Uncharted 3: Flashback Map Pack İncelemesi

Uncharted 3: Flashback Map Pack İncelemesi

Uncharted 3: Drake’s Deception, geride bıraktığımız yılın en başarılı yapımları arasında yer alıyor. Naughty Dog tarafından geliştirilen yapımın ilk DLC’si geçtiğimiz günlerde yayımlandı. “Flashback Map Pack” adındaki harita paketi oyuna serinin önceki oyunları olan Uncharted 2 ve Uncharted 2: Among Thieves ‘te yer alan 4 yeni haritayı ekliyor.

Naughty Dog, Flashback Map Pack # 1’de oyunculara tamamen yeni bir şey sunmanın peşine düşmüş. Harita paketinin temelinde oyun içerisinde hazine avcılığı yapıyoruz. Ayrıca oyuna eklenen yeni haritalar tamamiyle yenilenmiş durumda. Naughty Dog, eski haritalara yeni parçacık efektleri, dinamik aydınlatma ve silah/nesnel yerleşimi eklemenin yanında sağlam bir görsel değişiklikte yapmış. Resmen tüm haritalar baştan sona yenilenmiş ve bu harita paketinde görsel olarak neredeyse hiç sıkıntı yaşamıyorsunuz. Bunların yanında söylemek istediğim bir şeyde DLC ve oyun içerisinde geçiş yapamayacak oluşumuz. DLC’ler ayrı bir şekilde ana oyundan ayrı tasarlanmış.

Sanctuary

Oyundaki ilk haritamız Sanctuary, harita paketinde yer alan en zayıf harita olarak göze çarpıyor. Ancak haritada mükemmel bir simetri var. Oyuncular açık avlulu, iki üç katlı manastır binaları olan, yüksek geçitler ile birbirine bağlanmış kulelerden oluşan bir alanda mücadele etme imkanı buluyorlar. Ayrıca bu haritada ufak bir yer altı bölümüde yer alıyor burada çeşitli silahlar bulmak mümkün.

Sanctuary, estetik açısından artık çok daha karanlık ve uğursuz gözüküyor. Tibet dağlarında bulunan manastırlar ve gözümüze çarpan fazlasıyla yeşil tonu bu haritanın en önemli özellikleri arasında. Ayrıca Sanctuary muhtemelen oyundaki en fazla diklik içeren harita. Haritada fazla dikeylik olduğu için birçok farklı noktadan tırmanma şansıda oyunseverleri bekliyor.

The Cave

Serinin önceki oyunundaki adıyla The Ice Cave yani buz mağarası Flashback Map Pack DLC’sine The Cave olarak eklenmiş oyundaki ikinci haritamız. Bu haritada değişen tek şey ismi değil elbette haritada çok büyük değişiklikler yapılmış ve neredeyse tamamen revize edilmiş. Uncharted 2’de yer alan haritada bulunan yoğun kar tabakası bu DLC’de yerini biraz daha güneşli ve açık bir havaya bırakmış ve karların bir kısmı erimiş diyebiliriz.

Ayrıca haritada yer alan ve iki öfkeli tanrıya adanmış görkemli heykellerde tamamen yenilenmiş. Bu yenilenme oyuna canlılık ve savaş ruhunu eklemiş diyebiliriz. Bu haritada da Sanctuary olduğu gibi simetrik bir düzen göze çarpıyor (zaten bu tüm haritalarda var diyebiliriz). Haritada kırık bir duvarla ikiye ayrılmış ve iki ucunda da birer manastır barındırıyor.

The Lost City

Belki The Cave haritasında buzlar erimiş ve yerini güneşe bırakmış olabilir. Ancak bu The Lost City için geçerli değil. Bu bölümde oyunseverleri fazlasıyla beyazlıklar içerisinde bir alan, buz sarkıtlar ve antik yapıların yer aldığı bir alan bekliyor. Bu bölüm özellikle keskin nişancılar için eşssiz bir yer olarak göze çarpıyor. Yükseklikler ve geniş alan keskin nişancıların fazlasıyla işine yarıyor.

Ayrıca The Lost City diğer haritaların aksine belirli bir grup silah seçerek oyunun içine dahil olduğumuz bir harita değil. Harita içerisinde birçok silah mevcut ve biz bu silahları istediğimiz zaman değiştirebiliyoruz.

The Fort

Daha önce bu harita paketinde yer alacağı bilinen haritalardan biride The Fort. (diğeri The Cave) The Fort, Uncharted 2’de yer alan bir haritaydı ve oyunun sevilen haritaları arasında yer alıyordu. Fort, özellikle uzun menzilli silahların rahatlıkla ve özgürce kullanılabildiği oldukça güzel bir harita ve kişisel olrak ben de bu haritayı çok sevdim. The Fort alçak bir zeminde ve dikdörtgen bir düzen içerisinde kurulmuş bir harita. Bir kısmı sular altında kalmış ve içerisinde birçok kapak bulunuyor.

The Fort’un en büyük eksisi ise haritanın Uncharted 2’ye göre pek fazla geliştirilmemesi. Görünüm açısından Uncharted 2’de ki haritanın neredeyse aynısı ve yapılan en büyük değişiklik terk edilmiş kalıntılardaki grafik iyileştirilmesi

Genel:

Flashback Map Pack, farklı ve tamamiyle yenilenmiş haritaları ile Uncharted 3 kalitesini yakalamış bir DLC paketi olarak göze çarpıyor ve gerçekten bu indirilebilir içerik satın alınıp oynanabilecek kadar kaliteli olmuş.

Artılar:

  • Her harita Uncharted 2’den daha muhteşem gözüküyor
  • DLC tüm oyun modları ile uyumlu
  • Birbirinden farklı haritalar ve farklı oyun keyfi

Eksiler:

  • Eskiye göre tamamen değişmiş bazı haritalar oyunseverlerin tepkisini çekebilir

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın