Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 25.02.2019

Trials serisi, yepyeni bir oyunla karşımıza çıkıyor. Ubisoft ekibi arkasına almış olan seri, Trials Rising ile yine bizlerle buluşuyor. Ben de, bu Trials Rising inceleme yazımda, sizler için oyunun neler sunmakta olduğunu anlatmaya çalışacağım detayları ile. Trials Rising, 26 Şubat 2019 tarihi ile birlikte bütün oyunculara kapısını açacak fakat Ubisoft, erkenden oyunu deneyimleme fırsatı sundu. Trials Rising inceleme yazımı yazmadan önce, oyunu PC platformunda deneyimlemiş olduğumun da altını çizmemde fayda var.

Trials Rising inceleme

Trials Rising nasıl bir hikayeye sahip?

Hikaye konusunda aslında anlatılacak pek bir şey yok. Bunun sebebi de, Trials Rising'in neredeyse tamamen oynanış odaklı bir yapım olmasından kaynaklı olsa gerek. Zaten neredeyse bütün yarış oyunlarında pek bir hikaye izi bulunmuyor. Trials Rising de zaten zamana ve diğer gerçek oyuncuların hayaletlerine karşı yarışmakta olduğunuz bir platform oyunu. En azından platform oyunu özelliklerine sahip. Hikaye konusu ise standart bir yarışçının en iyisi olma mevzusu. Yani bir derinliği veya ilgi çekici bir yanı yok.

Trials Rising, asıl olarak oynanış konusunda kalpleri kazanan bir yapım ve bu konuda, yapısına ve boyutuna göre birçok güzel özellik sunmakta. Oyuna başladığınızda, size mekanikleri öğretilmekte. Zaten pek bir mekanik yok oyunda ve öğrenmesi de aşırı basit. Fakat uygulaması biraz zor öğrendiklerinizi. Zaten Trials Rising inceleme yazımın ilerleyen kısmında zorlayan yerlerden bahsedeceğim ama şimdilik nasıl kontrol edebileceğinizi anlatayım.

Kontrol konusu, hiç can sıkmıyor. Zaten kullandığımız 4-5 tuş falan var. Sağ tarafta bulunan yön tuşları, Backspace olarak da bilinen silme tuşu ve R tuşu en çok kullanacağınız tuşlar kesinlikle. Yukarı yön tuşuna basarak gaz veriyorsunuz ve aşağı yön tuşu da fren görevi görüyor. Sağ yön tuşu ile motorunuzun ön kısmına ağırlık verirken, sol yön tuşu da aracın arkasına ağırlık vermekte. Backspace'e basarak, en son geçtiğiniz Checkpoint yerine geri dönebiliyorsunuz. R tuşu işe, pisti baştan başlatıyor.

Trials Rising inceleme

Trials Rising oynanış konusunda neler sunuyor?

Öncelikle, yarışlarınızın nasıl gerçekleştiğini anlatayım. Sadece yön tuşları ile oynayarak pistin sonuna, belli bir zamanda varmaya çalışıyorsunuz. Yol, bir hayli karışık. Sürekli hoplamalar, zıplamalar ve daha nicesi gerçekleşmekte. Zaten oyunun platform özelliği de burada devreye giriyor. Gerektiği yerde durmayı, gerektiği yerde gaza basmayı bilmeniz gerekmekte. Ayrıca, havadayken, rampa çıkarken, oradan buradan zıplarken de sağ ve sol yön tuşları ile motorunuzun dengesini korumanız gerekmekte.

Trials Rising oynarken dengenizi korumadığınız taktirde aracınız ters döner ve başınızın üstünde kalırsınız öyle bir şekilde hareket edemeden. Ben, bu aşamada R tuşuna basarak tekrar başlıyorum. Fakat, dilerseniz Backspace tuşu ile bir önceki Checkpoint yerine de geri dönebilirsiniz. Fakat Backspace tuşunu kullanarak döndüğünüzde, kronometrenize bir 5 saniye daha ekleniyor ve X ile belirtilen başarısızlık sayacınıza 1 puan ekleniyor. R tuşu ise her şeyi sıfırlayıp pistin başına dönmenizi sağlıyor.

Yarışı tamamladığınızda, 3 farklı başarı türünüz bulunuyor. Bronz, gümüş ve altın seviyelerde bitirebiliyorsunuz yarışınızı. Her seviye, daha fazla puan demek. Bu seviyeler, zaman sayacınıza bağlı. Zaten bu yüzden R tuşuna basarak tekrar başlıyorum, çünkü +5 saniye demek, o pistteki altın seviyeye hoşça kal demek. Bunu da kimse istemez, öyle değil mi?

Trials Rising içerisindeki özelleştirmelerden de bahseder misin?

Yarışınızı tamamladığınızda, sizlere oyun içerisindeki paradan verilmekte. Bu paralarla, oyun içerisindeki birtakım şeyleri açabiliyorsunuz. Aynı zamanda, tecrübe puanları verilmekte. Tecrübe puanları kazanarak da seviye atlıyorsunuz. Her seviye atladığınızda, size bir kutu veriliyor. Kutulardan da özelleştirme eşyaları çıkıyor. Bu kutular, aynı zamanda tanesi 1000 oyun içi para ile de satın alınabilir durumda. Her kutudan 3 özelleştirme eşyası çıkıyor. Bunların da nadirlik seviyeleri bulunuyor fakat ben öyle bir fark göremedim açıkçası şimdiye kadar.

Trials Rising inceleme esnasında değinmem ve detaylandırmam gereken konulardan biri de özelleştirme konusu kesinlikle. Bu konuda, 2 farklı özelleştirme alanı bulunuyor. Bunlardan bir tanesi, sürücü, yani karakteriniz, diğeri ise altınızdaki canavar. Karakterinizde aksesuar, kask, ceket, tişört, eldiven, pantolon ve ayakkabı konusunda değişiklikler yapabiliyorsunuz. Bunların yanı sıra, yükleme ekranındaki, kazandığınızdaki ve kaybettiğinizdeki animasyonları da değiştirebiliyorsunuz. Animasyonlar gerçekten muhteşem yapılmış.

Pozlardaki animasyonlara bayıldığımı belirtebilirim. Diğer oyunlara, günümüzdeki internette popüler olan şeylere bile göndermeler bulunuyor. Dark Souls hayranlarının, "Yok artık, bu da mı varmış?" diye bakacakları, Praise the Sun pozu bile, Praise It isimli zafer pozu olarak sunulmuş. Hatta dansöz gibi kıvırtmak bile var. Daha ne olsun? Tek tek değinmeyeceğim bu konuya fakat gerçekten çok hoş pozlar var. Altınızdaki motoru özelleştirmek isterseniz, ön teker, arka teker, ön jant, arka jant, egzoz, kasa, çamurluk gibi yerlerde değişiklikler yapabiliyorsunuz.

Trials Rising inceleme

Trials Rising başka neler sunuyor?

An itibari ile oyunda 6 adet motor bulunuyor. Bunlardan ilki olan Squid ile Tandem, oyunun en başından oyunculara sunulmakta. Squid, çok standart bir motor. Tandem, oyuna eşli oyun modunu katan motor. Rhino, daha ağır ve güçlü bir motor. Mantis, daha hafif ve kolayca hareket edebilen bir motor. Helium, bir bisiklet ve Donkey de küçük bir motor. Genel anlamda aralarında büyük farklılıklar bulunmuyor, sonuçta mekanikler değişmiyor. Rhino 14. seviyede, Mantis 42. seviyede açılıyor. Helium 10.000 oyun içi para, Donkey ise 15.000 oyun içi para ile açılmakta.

Yeni oyuncuların oyunu daha rahat öğrenebilmesi için, University of Trials'da Profesör FatShady, ki kendisi gerçekten çok beğendiğim bir göndermedir, oyunu öğretmekte. Challenger modu, oyunculara 3 hak veriyor sadece ve oyuncuyu daha da zorluyor. Zaten zor olan oyun, iyice kanserleşiyor. Kendisine işkence etmek isteyen oyuncular için bütün benliğimle tavsiye edebileceğim bir mod kesinlikle.

Trials Rising inceleme

Trials Rising görsel anlamda ne sunuyor?

Görsellik konusunda çok ahım şahım olduğunu söyleyemem fakat arka tarafta olup bitenlerin gerçekten çok hoş olduğunu söyleyebilirim. Siz ilerlerken, biraz sonra pistiniz olacak olan 3-5 ağaç gövdesinin gelmesi, patlamalar vesaire oyunu çok hoş bir hale getiriyor. Aynı zamanda, dikkat dağıtıyor ve oynanışı zorlaştırıyor. Fakat olsun, amaç o değil mi zaten? Ayrıca, oyun görsel anlamda çok zorlamadığı için, istediği sistem de fazlasıyla düşük. Diğer oyunların minimum sistem gereksinimleri, Trials Rising inceleme yazımda paylaşacağım önerilen sistem gereksinimleri olarak karşımızda. Hemen aşağıda paylaştım.

Trials Rising sistem gereksinimleri (Minimum)

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 7/10 (64 bit)
 • İşlemci: Intel Core i5-2400, AMD FX-4100
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 650 Ti ya da AMD Radeon HD 7770
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 23 GB kullanılabilir alan

Trials Rising sistem gereksinimleri (Önerilen)

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 7/10 (64 bit)
 • İşlemci: Intel Core i5 3470, AMD FX 6100
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 760 ya da AMD Radeon R9 270X
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 23 GB kullanılabilir alan

Trials Rising inceleme

Trials Rising inceleme sonucu nedir?

Trials Rising inceleme yazısının sonucundan bahsetme zamanı. Sizleri sunduğu oynanış, müthiş müzik seçimleri ve pozları ile büyüleyeceğini düşünüyorum. Bir yarış oyununda kazanınca dansöz gibi kıvırtmayı kim istemez ki? Değil mi? Yalnız olmadığımı söyleyin bana, lütfen! Oyun, herkese hitap etmiyor elbette. Sonuçta, vurmalı, kırmalı bir oyun değil. Ayrıca, stres yapmak istemeyen insanların da uzak durmasını tavsiye ederim. Sonra, kullanmakta olduğunuz platformu kırarsanız, sorumlusu ben değilim, en baştan uyardım.

Trials Rising inceleme sonucunu söylemeden önce, bir de fiyatlarına göz gezdirmek gerek. Oyunun standart paketinin fiyatı sadece 87 TL. Bildiğiniz, 87 TL, evet. Trials Rising Gold Edition ise, 140 TL. Fakat, oyunu Uplay üzerinden değil, Steam üzerinden almanız gerek. Zira, Uplay'den alırsanız bu etiketleri 129 TL ile 209 TL olmakta. Trials Rising inceleme sonucu olarak, oyunun fiyat anlamında da günümüze göre bir hayli ucuz olması ve çerezlik içerik sunuyor olması sebebi ile, kesinlikle önerebileceğimi söylemek isterim.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.