgün mekaniklere ek olarak, haritanın belirli bölgelerinde siyah küreleri toplamak özel yeteneğinizi doldurmak için bir fırsat yaratıyor.

Buna ek olarak haritanın bazı bölgelerinde taktiksel ışınlanma noktaları bulunmakta. Bu ışınlanma bölgelerinden geçerek rakiplerinizi şaşırtabilir ve alt edebilirsiniz. Fakat ışınlanma gereği büyük miktarda ses çıkmakta. Gizli işler çevirmek için ışınlanma mekaniğini kullanmak pek akıl karı değil. Etrafa göz atıp aksiyona geçtikten sonra üzücü olan bazı şeylerle karşılaşacaksınız. Diğer FPS oyunlarına göre çatışma mekanikleri ve vuruş hissiyatı biraz zayıf kalmış durumda. Mücadele sırasında silahların efektleri ve vuruş dinamiğine alışması oldukça zor. Bu akışa alıştıktan sonra oyunun bağımlısı haline gelebilirsiniz.

Yeteneklerin kullanımı ise gayet akışkan. Herkes bir başka karakteri diğerinden üstün görüyor. Karakterlerin yetenekleri her ne kadar üstün olsa da sonuç olarak Valorant bir nişancı oyunu. Ajanlarımızla aksiyona girdik. Görev adamı olarak üstümüze düşeni yaptık bölgemizi koruduk. Spike yerleştirilince hemen koşarak diğer bölgeyi etkisiz hale getirmeye gittiniz. Bombayı çözmeye başladınız. Hemen ortada bir çubuk ile karşılaşacaksınız. Bu mekanik gerçekten devrimsel nitelikte. Siz bombayı çözerken arkadaşlarınızın ekranında da bomba çözülme süreci hemen yukarıda gözükmekte. Yarıya kadar bombayı çözdükten sonra siz veya takım arkadaşınız bombayı yarısından itibaren çözmeye devam edebiliyor.

Valorant inceleme

Valorant'a tam anlamıyla ne zaman kavuşacağız?

Riot Games'in resmi açıklamalarına göre Kapalı Beta süreci yaz ayında sona ereceği söyleniyor. Ayrıca Valorant tamamen ücretsiz bir şekilde oynanabilecek. Tabii mağazadaki kozmetik ürünlerin haricinde. Oyun içinde maç oynadıkça ajanlara erişebileceksiniz. Bir ajana alışması pek kolay olmuyor. Umarım kendinizi kısa süre içerisinde bir ajanda bulabilirsiniz. Oyunun çıkış tarihi henüz kesin değil ancak Valorant 2020’nin yaz aylarında çıkacak. Riot Games'e bize Valorant oyununu inceleme şansı verdiği için teşekkür ederiz. Kapalı Beta hesabı olan oyunculara keyifli oyunlar dilerim!

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.