Menü
https://leadergamer.com.tr/playstation-4un-ana-ekranina-reklamlar-geliyor/

Uncharted: The Nathan Drake Collection

Yapımcı Naughty Dog
Dağıtımcı Sony Computer Entertainment
Tür
Çıkış Tarihi 7 Ekim 2015

Uncharted: The Nathan Drake Collection İnceleme

3 hazine tek bir sandığa giriyor.


Bir PlayStation oyuncusuysanız sizi geçiyorum, fakat bir PC veya Xbox kullanıcısıysanız bile Uncharted serisini mutlaka duymuşsunuzdur. Hatta oynamak istemiş veya oynamış bile olabilirsiniz. PlayStation oyuncuları zaten tüm Uncharted oyunların tadına bol bol bakmıştır bu güne kadar. Fakat biraz genç oyuncuları düşünelim şimdi, Uncharted: Drake’s Fortune’ı veya Uncharted 2: Among Thieves’i kaç genç oyuncu oynamış olabilir? Cevabınızı duydum. Evet, haklısınız. Çok az.

Oyunculuk deneyimlerine PlayStation 4’te başlayan veya PC haricinde bir de PlayStation 4 oynayan oyuncuların hepsi Uncharted: Drake’s Fortune’u, Uncharted 2: Among Thieves’i ve Uncharted 3: Drake’s Deception’ı ne yazık ki tadamamış olabilir. Sony de PlayStation 4’ü çıkarttığından beri remastered oyunlara pek meraklı olduğu için merak etmeyin. Artık sizler de PlayStation 4’ünüzde bu 3 oyunu oynayabileceksiniz. Nasıl mı? Tabii ki de Uncharted: The Nathan Drake Collection sayesinde. 7 Ekim 2015 tarihinde çıkışını yapan bu güzel paket ile Uncharted serisinin ilk 3 oyununu teknolojik ve görsel avantajlarla yeni nesil konsolumuzda oynayabiliyoruz artık.

Uncharted-Collection

Hangi maceraları yaşayacağız?

Uncharted: The Nathan Drake Collection içerisinde 3 adet Uncharted oyunu bulunduruyor. Bu oyunlardan ilki, serinin ilk oyunu olan ve Güney Amerika’da kayıp bir hazine peşine düştüğümüz Uncharted: Drake’s Fortune. Paketin içerisindeki ikinci oyun ise Nepal’e yolculuk yaptığımız ve Shambhala isimli bir kayıp şehir aradığımız Uncharted 2: Among Thieves. Paketin içerisinde bulunan son oyun ise, ana seriden çıkan son oyun olan Uncharted 3: Drake’s Deception. Bu oyun içerisinde de ana karakterimiz olan Nathan Drake’in ilişkilerine derinlemesine bir bakış atıyoruz. Kısaca Uncharted: The Nathan Drake Collection içerisinde serinin 3 ana oyununu da bulunduruyor. Eğer Uncharted 4: A Thief’s End öncesinde küçük bir hazırlık yapmak istiyorsanız oyunun senaryosu için, Uncharted: The Nathan Drake Collection sizin için kaçmaz bir fırsat.

Uncharted_3_Drake_Video

Farklı neler göreceğiz?

Uncharted: The Nathan Drake Collection bizlere aynı oyunları sunmuyor. Evet, temelinde hepsi aynı oyun fakat içerisinde sayısız görsel ve teknolojik geliştirmeler mevcut. Birkaç tane de yenilik bulunuyor tabii ki. Uncharted: The Nathan Drake Collection ile birlikte Uncharted: Drake’s Fortune, Uncharted 2: Among Thieves ve Uncharted 3: Drake’s Deception karşımıza 1080p ve 60 FPS değerleri ile çıkıyor. Tüm oyun deneyimim boyunca, hiçbir oyunda FPS düşüşü yaşamadığımı da bu arada belirtmek isterim. Bu özellikler haricinde bu 3 oyunun gölgeleri daha kaliteli olarak geliyor. Doku çözünürlükleri arttırılıyor ve ışıklandırmalar daha da geliştiriliyor. Tabii Uncharted: Drake’s Fortune’da herkesin sinirini bozan grafiksel hatalar da Uncharted: The Nathan Drake Collection ile tarihe gömülüyor. Tüm bu büyük geliştirmelerin haricinde daha önce söylediğim gibi sayısız grafik iyileştirmesi bulunuyor. Yani PlayStation 3 döneminden bildiğiniz Uncharted: Drake’s Fortune artık çok daha kaliteli görünüyor.

uncharted-2-among-thieves

Yeni neler göreceğiz?

İşte bu soruyu sormayacaktık aslında. Uncharted: The Nathan Drake Collection ile serinin ilk 3 oyununa eklenen o kadar fazla yenilik gördük ki, hangisini önce söylesem bilemiyorum. Fakat en erken fark edebileceğiniz yeni özellik, Uncharted 3: Drake’s Deception ve Uncharted 2: Among Thieves’de bulunan beyzbol bomba atma sisteminin, serinin ilk oyununa da eklenmesi oluyor. Paket içerisinde bulunan 3 oyunun da atış ve vuruş hisleri birbirlerine dengelenmiş halde. Yani oyundan oyuna geçtiğinizde, sanki farklı bir oyun oynuyormuş gibi değil de, oyununuza devam ediyormuş gibi hissedebiliyorsunuz. Paketin içerisinde zorluk seviyeleri de bir hayli dikkat çekiyor çünkü “Crushing” zorluk seviyesi artık oyun başlar başlamaz aktif oluyor. Bu zorluk seviyesi haricinde oyuna 3 farklı zorluk seviyesi de ekleniyor. Bunlardan ilki, oyunun en kolay zorluk modu olan “Keşif Modu”, arkadaşlarınızla en hızlı kimin olduğunu ölçebileceğiniz “Speed Run” zorluk seviyesi ve son olarak oyunun en zor modu olan “Brutal” modu. Brutal modunu, oyunu Crushing seviyesinde bitirerek açabiliyorsunuz. Yani işiniz bayağı zor diyebilirim.

uncharted-nathan-drake-jungle

Durun, daha bitmedi!

Uncharted: The Nathan Drake Collection ile karşımıza gelen yenilikler tabii ki sadece 1-2 oynanış değişikliliği ve zorluk seviyelerinden ibaret değil. Sony’nin neredeyse her oyununda kullandığı fotoğraf modu da Uncharted: The Nathan Drake Collection ile birlikte paketin içerisindeki her oyuna ekleniyor. Fotoğraf modu haricinde kupa seven oyuncuları mutlu edecek bir özellik var paketin içerisinde. Uncharted: The Nathan Drake Collection ile birlikte paketin içerisindeki her oyunun kupaları baştan düzenlenirken, her oyuna yeni kupalar da ekleniyor. Tüm bunların dışında oyun içerisinde Elena ve Sully karakterleri için 80’e yakın yeni kıyafetler eklenirken, oyunun “Render” moduna da onlarca yeni öge ekleniyor. Son olarak, eğer sesler sizin için çok önemliyse 7.1 surround ses sisteminizi hazırlayın. Çünkü Uncharted: The Nathan Drake Collection ile gelen tüm oyunlar 7.1 surround ses teknolojisini destekliyor artık. Bu kadar yenilik sanıyorum ki bir remaster oyunu için yeterli. Fakat Sony için yeterli değil sanırım. Oyun içerisinde keşfedebileceğiniz onlarca yeni yenilik ve onlarca yeni iyileştirmeler bulunuyor. Bunlar da isterseniz size sürpriz olsun.

278718

Uncharted hazinesi şimdi PlayStation 4’te!

Uncharted: The Nathan Drake Collection içerisinde tam 3 adet hazine bulunduruyor ve bu hazineler karşınıza yeni bir sandık içerisinde, daha parlak bir şekilde çıkıyor. Şimdi durum böyle olunca, bu hazine daha ilgi çekici olmaz mı? Sony’nin planladığı ve yönettiği remaster projelerini daha önce gördük. Mesela The Last of Us veya God of War III. Karşımıza çıkan bu 2 remaster projesi de benim gözümde her zaman yetersiz kalmıştı. Fakat Uncharted: The Nathan Drake Collection ile birlikte gerçek bir remaster projesinin nasıl yapıldığını görmüş olduk. Sayısız iyileştirme, sayısız yenilik, bonuslar derken gerçekten sizi kendisine çeken bir hazine oldu Uncharted: The Nathan Drake Collection. Herhangi bir kusur bulmanız neredeyse imkansız diyebilirim.

Uncharted: The Nathan Drake Collection

PUAN: 10 /10
Yapımcı

Naughty Dog

Dağıtımcı

Sony Computer Entertainment

Tür

, ,

Platform

PlayStation 4

  • "Remaster" terimine yeni bir sınır getiren yenilikler.
  • Fotoğraf modu.
  • Yapılan sayısız yenilikler ve iyileştirmeler.
  • Nathan Drake!
  • Remaster yapıt sevmiyorsanız... Peki, siz bilirsiniz.

Kendi içlerinde mükemmel olan 3 Uncharted oyunu, daha iyi bir şekilde karşımıza çıkıyor. Hem daha iyi grafiklerle, hem yeni özelliklerle, hem de Türkçe olarak!

Kaan GEZER Editör