Turkcell Superonline’ın hızı,  dünyanın en hızlı ülkelerini bile geride bıraktı

Turkcell Superonline’ın hızı, dünyanın en hızlı ülkelerini bile geride bıraktı

Turkcell Superonline dünyanın internette en hızlı ilk 10 ülkesinden çok daha hızlı.

İnternet hızı ortalaması 18 Mbps olan Turkcell Superonline, 14 Mbps ile en hızlı ortalamaya sahip Güney Kore’nin bile önünde yer alıyor. Turkcell Superonline, 2,9 Mbps olan dünya ortalama internet hızının ise yaklaşık 6 kat üzerinde bir hız ortalaması sunuyor. Dünya üzerinde 70’den fazla ülkede hizmet veren ve internet istatistik ve raporları sunan Akamai firmasının 2012 Yılı 4. Çeyreği için hazırladığı İnternet Durum Raporuyayınlandı. Rapora göre dünyada ülkelerin ortalama internet hızları yeniden belirlendi.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

image001

Dünya ortalaması 2,9 Mbps: Akamai’nin raporuna göre, geçtiğimiz çeyrekten bu çeyreğe bakıldığı zaman tüm dünyanın ortalama internet bağlantı hızı yüzde 5 artış göstererek 2,9 Mbps’ye yükseldi. Raporda 2011 yılı ile kıyaslandığı zaman ise ortalama internet hızının yüzde 25 arttığı kaydedildi.

İnternette en hızlılar Uzakdoğu ülkeleri: Rapora göre dünyanın en hızlı internet bağlantı hızına sahip ilk 10 ülkesi ortalama bağlantı hızlarını daha da artırdı. Hollanda’nın hızı yüzde 3,3, Hong Kong’un hızı yüzde 5,4 artarken Japonya’nın ortalama bağlantı hızı ise yüzde 19 artış gösterdi. Raporun en hızlı internet ortalaması sıralamasında ise fiber yayılımında oldukça ilerde olan Uzakdoğu ülkeleri yine başı çekti.  Sıralamanın ilk üçünde 14 Mbps ile Güney Kore, 10,8 mbps ile Japonya ve 9,3 mbps internet hızı ortalamasıyla HongKong yer aldı. Türkiye ise, Akamai’nin hazırladığı rapora göre ortalama internet bağlantı hızı sıralamasında alt sıralarda yer aldı. Türkiye’nin 2012 yılı dördüncü çeyrekte ortalama internet hızı 2,754 Mbps oldu.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.