Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 02.03.2021

Frogwares bu aralar The Sinking City isimli yapımlarını kurtarmaya çalışıyor, bildiğiniz gibi. Yani, en azından son zamanlarda böyle gösterilen bir olay var. Fakat, gösterildiği gibi olmama ihtimali de çok yüksek. Daha önce paylaştığımız bir haberimizde, Frogwares ekibinin The Sinking City’nin Steam sürümünü almamızı istemediğini anlatmıştık sizlere. Şimdi ise Frogwares, The Sinking City isimli yapımın dağıtıcı rolündeki NACON ekibi için korsancı dedi. Tabii, bunun da sebebini açıkladı.

The Sinking City dağıtıcısı NACON korsancı mı?

Frogwares ekibi, “Değişiklik yapmak için Nacon’un tek bir yolu vardı: Oyun içeriğinin tamamı Epic Unreal Engine şifreleme sistemi ile arşivlendiğinden, Frogwares tarafından oluşturulan gizli bir anahtarı kullanarak oyunu yeniden derlemek veya hacklemek. Açık olmak gerekirse, bu bir bilgisayar korsanlığıdır ve bilgisayar korsanlığı bir ürünü çalmak ve onunla para kazanmak amacındaysa, buna korsanlık veya sahtecilik denir. Bu hedefe ulaşmak için, ciddi becerilere sahip programcıların dahil olması gerekir. Bu deneyimsiz insanlar tarafından yapılan DIY işi değildir, bu Unreal motorunu iyi bilen programcılar tarafından yapılır.” dedi.

Diğer bir yandan ise NACON, “Nacon tarafından yayımlanan The Sinking City’nin Steam’de piyasaya sürülmesi için Frogwares, Twitter’da oyuncuların satın almamalarını istedi. Frogwares’in The Sinking City’nin çıkışını engellemeye çalışmakta ısrar ettiği için üzgünüz. Oyunun geliştirilmesi için finansman talep etmek için Nacon’a gelen Frogwares’ti ve bugüne kadar Nacon tarafından Frogwares’e 10 milyon euroun üzerinde ödeme yapıldı. Binlerce saatlik çalışmayı ve birkaç milyon euro değerinde yatırımı temsil eden pazarlama ve tanıtım ekiplerimize güvenen Frogwares’ti. Artık oyun, büyük ölçüde Nacon’un parası ve çalışması sayesinde tamamen geliştirilip yayımlandığına göre, Frogwares sözleşmenin şartlarını kendi avantajlarına göre revize etmek istiyor. Kurbanı oynamak kolaydır, ancak tek istediğimiz Frogwares’in hem sözleşmedeki hem de mahkemelerin talep ettiği taahhütlerine saygı duymasıdır.” dedi.

Eğer ortada gerçekten bir anlaşmaya varıldı ve sonrasında Frogwares tarafından böyle bir adım atıldıysa, iş hayatında buna iyi gözle bakılmaz. Elbette 1 kuruş, 1 kuruştur ve ne kadar koparılırsa cepte kalır. Fakat en baştan yapılan anlaşmanın üzerinde sonradan böyle oynanmak istenmesi, hiç de hoş bir adım değil. Peki, sizin fikriniz nedir?

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.