TRAPPIST-1 yıldız sistemi, NASA’dan önce Elite Dangerous içerisinde keşfedilmişti

TRAPPIST-1 yıldız sistemi, NASA’dan önce Elite Dangerous içerisinde keşfedilmişti

Elite Dangerous oyuncularını artık NASA'ya almak lazım herhalde.

Geçen birkaç gün, oldukça etkileyici günlerdi. Tabii herkes için değil, sadece uzay sevdalıları için. Bu günlerin etkileyici olmasının sebebi ise, NASA’nın TRAPPIST-1 isimli bir yıldız sistemini keşfetmesi idi. Fakat bu yıldız sistemi, öyle sıradan bir sistem değildi. İçerisinde 7 adet, Dünya boyutunda gezegen bulunduran bu sistemin, o söylediğimiz 7 gezegeninden 3 tanesi de yaşamaya uygun olarak görülmüştü. İşte bu yüzden bilim ve uzay severler, bu hafta içerisinde bayağı heyecanlılardı. Fakat TRAPPIST-1 ile daha farklı bir olay yaşandı. Gelen bilgilere ve raporlara göre, aslında oyuncular, NASA’dan önce, böyle bir yıldız sistemini Elite Dangerous içerisinde keşfetmişti. Dilerseniz öncelikle keşfi yapılan o Elite Dangerous yeni yıldız sistemine hemen aşağıda bir değinelim. Ardından hem durum hakkında, hem de oyun hakkında bilgi verelim.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

TRAPPIST-1 yıldız sistemi, NASA'dan önce Elite Dangerous içerisinde keşfedilmişti

Elite Dangerous oyuncularından ve geliştiricilerinden gelen açıklamalara göre, oyun aslında bu yeni keşfedilen yıldız sisteminin, uzayda, nerede olduğunu tahmin etmişti. 1:1 ölçüsünde gerçek Samanyolu haritası üzerinde oynanan bu oyun, Samanyolu dışında uzayın geri kalanını da oluşturabiliyor. Bu, tabii ki oyunun motoru olan Stellar Forge tarafından yapılıyor. Stellar Forge, o kadar ilginç bir yapıya sahip ki, TRAPPIST-1 keşfi olmadan, oyun içerisinde TRAPPIST-1 sistemine çok benzeyen bir sistem oluşturuyor ve oyuncuların keşfine bırakıyor. Bu duruma ise sadece oyuncular değil, oyunun geliştiricileri bile şaşkınlıkla bakıyor. Hatırlayacağınız üzere, bu bahsi geçen sistem, NASA tarafından 40 küsür ışık yılı ileride keşfedilmişti. Oyunda ise sadece 39 ışık yılı ileride. Yani, yakınlık olarak da oldukça benzer.

Elite Dangerous geliştirici ekibinden olan David Braben, bu konu hakkında bir açıklama yaptı ve NASA tarafından yapılan bu keşfin, 2.3 güncellemesi ile oyuna resmi olarak ekleneceğini belirtti ve ardından, “Oyunun içinde daha önceden böyle bir sistemin oluşması, en iyi şey. Sadece bir isim değişikliği yapmamız gerekecek.” dedi ve güldü. İşin ilginç ve biraz da korkutucu yanı ise, daha birkaç ay önce Elite Dangerous içerisinde ilk defa uzaylılar ile karşılaşılmıştı. Bu da gerçek olursa ve NASA, resmi olarak uzaylıları doğrularsa, artık pek şaşırmayacağız sanırım.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.