Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 29.07.2021

Geçtiğimiz günlerde haberini paylaştığımız Activision Blizzard davası ile gelişmeler devam ediyor. Davalar ile ilgili cevap veren Activision Blizzard patronu haberinden ardından olaylar daha da büyüdü. Olaylar daha da büyüyecek gibi gözüküyor. Taciz ve ayrımcılık ile büyüyen olaya Assasin’s Creed, Farcry ve Crew serileri ile tanıdığımız Ubisoft tarafından destek geldi. Haberi ilk olarak Stephen Totilo Twitter hesabından yayınladı.

500’e yakın eski ve mevcut Ubisoft çalışanı, Call of Duty, World of Warcraft ve Overwatch  stüdyosunu “kadınlara yönelik taciz ve ayrımcılığın ürediği alan” olarak nitelendiren yakın tarihli bir davanın ardından Activision Blizzard çalışanları ile dayanışma amaçlı bir mektup imzaladı. Mektubun kısa içeriğinde ise kısaca şirket içindeki “sistemik ayrımcılık, taciz ve zorbalık” iddialarına yanıt olarak “boş vaatlerini” eleştirme ve bunun yanında “bu suçların raporlarını ele almak için kurallar ve faaliyetler” üzerinde anlaşmak için endüstri çapında bir işbirliği alanında dayanışma konusuna yoğunlaşıyor.

Sizi duyuyoruz ve sizinle dayanışmamızı yüksek sesle ilan etmek istiyoruz.

İçeriğinden detaylıca bahsedeceğimiz olan mektup ile ilgili Ubisoft CEO’su Yves Guillemot “herkesin memnuniyetle karşılanması, saygı duyulması ve güvende hissetmesini sağlamak için elinden gelen her şeyi yapacağına” söz verdi. Ek olarak, “Bu raporların sıklığından açıkça görülüyor ki sektörde yaygın ve derinlere düzenli olarak işleyen bir taciz davranış kültürü var. Çalışanlar, yöneticiler, gazeteciler, ya da hayranlar bu iğrenç eylemlerin devam ettiğini söylüyor. Bu olaylara karşı şok olmayı bırakmanın zamanı geldi. Bunları önlemek için gerçek adımların atılmasını talep ediyoruz. Sorumlular yaptıklarının hesabını vermeli.” dedi.

Mektup özet içeriği ise şu şekilde.

Activision Blizzard çalışanlarına, sizi duyuyoruz ve sizinle dayanışmamızı yüksek sesle ilan etmek istiyoruz. Geçen hafta oyun endüstrisi, birçoğumuz tarafından uzun zamandır bilinen haberler ile bir kez daha sarsıldı. Bir yıl önce birçok kişinin Ubisoft tarafından duyduğu haberler. Ubisoft’ta sistematik ayrımcılık, taciz ve zorbalıkla ilgili ilk açıklamaların ortaya çıkmasından bu yana bir yıldan fazla zaman geçti. Bununla birlikte, bir yıldan fazla nazik sözler, boş vaatler ve bilinen suçluları ortadan kaldırmak için bir yetersizlik veya isteksizlik ile karşı karşıya kaldık. Artık bu sorunları özünde ele alma taahhüdünüze güvenmiyoruz. Daha fazlasını yapmalısınız.

Mektubun detayları ve haberin kaynağına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.