Türk oyun sektörüne devletten büyük destek!

Türk oyun sektörüne devletten büyük destek!

İşte görmek istediğimiz hareketler.

Geçtiğimiz günlerde ülkemizde Minecraft’ın yasaklanabilme ihtimali gündeme gelmişti ve büyük tepki görmüştü. Gerek Türk basını gerek yabancı basınlar bu haberi gündemlerine taşımışlardı. Bugünlerde ise devletten yine oyun sektörünü ilgilendiren bir olay yaşandı. Neyse ki bu sefer iyi bir haber.

Kalkınma Bakanlığı yaptığı bazı araştırmalar sonucunda vardığı sonuca göre dünyada 100 milyar dolarlık bir oyun pazarı var. Kalkınma bakanlığı ise ülkemizin bu büyük pasta diliminden payını almak istiyor. Kalkınma Bakanlığı yaptığı açıklamalar ile bu bayı 2 milyar doların üzerine çıkarmak istediklerini belirtti. Ülkemizin büyük projelerinden Fatih Projesi kapsamına alınan bu hedef ile artık oyun temelli eğitimler verilecek. Birçok büyük etkinliklerden aklımızda kalan ülke olan Güney Kore bu pastada 2 milyar dolarlık bir paya sahip. Kalkınma Bakanlığı’nın şimdilik hedefi ise Güney Kore’yi yakalamak. 

The-Last-of-Us-concept-art

Bakanlık tarafından yayımlanan Bilgi Toplumu Raporu‘na göre oyun sektörünün büyümesine öncelik edecek olan platform mobil platformu. Bu platform öncelik gösterilerek oyunlar için animasyon, tasarım, kurgu ve müzik gibi alanlarda eğitimler verilecek. Verilen eğitimler ile yapılan oyunlar savunma, eğitim ve sağlık gibi sektörlerde öncelikli olarak kullanılacak.

Açıklanan rapora göre ülkemizde tüm oyuncular günde toplamda 39 milyon saat civarı oyun oynuyor ve buna paralel olarak sektör pazarı her geçen gün büyüyor. Bu koşulları göz önünde bulunduran Kalkınma Bakanlığı özel bir taktik belirleyerek sektör önündeki engelleri kaldırarak nasıl daha çok gelişeceği yönünde planlar belirlemeyi hedefliyor. Yapılacak teşvikler ve yabancı yatırımcıların ülkemize çağrılması gibi ilk adımlar atılmaya başlanacak.

Uncharted4_A_Thiefs_End_PS4_10_06_4

Dijital Oyun Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Füsun Nebil tarafından yaptığı açıklamada oyun sektörünün gerçekten çok büyük olduğunu Pc ve konsol oyunlarının toplamının 46.5 milyar dolarlık mobil oyunların ise 30.3  miyar dolarlık gelir elde edildiğini belirtti. Yabancı ülkelerde uygulanan oyunlaştırma akımı olduğunun, insanları işe almadan önce oyunla eğitim verildiğini hatta ilkokul öğrencilerine alfabe öğretiminde yine oyunların kullanıldığını belirten Nebil, bu akımın ülkemize de gelmesi gerektiğini söyledi.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.