Tozlu Sandık #2

Tozlu Sandık #2

Retro köşemizde bu hafta pofuduk, kuyruklu bir şeyler var!

Hepinize merhabalar LeaderGamer okurları! Tozlu Sandık adlı köşemizin ikinci haftasında, bu bulutlu havada nostalji yaşamak isteyenler için tekrar eski kahramanlarımıza bir göz gezdirdim. Sanırım bu hafta da PlayStation’dan giderek tüm araştırmalarıma rağmen hakkında Türkçe tek bir yazı bile yazılmamış, hak ettiği değeri görmemiş bir hikayeyi sizlere hatırlatacağım. Eğer sizin de bir şekilde bu oyunla geçmişiniz olduysa lütfen yorumlarda bize bildirin. Hazırsanız Tozlu Sandık #2 bu hafta ekranlarımıza başrolünde köpek ve kedilerin oynadığı Tail Concerto isimli masalı getiriyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

99 senesinde Atlus tarafından PlayStation’a getirilen Tail Concerto üç boyutlu, anime tarzı grafikleriyle ilgi çeken bir macera/platform oyunuydu. Oyunun senaryosunda ise baş gösteren kahramanımız insanlaşmış bir köpek olan Waffle Ryebread. İnsanlaşmış köpek de nedir diyorsanız aslında Tail Concerto’nun kendine has havasını yansıtan en büyük özelliği olarak bunu ve geçtiği çağı söyleyebiliriz.

tail-concertoKediler, köpekler ve eşsiz bucaksız havada duran adalar dünyası

Post-apokaliptik bir çağda geçen, insanların sonunda yeryüzünden silindiği ve hayvan ırkının insanlaşarak havada duran adalarda yaşamlarını sürdürdüğü bir zamandan bahsedecek olursak; üstüne bir de anime tarzı grafikler ve şirin mi şirin karakterler koyunca Tail Concerto, çıktığı dönem oldukça ilgi çeken bir havaya sahipti. Oyunun senaryosundan kısaca bahsedersek:

Senaryo Prairie isimli bir adalar dünyasında geçiyor. İnsanlaşmış köpek halkı ve kedi halkı, adaların belirli kısımlarında 2 senelik bir savaş geçmişinden sonra köpek halkının galibiyetine rağmen uyum içinde yaşıyorlar. Prairie, havada asılı duran adalar zinciri olan bir dünya ve eşsiz coğrafyası ile yıllardır aranan ütopyayı temsil ediyor. Yaşayanların ulaşımı genellikle adadan adaya olduğu için hava gemileri ile sağlıyorlar. Uzunca süren bu barış hali ise ‘Black Cats Gang’ isimli bir grup kedinin Reseca limanına saldırmasıyla bozuluyor ve oyunun baş kahramanı olan polis memuru Waffle, derhal izninden kaldırılarak olay yerine gönderiliyor.”

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Buraya kadar karakterimizi tanıtacak olursak Waffle son derece disiplinli, zeki, cesur ve her zaman yardım etmeye hazır olan bir polis memuru. İyimserliği ve yardımseverliği sayesinde Prairie polis kuvvetleri ve şehrin bayanları tarafından hayranlık duyulan Waffle, bir o kadar da mütevazi olunca polis kuvvetlerinin gözde elemanı olarak hak edeceği bir tatil için çalışıyor. Pofuduk kuyruklu köpeğimizin en dikkat çekici yönü suçluları yakalamak için kullandığı, kendi icadı olan polis robotu.

Polis robotumuzu oyun boyunca yönlendiriyoruz ve aslında kontrolleri çok zevkli. Kaçanları yakalamak için ateş ettiğimiz baloncuklar onları balona hapsediyor ve siz de hemen robotun uzayabilen kolları ile hedefinizi yakalayarak robotun sırtında bulunan ışınlayıcı ile yargıya gönderiyorsunuz. Onun dışında polis robotunuz zıplamak, havada süzülmek, hatta oyunun bir kısmına özel ufak bir Jetpack güçlendirmesi ile dilediğiniz gibi uçma özelliği taşıyor.

tail-concerto-lgm1

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.