Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 11.10.2019

Yooka-Laylee and the Impossible Lair gibi bir platform oyunundan sonra, Trine 4 The Nightmare Prince deneme şansım da oldu. Serisi aslında gerçekten severek oynadım bugüne kadar ve işin daha da iyi olan kısmı ise, serinin yeni oyununu da çok fazla beğenerek oynadım diyebilirim. Bulmacaları, sunduğu görsellik, manzara, oynanış mekanikleri ile beni mest etmeyi başardı. Galiba biraz da bu tarz oyunlara zaafım var. Özlemiş de olabilirim kaliteli ve güzel platform oyunlarını, emin olamadım şimdi. Neyse, ben çenem daha fazla düşmeden Trine 4 The Nightmare Prince inceleme detaylarına geçeyim ve tecrübe ettiğim şeylerden detaylıca bahsedeyim.

Trine 4 The Nightmare Prince inceleme

Trine 4 The Nightmare Prince nasıl bir hikayeye sahip?

Hikayeden bahsetmek, pek de sürpriz kaçıran bir şey olmayacağı için, şöyle yüzeysel olarak bahsetmekte bir sakınca görmüyorum. Bizim 3 kahramanımız, bir gün birer mektup alıyor. Prens ortadan kaybolmuş. Prensi aramaya yola çıkıyoruz. Sonradan da görüyoruz ki, bu prensin içine kabus kaçmış. Zaten Kabus Prens adı da buradan geliyor denilebilir. Prensin kabusları gerçek yaratıklar olarak dünyaya geliyor. Kurt, yarı insan, örümcek ve daha nice çeşit yaratıklar gün yüzüne çıkıyor. Biz de tabii hepsiyle kapışarak yolumuzu bulunuyoruz.

Gerçekten yolumuzu buluyoruz bu arada. Tecrübe puanına benzer bir sistem yapılmış fakat her şey aslında ayarlanmış durumda. Yani, arkada bir tecrübe puanı bırakma şansınız yok ilerlemek istiyorsanız. Belirli sayıda bu yıldızlı şeysilerden toplarsanız, bir sonraki yetenek açılıyor. Atlama şanınız olmadığı için de, yeri gelince açılmış gibi oluyor. İşte, sadece oyun tecrübe sistemi koymuş gibi düşündürüyor. Yeni yeteneklerinizi ve sahip olduğunuz yeteneklerinizi geliştirmek için ise iksir benzeri topladığınız şeyleri kullanmanız gerekiyor. Bu iksir benzeri şeyler de, belli bir sayıya ulaşınca size bir yükseltme puanı sağlıyor.

Bazı yetenekler 3 yükseltme puanıyla, bazıları 2, bazıları da 1 puan ile yükseliyor. Bu yüzden, elinizdeki puanları akıllıca kullanmanız şart gibi bir şey. Örneğin, büyücü ile demir top ortaya çıkartabiliyorsunuz. Bu demir topu açmak için oyunda ilerlemeniz gerekiyor. Bu topun, seken top özelliğini açmak için ise, bu yükseltme puanlarından 2 tane kullanmanız gerekmekte. Eğer harcadığınız yetenek yükseltme puanından emin değilseniz, neyse ki oyun size bu puanınızı geri de veriyor.

Trine 4 The Nightmare Prince inceleme

Karakterlerden de bahseder misin?

Oyunda 3 adet kullandığımız karakter bulunuyor. Bunlardan ilki, büyücümüz olan Amadeus'tan bahsedelim. Amadeus, pek bir yeteneği olmadan başlıyor oyuna. En büyük yeteneği bir tane demir küp çıkarmak. Daha sonrasında ise, önce demir top var etme özelliğini elde ediyor. Ardından 2 nesneyi aynı anda var edebilme yeteneği oluyor. 3. olarak, köprü niyetine kullanabileceğiniz demir düz kalıp çağırma özelliğini elde ediyor. Son olarak ise, aynı anda 3 nesne var edebiliyor.

Hırsız olan karakterimizin adı ise Zoya. Zoya, ok ve yay kullanan bir karakter. Aynı zamanda, kancası da var. Ok ve yayı ile düşmanlara zarar verebiliyor. Tabii, bulmacaları da çözebiliyor. Kanca ile de, belli yerlerden tutunarak sallanabiliyor. Önce, ateş ve buz okları açılıyor. Biri nesneleri donduruyor, diğeri de çözüyor. Ardından, 2 adet kanca kullanabilme özelliği geliyor. Son olarak Peri Kanca yeteneği yer alıyor. Bu da, ilk tuttuğu nesneyi ağırlıksız bir hale getiriyor.

 1. karakterimiz olarak ise Pontius adındaki şişman savaşçımız yer alıyor. Pontius, kalkanı ve kılıcı olan bir karakter. Düşmanlara karşı savunabiliyor ve saldırabiliyor. Önce, Charge adındaki yeteneği açılıyor. Ardından Dream Shield geliyor. Daha sonrasında Kiteshield adındaki özellik geliyor. Son olarak da 2 adet Dream Shield çıkarabilme yeteneğine sahip oluyor. Bütün bu karakterleri ve yetenekleri kullanarak, oyunun karşınıza çıkardığı bulmacaları alt etmeniz gerekmekte. Bazı bulmacalar cidden çok hoş.

Trine 4 The Nightmare Prince inceleme

Oynanış açısından Trine 4 The Nightmare Prince ne sunuyor?

Trine 4 The Nightmare Prince inceleme yazımda biraz önce bahsettiğim 3 adet karakterimizi aktif olarak kullanmamız gerekmekte. Eğer tek başınıza oynuyorsanız, 3 karakter arasında geçişler yapabiliyorsunuz dilediğiniz gibi. Eğer arkadaşlarınızla oynuyorsanız, ki arkadaşlarla oynamak aslında oyunun en eğlenceli hali, bu sefer de herkes 1'er karakter alıyor ve katkı sağlıyor.

Oyun size birtakım bulmacalar sunuyor. Bazıları çok fazla basitken, bazıları gerçekten çok yaratıcı oluyor. Özellikle, saldırmak yerine aklınızı kullanmanız gereken boss kapışmaları fazlasıyla hoş diyebilirim. Bulmacaların tek çeşit olmaması da gerçekten çok hoş bir durum. Sürekli aynı şeyi yapıyormuşsunuz gibi hissetmemenizi sağlıyor ve eğlendiriyor da. Yaratıcılığınızı konuşturarak birden fazla şekilde bulmacaları çözme şansınız bulunuyor. Neredeyse tamamen size kalmış diyebilirim.

Trine 4 The Nightmare Prince oyuncularını bölüm başı gizli eşyalar da bekliyor. Oyunun her bölümünde 1 adet mektup, 1 adet hazine ve 1 adet de ıvır zıvır bulunuyor. Evet, gerçekten ıvır zıvır adı verilmiş. Bölüm başı 3 adet gizli eşyayı bulabilirsiniz. Tabii, boş verip salmak da bir seçenek. Fakat, oyunun giriş ekranında bir kapı açabildiğinizi belirtmek isterim. Gerisi size kalmış.

Trine 4 The Nightmare Prince inceleme

Görsellik ve performans ne alemde?

Görselliğe ben ciddi anlamda bayıldım. Oyunun bizlere sunduğu manzaralar o kadar iyi ki, arada oyunu bir kenara bırakıp o sahnelerin tadını çıkarmaya çalıştım. Hala düşündükçe içim gidiyor. Karakter dizaynları konusunda ahım şahım bir şey diyemem ama güzel iş çıkarmış olduklarını belirtebilirim. Animasyonlar konusunda aşırı detaylı olmasa da, kayma efekti, yere inince bir süre çömmüş olarak kalmak gibi detaylar hoşuma gitti kesinlikle. Fakat asıl mevzu kesinlikle manzaralarında.

Performans açısından, V-Sync kapattığım halde maksimum olarak monitörümün yenileme hızı kadar aldığım için net bir şey söyleyemeyeceğim bu konuda. Fakat, hiçbir şekilde kasılma, takılma olmadığının altını çizebilirim. Zaten sistem gereksinimleri öyle aşırı yüksek bir oyun da değil kendisi ve optimizasyonunun da iyi olmuş olduğunu görebilirsiniz oynanış videolarından vesaire. Hemen aşağıda, kullandığım PC'yi ve oyunun sistem gereksinimlerini listeledim.

Oyunu oynadığım PC’nin donanımı:

 • CPU: Intel i9 9900K @3.6GHz
 • GPU: Asus Turbo 1080 Ti
 • RAM: 2x16GB 3000MHz CL15
 • Anakart: Asus ROG Strix Z390-E Gaming
 • SSD: Samsung Evo 970 250GB

Trine 4 The Nightmare Prince sistem gereksinimleri (Minimum):

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 7/8/10
 • İşlemci: Intel quad-core 2.0 GHz ya da dual-core 2.6 GHz
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 560 ya da AMD Radeon HD 5700
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 16 GB kullanılabilir alan

Trine 4 The Nightmare Prince sistem gereksinimleri (Önerilen):

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 7/8/10
 • İşlemci: Intel i7-4770 ya da AMD FX-8350
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 960 ya da AMD Radeon R9 280
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 16 GB kullanılabilir alan

Trine 4 The Nightmare Prince inceleme

Trine 4 The Nightmare Prince inceleme sonucu nedir?

Trine 4 The Nightmare Prince inceleme sonucundan bahsedeceğim kısma geldik fakat ben yine öncelikle fiyatından bahsedeceğim. Fiyatından bahsettikten sonra, oyunu ayrıca değerlendirmek istiyorum. Oyunun ek paketi vesaire bulunmuyor. Bu yüzden, sadece 1 parça halinde sunuluyor. O da, sadece 50 TL gibi bir ücrete sahip.

Eğer bulmaca ve platform ögelerinin bir arada sizlere sunulduğu bir oyun arıyorsanız, Trine 4 The Nightmare Prince inceleme detaylarında bahsettiğim gibi, bu oyun size aradığınızdan fazlasını sunacak demektir. Çerezlik, zaman geçirmelik, manzarasına hayran kalınacak bir oyun olarak aklımın en tatlı köşelerinden birine imzasını atmayı başardı. Umarım ki, serinin gelecek oyunları da en az bu kadar hoş olur. Eğer bir puan verecek olsaydım, kafadan en az 80'i vardı bende. Bu yüzden de, bizdeki karşılığını benden kapmış bulunuyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.