Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 12.12.2021

Bir YouTube yayıncısı olan Cycu1 isimli kullanıcı, bizlere Unreal Engine 5 oyun motorunun gücünü gösteren yeni The Matrix Awakens demo sürümü ile orijinal film sahnelerini karşılaştırdı. Bu sayede, yeni nesil oyun motorunun da gücünü görebilmiş olduk. Sonuçları şimdiden merak ettiğinizi tahmin ediyoruz. O sebeple, hemen aşağıda, bahsini ettiğimiz The Matrix Awakens karşılaştırma videosunu bulabilirsiniz. Siz bu videoyu izlerken, biz de detaylardan bahsedelim.

The Matrix Awakens karşılaştırma videosu teknolojinin geldiği noktayı gösteriyor

Eğer yukarıda yer alan videoya göz gezdirdiyseniz, teknolojinin gelmiş olduğu nokta sizi gerçekten şaşırtmış olabilir. Zira, özellikle karakterlerin modellemeleri bizi bir hayli büyüledi. Karakter modellemeleri bir yana, ışıklandırma da fazlasıyla mükemmel görünüyor. Fiziklerden bahsetmeye bile gerek yok. Unreal Engine 5 oyun motoru gerçekten çok başarılı bir iş çıkarmış görünüyor.

Görsellere baktığımızda, gerçek olan karakterin hangisi olduğunu kestirmek de çok zor görünüyor. İşlerin bu boyuta taşınmış olması bile, bizlere teknolojinin nerelere geldiğini fazlasıyla gösteriyor. Görsel olarak hangisi gerçek, hangisi değil ayırt etmek zor olsa da, animasyonlara baktığımızda daha rahat anlaşılabiliyor tabii. Bunun da sebebi, animasyonların tam olarak elden geçirilmemiş olması olsa gerek. Çünkü videoya baktığımızda, dudak senkronizasyonu ve hareketler yeterince doğal görünmüyor.

Oyun dünyasının artık bu boyutlara ulaşmış olması fazlasıyla şaşırtıcı ve aynı zamanda mutlu edici. Tabii, biz oyuncular için de biraz düşündürücü. Çünkü bu tarz oyunları kaldırabilecek sistemler de artık tuzlu olmaya başladı. Bu tarz görselliğe sahip yeni oyunları görmeyi çok istesek de bir yandan korkuyor olduğumuz da bir gerçek.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.