Ubisoft, Berlin sınırları içerisinde dev gibi bir stüdyoya sahip olmak istiyor

Ubisoft, Berlin sınırları içerisinde dev gibi bir stüdyoya sahip olmak istiyor

Bu durum, birçok farklı yönden oldukça önemli ve olumlu bir durum aslında.

Ubisoft kesinlikle dev gibi bir şirket, dev gibi bir dağıtımcı firma. Bu firmanın ardında onlarca da geliştirici stüdyo bulunmakta. Eğer tam bir sayı vermemiz gerekirse, Ubisoft ekibinin elinde olan 40 civarı geliştirici stüdyosu bulunuyor. Fakat bu kadar stüdyo, şirket için yeterli olmayabilir. Çünkü şirketten gelen açıklamalara göre Ubisoft, Berlin içerisindeki stüdyosunu dev gibi bir hale, AAA seviyesinde konsol oyunu yapan bir stüdyoya çevirmek istiyor. Bu durum ise birçok farklı yönden, birçok olumlu şeye kapı açmakta.

Ubisoft

Şirketin Berlin sınırlarında bulunan stüdyosu şu an 50 kişiden oluşmakta ve bu stüdyo, şu ana kadar tek başına bir video oyunu piyasaya sürmedi. Ayrıca bu stüdyo, şu an Far Cry 5 oyununun da geliştirilme sürecine yardım ediyor. Şirket, bu stüdyoyu açtığı zaman ilk hedefleri 50 çalışana sahip olmaktı ve açıklamalara göre bu hedef, koyulduğu zaman sınırından çok daha erken bir zamanda ulaşıldı. Ayrıca şirket, Avrupa bölgesinden birçok insana da iş kapısı açtığı için, şirket bu stüdyoyu daha da büyütmek istiyor. Yalnız, bu büyümenin önünde devlet ve vergiler duruyor.

Bizler oyuncuyuz, vergilerden ne yazık ki anlayamıyoruz. Bu yüzden, bu konuda pek detay veremeyeceğiz ama Ubisoft ekibinin açıklamalarına göre, bu stüdyonun 150, hatta 200 kişiye ulaşabilecek potansiyeli bulunuyor. Fakat şirket, bu çalışan sayısına ulaşamıyor çünkü önlerinde vergi ile alakalı bir problem bulunuyor. Peki, şirketin buradaki stüdyosunu büyütmesi neleri olumlu olarak etkiliyor? Öncelikle, yüzlerce insan bu stüdyo ile iş bulabilecek. Ayrıca, bu stüdyo sanıyoruz ki ekibin Almanya sınırları içerisindeki tek stüdyosu. Bu yüzden, bu stüdyodan çıkacak olan video oyunları, şirketin çıkarttığı diğer video oyunlarından biraz daha farklı kültüre sahip olabilecek. Böylece oyuncular da biraz daha farklı oyunlar görebilecek.

Bundan seneler önce Almanya’nın önde gelen video oyunu geliştiricileri Crytek ve Yager idi. Bu iki ekip de çok kaliteli video oyunları ile Almanya tarafını olumlu bir şekilde temsil ediyordu. Günümüzde ise ülkenin en popüler geliştiricileri, ücretsiz mobil oyunları geliştiren Goodgame Studios, Innogames ve Flaregames olarak geçiyor. Bu yüzden, Ubisoft ekibinin Almanya’da büyütebileceği bir stüdyo, Fransız şirketini Almanya sınırları içerisinde oldukça popüler hale getirebilir.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın