Türkiye

Türkçe dil desteği istiyoruz ama sonuna kadar hak ediyor muyuz?

Türkçe dil desteği istiyoruz ama sonuna kadar hak ediyor muyuz?

Haydi, iğneyi kendimize, çuvaldızı video oyunları geliştiricilerine batıralım.

Hemen her video oyunu çıkışında, en çok rastladığımız yorumların başında, bu oyunlara Türkçe dil desteği gelecek mi, karşımıza çıkıyor. Video oyunları geliştiricileri ve dağıtıcılarına da yöneltilen bu soruların nedenlerini, tam manasıyla çözüme kavuşmamasının sebeplerini, beraberce tartışalım istedik. Neden her oyunda Türkçe dil desteği var mı diye soruyoruz, neden geliştiriciler 80 milyon nüfuslu ülkemize daha fazla özen gösterilmiyor ve biz gerçekten ülke olarak dil desteklerini hak ediyor muyuz, gibi soruların yanıtlarını bulmaya çalışalım. Bakalım ardından ne gibi gerçekler çıkacak?

Türkçe dil desteği istiyoruz ama sonuna kadar hak ediyor muyuz?

Öncelikle söylemek gerekiyor ki aslında Türkçe dil desteği ile hiç karşılaşmamış bir ülke değiliz. Mobil platformlarda, daha doğrusu akıllı telefonlardaki pek çok oyunda, Türkçe ibaresini görebiliyoruz. Öte yandan Sony şirketi tarafından geliştirilen ve dağıtılan oyunlarda da bir kaçı dışında ülkemize ait dil desteği bulunuyor. FIFA, Pro Evolution Soccer gibi serilerin yanı sıra bazı AAA kalite video oyunlarında da dilimize verilen destek bulunuyor. Tabii yüzdeye vurulduğunda, çıkışını gerçekleştiren oyunların çok küçük bir miktarında Türkçe dil desteğinin olduğunu görebiliyoruz.

Lafı faza uzatmadan, bunun en belirgin ve aslında herkes tarafından bilinen sebebinden bahsedelim. Ülkemizdeki oyuncuların önemli bir kısmı, genel olarak lisanslı oyunlara yönelmeyerek, korsan kopyalarını ediniyor. Yani zaman, para ve emek harcanan video oyunlarını, ücretsiz olarak elde ediyoruz. Haliyle, geliştiriciler karşılığını alamayacağı bir yatırıma para harcamak istemiyorlar. Aslında burada tuhaf olan, video oyunlarına tek kuruş harcamayan büyük bir kitlenin, oyunları Türkçe beklediğini görmek oluyor. Tamam, ülkemize göre video oyunlarının fiyatları yüksek ama akıllı telefonların fiyatları çok daha yüksek ve çok pahalı demeden alınabiliyor.

Türkçe dil desteği yetersiz ise suçlu kim?

Bu kısımda çeşitli eleştiriler gelebilir. Örneğin video oyunları geliştiricisi ve dağıtıcılarının avukatlığına soyunduğumuz söylenecektir muhtemelen. İğneyi önce kendimize batırıp, çuvaldızı ucunu gösterelim. Ülke olarak daha fazla önemsenmemiz de gerekiyor. Nüfus olarak geniş bir pazarız ama satışlara bakıldığında, yatırım yapılabilecek değerlerin görülmesi lazım. Bu değerler günden güne artmasına rağmen geliştiricilerin ilgisini çekmiyor. Çekmesi için Türkiye’deki video oyunu dağıtıcılarının baskısını arttırması gerekiyor, onlar baskı yaptıklarındaysa geliştiricilerden satış rakamları raporları isteniyor.

Bazı video oyunlarında sürpriz biçimde Türkçe dil desteği geldiğini görüyoruz. Mesele 2016 senesinde çıkışını gerçekleştiren Battlefield 1 için sürpriz biçimde Türkçe desteği barındırıyordu ve buna karşılık ülkemizde de gereken ilgiyi gördü. Sony cephesinin bu işi en istekli yapan şirket olurken, Microsoft tarafından da pazar payları arttıkça gerekli adımların ilerleyen zamanlarda atılacağına inanıyoruz. Olayın merkezinin satışlar ve yapılan yatırımların geri dönüşleri olarak özetleyebiliriz. Ülkemizdeki video oyunları pazarının her geçen gün arttığı bir gerçek ama geliştiricilerin ve dağıtıcıların bunu fark etmesi, bu konuda ısrarcı olması gerekiyor. Sürekli korsan kopya edinen kişilerin de bu konuda ısrarcı olmaları, açıkçası biraz saçma oluyor. Taşın altına biraz fazla kişinin elini atması gerekiyor. Sizlerin de konuyla ilgili yorumları varsa, yazabilirsiniz.

Yorumlar (12)

Bir Cevap Yazın

 1. sibiryuskeditus dedi ki:

  Oyunlar türkçe gelse daha çok satın alınır, büyük adımı firmaların atması gerekiyor… Ben korsan oyun alan biri değilim senelerdir, çünki biliyorum az çok bu sektöre yakınım muazzam bir emek ve yatırım söz konusu. Far Cry 5 e 350tl para verip aldık, oyunun %50 sini anlamıyoruz bile !!! Elini önce babalar taşın altına koyacak, çocuklar zaten ona koşar!

 2. Leiurus dedi ki:

  2 paragrafta ard arda yazdıklarınızla kendinizle çelişmişsiniz. Sırf yazınızdan sonra steam profilime girip satın aldığım 116 adet oyunu inceledim. 49 tl üzeri 6 oyun almışken 20 – 49 tl arası 89 oyuna para vermişim. Yani söyleyeceğim şu. Sen oyun yapan biri olarak 69 dolara ucuz satıyorum diye kendini ABD de tatmin ederken o paranın ülkemizdeki karşılığı 300 tl (şimdi birde kdv çıktı başımıza) civarına denk geliyor. Asgari ücretin 6 da biri bu miktar. Sorarım Abd de asgari ücretin ne kadarına tekabül ediyor oyun fiyatı? Uzatmaya gerek yok, Türkçe olsada olmasada bizim milletin para verip alacağı oyunun en fazla 50 – 80 tl civarında olması lazım ki orjinal oyun satışları artsın.

 3. gaishinbu dedi ki:

  daha haritada yeri bilinmeyen bir çok ülkenin dili olan oyunlar o ülkelerden beklediklerini karşılayabiliyorlar mı çok merak ediyorum… bu olayın korsandan çok başka nedenleri olduğunu düşünüyorum.

 4. Sezer dedi ki:

  Gta 5 milyon dolarlar kazanıyor mesela dil eklemeye parası mı yetmiyor.

 5. Şenol YILDIRIM dedi ki:

  Oyunlar Türkçe olsa belki daha çok satılacak? Müneccimlik yapmaya ne gerek var? Steam istatistikleri ortada. Şuan en kalabalık 8. ülkeyiz Steam’de ve kişi başı düşen oyun sayısı sıralamasında da 11. sıradayız. Yetmez mi bu istatistik? Türkçe olsaydı oyunlar belki daha üst sıralarda olacaktık… Hak ediyor muyuz falan ne kadar saçma bir yaklaşımdır Allah aşkına? Niye hak etmeyelim kardeşim? Düblaj mı istiyoruz sanki alt tarafı dil desteği istiyoruz. Düblaj bile isteme hakkımız var ayrıca… İnsanların Türkçe oynamasına destek olmuyorsanız bile artık Allah aşkına köstek olmayın.

 6. ÇAVUSHOW dedi ki:

  Çok sattığı zaman türkçe desteği koymasın. Türkçe desteği koysun ki çok satsın benim düşüncem.
  Kim bilir belkide türkçe desteği olmadığı için korsan fazla ülkemizde.

 7. Murat Eren Bayrak dedi ki:

  Ülkemizde korsana yönelmenin sebebi insanların maddi imkanlarıdır. Ama bazı insanlar da diyorki “hem para verip hem anlamayacaksam neden alayım ?” Bence ilk adımı oyun geliştiricileri atmalı, eğer oyunlarda Türkçe dil desteği olursa beklentileri karşılanacaktır.

 8. Evran Başarır dedi ki:

  Haketmiyoruz. Çünkü daha oyun basınımız bile üç kuruş fazla para için yasakları çiğneyip oyun incelemelerini yasaklı tarihte paylaşabiliyorlar.

 9. googleci dedi ki:

  cinliler ve ruslar crack yapıyor suclu türkler oluyor
  türkce olmayan oyunu almam gider pasa pasa korsan indiririm anlamadıgım birseye para veremem

 10. Sekli dedi ki:

  Kimse kusura bakmasında Türkçe dil koymayıp parasına gelince istemeyi biliyorlarsa dilimizi de koymayı bilecekler.Bu konuda kanun çıkması lazım nasıl tüm filmler dublaj minimum alt yazılı ise oyunlarda öyle olmalı filmleri ingilizce yayınlasınlar bakiyim kim gidiyo.Tabi oyuncuları özellikle ülkemizdekileri bi kek gibi görüp nede olsa her türlü alıyor bunlar diyolar
  Ha bide şu saçmalık var her oyun yapılırken almancasından fransızcasına ingilizcesi ne japoncasına arapçasına korecesine gelince oyun maliyetine ekleniliyor ama Türkçe olunca ekstra maliyet oluyor ulan sanırsın bi dil daha eklemek 100 milyon dokarı buluyor bahane işte bizim insanınızda almamak ile gösterilecek tepkiden anlamaz tepki göatermeaini bilmez adrta saplantılı hasta gibi mutlaka almalıyım moduna girerse adamlarda neden çıkartsınki her halükarda satıyor şayet benim firmam olsa yabancı ülkede ben bile çıkartmamki nede olsa kekolar alıcak derim yani.

 11. Sadık Gündüz dedi ki:

  Biz millet olarak bir şeyde bizden bahsedildi mi ilgi gösteren bir milletiz. Hemen sosyal medyada as bayrakları as filan diye oyunun beleşten reklamını yaparız. Amanda Cerny lele ile tartıştıktan sonra Türkler üzerinden prim yapıp nasıl da lele den popiler oldu popiler bir oyunda Türkçe dil desteği olsa Türkiyedeki satışları en az 2 kat artıcaktır.
  Bir ikincisi de kendimize haksızlık ediyoruz her ülkede torrent kullanan var. Hatta oyunları kıranların arasında Türk yok
  Çıkan oyunların çogu lehçeyi destekliyor eminim o oyunu lehçenin kullanıldıgı ülkelerdeki insanlardan fazla Türkler oynuyor.

 12. konzol oyuncusu dedi ki:

  Turkce altyazili cikan oyunlari sadece xbox ve PS cikmasi lazim. Bak bakalim o zaman korsan indiren oluyor mu. Aslinda PC icin oyun hic cikmamasi lazim. PC de oyun oynayanlarin cogu korsan takiliyor