Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 10.01.2019

FIFA TOTY geçtiğimiz günlerde başladı. FIFA TOTY başlamasına başladı da, ne anlama gelir? Bu yazımızda, FIFA TOTY hakkında bilmeniz gerektiğini düşündüğümüz her şeyi bir araya getirmeye çalıştık. Elbette aklınıza takılan sorular olacaktır. Onları da yorumlar kısmında belirtirseniz, gelecek yazılarımızda sizlere daha fazla yardımcı olacak bilgiler vermeye çalışabiliriz. Dilerseniz, lafı daha fazla uzatmadan FIFA TOTY hakkındaki detaylı bilgilere geçelim.

FIFA TOTY nedir?

FIFA TOTY, tahmin edebileceğiniz üzere bir kısaltma olarak karşımıza çıkıyor. Açılımı ise, FIFA Team of the Year, yani Türkçe’ye çevirecek olursak, yılın takımı anlamına geliyor. FIFA 12’den beri devam etmekte olan bu FIFA TOTY etkinliği, yine bu yıl da karşımıza çıkıyor. Electronic Arts ekibi, her yıl Ocak ayında, önceki yılın performans sonuçlarını ele alarak bir takım oluşturuyor. Bu oluşturulan FIFA TOTY takımının oyuncuları ise, içerik üreticileri, medya ve sporcular tarafından belirleniyor.

FIFA TOTY etkinliği süresi boyunca, bu seçilen oyuncular paketler içerisine yerleştiriliyor. Paketlere yerleştirilen bu oyuncuları çekme şansınız ise, diğer haftalardaki standart oyuncuları seçme şansınız ile aynı. Etkinlik ile birlikte seçilmiş olan bu oyuncular, normal versiyonlarına göre biraz daha güçlendirilmiş olarak karşımıza çıkıyor ve bu oyuncuları çektiğinizi ise kartın mavi renkli paketinden anlıyorsunuz. Eğer elinizde halihazırda yükseltilmiş oyuncunun kartı bulunuyorsa, ne yazık ki elinizde olduğu gibi kalacak. Güçlendirilmiş hali için şansınızı denemeniz gerekmekte.

FIFA TOTY etkinliği ne kadar sürüyor?

FIFA TOTY etkinliği, yılda sadece 1 hafta bizlere sunulan bir etkinlik. Bu yazımıza konuk olan etkinlik ile bizlere sunulan kartlar, 7 Ocak 2019 tarihi itibari ile oyuncularla buluşmaya başladı. 14 Ocak 2019 tarihi ile birlikte de son bulacak. Bu sebeple, eğer henüz girip kartlarınızı çıkarmaya çalışmadıysanız, pek de geç kalmış sayılmazsınız. Fakat, elinizi çabuk tutmanızda da kesinlikle fayda olacaktır.

FIFA TOTY dereceleri ve istatistikleri nasıl?

Sizlere, yazımız içerisinde FIFA TOTY haftasında sunulan kartların güçlendirilmiş olduğundan bahsetmiştik zaten. Peki, ne kadar güçlendirilmiştir dersiniz? Hemen bu sorunuzu yanıtlayalım. FIFA TOTY haftası boyunca sunulmakta olan kartlar, genellikle 6-7 puan güçlendirilmiş olarak karşımıza çıkıyor. Forvetler genel olarak daha az güçlendirilmiş oluyor çünkü Ronaldo, Messi gibi oyuncular zaten yüksek puanlara sahip. Fakat, ortalama olarak daha düşük puanlara sahip olan oyuncular, sizlere bahsettiğimiz 6-7 puanı alıyor.

Peki, FIFA TOTY fiyatları ne kadar etkiliyor?

FIFA TOTY etkinliğinde çıkan kartların fiyatlarını da düşünmeden edemiyorsunuz muhtemelen. Zira, bizim de ilk aklımıza gelen konulardan biri bu olmuştu. Tahmin edersiniz ki, 6-7 puanlık ortalama artış, kart fiyatlarını da etkilemektedir. Sonuçta, dile kolay gelse de ortalama 6-7 puanlık bir artış söz konusu ve bu artış, performans konusunda muhteşem bir ilerleme sağlıyor oyuncuda. Durum böyle olunca da, ister istemez fiyatlar da bu durumdan etkileniyor.

FIFA TOTY etkinliği başlarken ve başladığında bir sürü paket açılımı oluyor. Bu da, standart kart fiyatlarında müthiş bir düşüşe yol açıyor. Bu sebeple, genel olarak standart kartların fiyat etiketlerinde büyük düşüşler görmek mümkün ve bunu fırsata çevirmek de aynı şekilde mümkün. FIFA TOTY etkinliği bitince ve kartlar artık çıkmamaya başlayınca, kart fiyatları da eski hallerine gelmeye başlıyor. Bu durumu fırsata çevirmek de sizin elinizde, kaçırmak da.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.