The King of Fighters XIV İnceleme (Demo)

The King of Fighters XIV İnceleme (Demo)

Eskilere döner gibi olduk.

The King of Fighters, SNK Playmore firmasının tüm oyunlarından en popüler karakterleri bir araya getirerek yarattığı dövüş oyunu serisidir. İlk oyunu 1994 yılında çıkmıştır ve çıktığı seneki çoğu dövüş oyunlarının aksine, bire bir dövüş sistemi yerine üçe üç dövüş sistemine sahip olup, kendini diğer dövüş oyunlarından ayırarak fark yaratmasıyla daha da çok tanınmış ve yaygınlaşmıştır. 2000’li yılların başlarında atari salonlarına gidip saatlerce jetonlarını sadece bu oyun için harcayanlar için önemi daha da büyüktür ki buna bende dahilim. Karakter tasarımları, bizlere sunduğu harika dövüş hareketleri, karakterlerimizin takım ile uyumlulukları, birbirleriyle olan kısa geçmişleri komple bir araya geldiğin de ortaya çıkan oyun efsaneleşmeye başlıyordu bizler için. Şimdi ise isterseniz yavaş yavaş The King of Fighters XIV oyunumuza geçelim.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

24626644906_bc9f14df15_b

The King of Fighters serisinin son çıkan oyununun üzerinden tam 6 yıl sonra yeni oyunumuz hakkında ilk görseller, takım tanıtımları, ve oyun içi görseller yayımlanmaya başladı. Bir an önce oynamak o anıları tekrar yaşamak için büyük bir sabırsızlığa kapıldığımı itiraf etmeliyim. Yapılan yorumlar ve inceleme gözlemlerimden sonra bir çok The King of Fighters hayranının bu oyun için hayal kırıklığı yaratacağını düşünmüş olmaları açıkçası bende şaşkınlık yarattı diyebilirim. Düşünsenize, uzun bir süre boyunca oynamaya hasret kaldığımız, karakterlerini özlediğimiz yeni bir versiyon geliyor nasıl olur da sevinmeyiz!? Eski oyunların yerini tutmayacağı şüphesiz ama bu bizi mutsuz edeceği anlamına gelmiyor. Artık lafı uzatmadan oyunumuzun demo sürümü ile tanışmaya gelelim.

Sony’den gelen harika bir haber sonrası demo sürümünün PlayStation Store’da indirilmeye açıldığı öğrenip, hiç vakit kaybetmeden oyunu indirmeye başladım. Demo sürümü olduğundan bir çok özelliğimiz sınırlı idi. Lakin ilk izlenimler gayet güzel ve tatmin edici oldu benim için. Oyunumuzun demo sürümünde bizlere öğretim bölümü, karşılıklı dövüşme ve antreman modlarına erişim hakkı sunulmuş. Karşılıklı dövüşme modunda isterseniz 3’e 3 yada 1’e 1 şeklinde dövüş kabiliyetinizi konuşturabilirsiniz. Bunlara ek olarak The King of Fighters XIV oyununun tam sürümünde ise 10 bölümden oluşan senaryo modu, çoklu oyuncu modu, görev modunda ise Trial, Time Attack ve hayatta kalma seçenekleri mevcut.

King-of-Fighters-XIV-3

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Oyunun tam sürümde 45 karaktere sahibiz ancak demo sürümümüzde 6 adet sınırlı sayıda karakter sunuluyor bizlere. Eski karakterlerimizden bir çoğunun yerini yeni karakterlerin almasının yanı sıra takımlar arası karakterlerin yer değiştirmesi istemediğim olaylardan birisiydi. Karakter ve kostüm seçimleri, tasarımlar, grafikler, kaplamalar, efekt anları gayet hoş gözükmekte, 1080p/60 FPS olarak rahatlıkla konsollarımız da oynayabileceğimiz renkli bir oyun aslında The King of Fighters XIV. Alışmamız gereken bir diğer husus ise, Dualshock 4’lerde özel saldırılarımızı yapmak bayağı bir uğraştıracak gibi duruyor.

Genel anlamda anlatacak olursam, hep karamsar yaklaşırım fanı olduğum ya da denemek istediğim oyunlara ama bu kez mutluyum tekrar The King of Fighters’a kavuştuğumuz için. Gerçekten özlemiştik. SNK Playmore firması, yeni yaptığı anlaşma ile 2018 yılına kadar The King of Fighters markasının haklarını elinde barındırabilecek olması da ayrıca güzel bir durum zira farklı bir firmanın bu seriyi üstlenip bizi kendilerine bağlayabileceğini düşünmek bile istemiyorum. Derler ya alışkanlık, SNK Playmore logosunu görmek bile yetiyor. PlayStation 4’e özel gelen oyunlardan olan The King of Fighter XIV’ün çıkışı tarihi, 60 dolarlık fiyat etiketiyle, 23 Ağustos 2016’da raflarda ki yerini alacak. Bizler de sabırsızlıkla bekliyor olacağız.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.