Twitch artık oyun satmaya başlayacak

Twitch artık oyun satmaya başlayacak

Twitch yayıncıları ise bu satışlardan %5 pay alacak.

Steam, GreenManGaming, G2A derken, oyun satış işine Twitch de giriyor. Gamesindustry cephesinden gelen yeni bir rapora göre Twitch, önümüzdeki ilkbahar aylarından itibaren hem oyun, hem de ek paket satışına girecek. Bu konuda, popüler canlı yayın servisinin yaptığı en akıllıca hareket ise, oyunların direkt olarak canlı yayın sayfalarının altından alınabilecek olması. Yani, en sevdiğiniz Twitch yayıncısı, Battlefield 1 oynuyor diyelim. Siz de oyunu çok sevdiniz. Canlı yayının yapıldığı sayfadan, canlı yayın ekranının hemen altından bu oyunu satın alabiliyorsunuz. Bu tür satışlarda, canlı yayın yapan isimlere de %5 değerinde bir pay veriliyor yapılan satıştan. Oyunun dağıtımcısı ise paranın %70 kadarını alıyor. Geri kalan kısım ise tamamen Twitch cephesine kalıyor. Bayağı akıllıca, değil mi?

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Twitch artık oyun satmaya başlayacak

Bu yeniliğin oldukça akıllıca olmasının sebebi şu, bahsettiğimiz popüler dijital platform, satışların %70 kadarını oyunun dağıtımcısına veriyor demiştik. Bu rakam, diğer dijital mağazalarda da aynı. Yani, bu popüler canlı yayın servisini, dağıtıcıların tercih etmemesi için hiçbir problem çıkmıyor ortaya. Üstüne üstlük, eğer bu dağıtımcı kendi kanalından bu satışı yaparsa, kazanç %75 oluyor. Yani Steam veya diğer dijital satış mağazalarından çok daha fazla bir gelir teklif ediyor Twitch. İşte bu yüzden oldukça akıllıca.

Firmanın yetkililerinden olan Matt McCloskey, yeni getirecekleri bu sistem hakkında, canlı yayıncılar da kazanacak, dağıtımcılar da kazanacak, biz de kazanacağız, diyor. Ayrıca Matt McCloskey, başka bir özelliği de duyuruyor bu cümlesi ardından. Bu duyuru ise, Twitch Crates ögeleri. Evet, artık bu platform üzerinde de kutu açma sistemi olacak. Dijital platform üzerinden her alışveriş yaptığınız zaman, sizlere Twitch Crates verilecek ve bu kutuların içerisinden emojiler veya kutlama ögeleri çıkabilecek. Bu da bazı oyuncuları, bahsi geçen dijital canlı yayın servisi üzerinden oyun almaya itecektir. İndirim zamanlarında Steam üzerinden oyun almak gibi de düşünebilirsiniz. Bilirsiniz, indirim zamanlarında Steam üzerinden oyun almak, sizlere kartlar kazandırıyordu rozetler için.

Peki, Twitch ile bu özellik ile çalışacak firmalar, kimler olacak? Bunun resmi açıklaması da yapıldı. Açıklamalara göre bu yeni oyun satın alma özelliğinin ilk anlaşmacıları Ubisoft, Telltale Games, Digital Extremes, Hi-Rez Studios, tinyBuild, Paradox Interactive, Trion Worlds, Vlambeer ve çok daha fazlası. Şimdilik bu markalar ile sadece PC oyunları satılacak gibi görünüyor. Ayrıca açıklamalara göre bu sistemin çıkışında ön sipariş sistemi de olmayacak fakat ilerleyen zamanlarda eklenebilecek. Peki, ya konsol oyunları? Bildiğiniz üzere, geçtiğimiz senelerde Twitch, Amazon tarafından satın alınmıştı. Bu yüzden, PC oyunları haricinde, daha sonra konsol oyunları da satılacak gibi görünüyor. Bakalım bu dijital platform, bu iş ile ne kadar bir başarı yakalayacak?

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.