Türkiye oyun pazarı 1 milyar dolar büyüklüğüne yaklaşıyor

Türkiye oyun pazarı 1 milyar dolar büyüklüğüne yaklaşıyor

Newzoo 2018 Küresel Oyun Pazarı Raporu verileri, bu sonucu ortaya koyuyor.

Newzoo tarafından oluşturulan 2018 Küresel Oyun Pazarı Raporu’na ait veriler, Türkiye oyun pazarının 1 milyar dolar büyüklüğe yaklaştığına işaret ediyor. Araştırma kuruluşunun 2018 yılına ait verileri paylaşması ile birlikte, sektöre dair pek çok bilgi ortaya çıkmış oldu. Oyun sektörünün ülkemizdeki gelişiminin bütün hızı ile devam ettiğini görmek, bu raporun sunduğu verilerden yalnızca bir tanesi.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Türkiye oyun pazarı 1 milyar dolar büyüklüğüne yaklaşıyor

Raporun geri kalanına geçmeden önce, Türkiye oyun pazarının durumundan ve gidişatından bahsedelim. Newzoo tarafından paylaşılan verilere göre, ülkemizde 32 milyondan daha fazla oyuncu bulunuyor. Yaklaşık 81 milyon nüfusu olan ülkemizde bu kadar fazla oyuncu bulunması, pazarın büyüklüğüne de işaret ediyor tabii ki. Oyuncuların, 2018 yılı içerisinde 877.9 milyon Amerikan Doları değerinde bir pazar oluşturması bekleniyor. Bu durumun oldukça etkileyici olduğunun altını çizmeliyiz, çünkü ülkemiz oyun pazarı her geçen gün 1 milyar Amerikan Doları büyüklüğüne doğru ilerliyor.

Dünyanın tamamına göz attığımızda ise Avrupa ve Orta Doğu bölgesinin oyun sektöründe diğer bölgelerin gerisinde kaldığını görüyoruz. Asya-Pasifik ülkeleri 71.4 milyar Amerikan Doları ile birinci sırada iken, arkasında 32.7 milyar Amerikan Doları ile Kuzey Amerika bölgesi yer alıyor. Çin’in ise tek başına 37.9 milyar Amerikan Doları oluşturduğunu ekleyelim. Yani bakacak olursak, Çin tek başına Kuzey Amerika bölgesinden daha yukarıda bulunuyor. Amerika ve Kanada gibi devlerin yer aldığı bu bölgeyi geçen Çin, dünya oyun tüketiminin %28’lik kısmını oluşturuyor.

Newzoo tarafından paylaşılan araştırma verilerine göre, oyun pazarının en büyük kısmı mobil tarafından oluşturuluyor. 70.3 milyar Amerikan Doları büyüklüğüne ulaşan mobil pazar, geçtiğimiz yıla göre %25.5 büyüme göstererek birinci sıraya yerleşmiş. Bu durumda Fortnite Mobile ve PUBG Mobile gibi oyunların etkisini göz ardı edemeyiz tabii ki. Mobilin hemen ardından ise 34.6 milyar Amerikan Doları ile konsolların geldiğini ekleyelim. PC platformunu son sırada görmek bazı oyuncuları şaşırtacak olsa da, korsan oyunların bu konuda oldukça etkili olduğunu belirtebiliriz.

Türkiye oyun pazarı 1 milyar dolar büyüklüğüne yaklaşıyor

Türkiye oyun pazarı dışında dünya çapında durum nasıl?

Newzoo tarafından paylaşılan 2018 Küresel Oyun Pazarı Raporu’na göre, bütün dünyada oyun pazarının 2018 toplamının 137.9 milyar Amerikan Doları olması bekleniyor. İnanılmaz gibi gelen bu rakamın geçen yıldan %13.3 fazla olduğunu söylersek, etkisi çok daha güçlü hale gelecektir diye düşünüyoruz. Ülkemizin içerisinde bulunduğu Avrupa ve Orta Doğu bölgesinin de geçen yıla göre %8.8’lik bir büyüme gerçekleştirdiğini ekleyelim.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.