Sınırsız bir oyun sistemi olan Utomik geliştiricileri ile röportaj yaptık

Sınırsız bir oyun sistemi olan Utomik geliştiricileri ile röportaj yaptık

"Utomik, herhangi bir zorluk ile karşılaşılmadan oyunları keşfetmek ve oynamak için en iyi yer."

Sizlere daha önce haberlerini aktardığımız, hatta VG247 Türkiye aracılığı ile de incelemesini sunduğumuz Utomik, birçok Türk oyuncu tarafından sevildi. Bizler de, bu sevgiyi karşılıksız bırakmamak için, sınırsız oyun sistemi olan Utomik geliştiricileri ile bir röportaj gerçekleştirdik. Röportajımıza hemen aşağıdan göz atabileceksiniz fakat röportajdan önce söyleyelim, Utomik ile bizlerin işi henüz bitmedi. Önümüzdeki günlerde çok büyük bir sürpriz sunacağız sizlere. Bu sürpriz, beklediğinize değecek efendim!

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Sınırsız bir oyun sistemi olan Utomik geliştiricileri ile röportaj yaptık

Röportajımız, Utomik Doki Tops kurucusu ile gerçekleştirilmiştir.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

İlk olarak, böyle bir sistem kurabilmek için oyuncuların ihtiyaçlarının anlaşılması gerekir. Peki, siz de oyuncu musunuz?

Ekibimizdeki herkes, PC oyunculuğunun erken yıllarından bu yana hırslı oyuncular. Bazıları popüler Quake modları üzerinde çalıştı ve bazıları da kendi oyunlarını geliştirdi. Şu anda, Oculus Rift ve diğer sanal gerçeklik setleri ofisimizde popüler, gelecek hakkında her türlü fikirlere aracılık ediyor.

Her şey nasıl başladı?

Ekibimiz, Utomik’ten önce, dijital dağıtım, teknoloji, oyun yayımcıları ve geliştiricileri ile birlikte çalışma konusunda bir sürü tecrübe kazandıran başarılı bir şirket çalıştırdı. Utomik’i başlatmadan önce, halihazırda çok geniş bir ağımız ve mütevazi bir adımız vardı oyun endüstrisinde. 2008 gibi erken tarihlerde de oyun yayınlama konusunda fikirler üzerinde çalıştık, fakat piyasa henüz buna hazır değildi. Talep üzerine eğlence, kitleler tarafından kabul edilene kadar Netflix ve Spotify yolu açana kadar değildi. 2014 yılı geldiğinde, Utomik’i başlatma zamanının geldiğini hissettik. Derin bilgi ve tecrübe üzerine kurulu takımımızla, çalışan bir ürünü, çok hızlı bir şekilde hizmete sunduk ve daha işletmeye başladığımız ilk ayda, ilk içerik anlaşmalarımızı imzaladık bile.

Peki, sistem nasıl çalışıyor?

OnLive ve diğer rakiplerin tersine, Utomik oyunu müşterinin kendi bilgisayarında çalıştırıyor. Biz, oyunu çok küçük parçalar halinde indirerek, hızlı bir şekilde oynayabilmenizi sağlıyoruz. Oyunun geri kalan içeriği, siz oyunu oynarken iniyor. Bu sayede, %100 olarak oyunun orijinalini elde etmiş, herhangi bir takılma ve görsel kalitede düşüklük ile karşı karşıya kalmadan oyuna ulaşıyorsunuz. Yüksek sayıdaki oyuncularla, OnLive gibi servislerin çektiği zorluğun aksine rahatça başa çıkabilen, çok esnek ve genişletilebilir bir sistem.

Listedeki oyunlarınıza şöyle bir göz gezdirdim ve dürüst olmak gerekirse, listede gerçekten efsane oyunlar var. Bu oyunları nasıl seçiyorsunuz?

Bizim hedefimiz, takipçilerimize çok çeşitli bir oyun koleksiyonu sunmak. Bazıları AAA oyunları severken, diğerleri de benzersiz, farklı bir bağımsız yapım veya hiçbir şekilde bilinmeyen küçük yapımlar tarafından şaşırtılmayı seviyor. Oyuncular kadar, oyun zevkleri de çeşitlilik gösteriyor. Disney, Telltale, Epic Games, SEGA ve Paradox gibi 25’ten fazla şirketle şu an anlaşmamış bulunuyor. Bu, örneğin sadece EA oyunları bulabildiğiniz Origin Access sistemine göre çok daha farklı. Ayrıca, Utomik ile tekrardan klasik oyunları da kolaylıkla oynayabiliyorsunuz. Star Wars: Dark Forces gibi günümüzde çalıştırılması pek de kolay olmayan efsane oyunlar var, fakat Utomik ile sadece tek bir tık ile kolayca çalıştırmak mümkün. Tekrar nostalji oyunları tekrar yaşamak isteyen oyuncular için bu çok iyi.

Utomik-Service

Hedefiniz nedir? Sizler bütün bunların ne olmasını istiyorsunuz?

Bizim hedefimiz, “Oyunculuğu serbest bırakmak.”. Oyunculara bir oyun dünyası sunmak, istedikleri oyunu oynayabilme özgürlüğünü sunmak. Sınırsız. Bizim inandığımız şeye daha geniş bir çerçeveden bakarsanız, bizim endüstriyi oyunları keşfetmenin bir film izlemek kadar basit ve erişilebilir olan yeni bir çağa taşımak istediğimizi görebilirsiniz.

Resmi olarak bir Amerikan şirketisiniz, fakat ana merkeziniz Eindhoven’da bulunuyor. Sebebi nedir?

Bizim geliştirme ofisimizin Eindhoven’da bulunmasının sebebi, iyi eğitim almış yetenekli elemanlarımızın hepsinin orada olması. Utomik’i Amerika Birleşik Devletleri’nde, partnerlerimizle iş yapmayı çok daha kolaylaştırdığı için başlattık. İnternet çağında, Skype ve elektronik posta aracılığı ile her şeyin halledilebileceğini düşünebilirsiniz, fakat güçlü ilişkiler kurmak ve gerçekten yenilikçi bir şey yapmak bir insanlık görevi. Biz, endüstride bu büyük değişikliği yapabilmek için sözü geçen insanlarla yüz yüze çalışmanın bir şart olduğunu biliyorduk.

Muhtemelen şu zamana kadar birçok problemle karşılaşmış olmalısınız. Peki, sizin için en önemli ders ne oldu?

Teknik olarak, hiç bizi durduracak bir sorunla karşılaşmadık. Elbette her yeni servisin geliştirmesi gereken bir konu ve ortadan kaldırması gereken bir sorun vardır, fakat biz ekibimizin sürekli çalıştığını biliyorduk. Abonelerimiz bizimle, içimizle dışımız bir olduğu ve onlarla bütün bu yol boyunca yakın bir ilişki içerisinde olduğumuz için mutlular. Küçük bir başlangıç ile büyüklere kafa tutmuş olmamıza rağmen bu işi başardığımızı düşünüyorum.

En başından beri asıl hedef, birçok en iyi oyunu nasıl aylık abonelik adı altında toplayabileceğimiz olmuştu. Endüstri, hala büyük ölçüde ünite satışlarıyla çalışıyor ve şirketlerin işleyiş tarzlarını değiştirerek kâr yapmaya yönelmeleri zaman alıyor. Spotify ve Netflix’in müzik konusunda çoktan yolları açmış olduğundan, oyun konusunda aynısını yapmamızın daha kolay olacağını düşündük. Her şeye rağmen 25 yayımcı ile anlaşmayı başardık, aylar içerisinde 500 oyuna yükseldik ve yılın sonuna kadar 1.000’e çıkarmayı düşünüyoruz. Partnerlerimiz, bizimle birlikte yeni bir oyun çağına girmek için sabırsızlanıyor ve Disney ile Telltale gibi şirketlerin, oyunlarını Utomik’e koyduğu gerçeği de birçok şeyi anlatıyor.

Sisteminiz açık beta aşamasında. Bunun anlamı nedir? Ayrıca, tam çıkış için planlarınız nedir?

Yolda olan özellikler ve oyunlar hakkında herhangi bir tahminde bulunmak istemiyoruz, biz ürünümüze ve servisimize güveniyoruz. Bir şeylerin artık beta aşamasında olmaması, oyunlar, özellikler, ücretlendirme ve diğer bir sürü faktörün kombinasyonu demektir. İlerleyiş hızımıza kendimiz karar veriyoruz, bizim asıl önceliğimiz her zaman abonelerimizi memnun etmek ve şimdiye kadar onlar bunu gerçekten sevdi.

Star Wars Games on Utomik - Yoda

Utomik’i nasıl tanımlarsınız?

Utomik, herhangi bir zorluk ile karşılaşılmadan oyunları keşfetmek ve oynamak için en iyi yer.

Türk oyuncularımız için ne söylemek istersiniz?

Eğer oyun oynamayı seviyor ve dışarıda daha neler var keşfetmek istiyorsanız, Utomik’i bir deneyin. Bizleri memnuniyetiniz konusunda bilgilendirin.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.