Menü
https://leadergamer.com.tr/akk-akn-yerine-kota-tepkiler/

The Elder Scrolls Online

Yapımcı Zenimax Online
Dağıtımcı Bethesda
Tür
Çıkış Tarihi 4 Nisan 2014

The Elder Scrolls Online: Morrowind İnceleme (Kapalı Beta)

Yepyeni bir sınıf, PvP modu ve Morrowind ile dev gibi bir paket.


Eskiden oynadığımız oyunları yeniden deneyimleme fırsatı bulmak bizleri anında mutlu edebiliyor. Genellikle kutusundan çıkarıp tekrar oynasak da, bazen oyunların yenilenmiş halleri direkt olarak bizlere sunuluyor. The Elder Scrolls serisinin üçüncü oyunu olan Morrowind, geçmişte yaşattığına benzer hisler sunmaya geliyor. The Elder Scrolls Online: Morrowind oyuna yepyeni bir sınıf olan Warden’ı, yepyeni mekanları ve izleyebileceğiniz doğal güzellikleri getiriyor. Bunların yanı sıra yeni bir hikaye de oyuncuları bekliyor olacak. Yazımın devamında bahsedeceğim pek çok içerik daha var, ancak hepsine girişte değinemem tabii ki. Dilerseniz yavaş yavaş kapalı beta içeriklerini incelemeye başlayalım.

The Elder Scrolls Online Morrowind

Yepyeni bir hikaye, Morrowind atmosferi ile.

Karanlık ve ruhunuzu sakinleştiren bölgeleri muhteşem bir şekilde dengeleyen topraklar geri döndü. The Elder Scrolls Online, şimdiye kadarki en büyük haritasıyla bizlerin karşısına çıkıyor. Haritanın boyutunun, orijinal The Elder Scrolls III haritasıyla aynı olduğunu da söylemeden geçmeyeyim. Atmosferin bire bir korunmasının yanı sıra tam boyutlu olarak oyuna aktarılması beni etkilemeyi başardı. Oyunun yapısından dolayı her şey size biraz daha hızlı gelecektir, bu nedenle haritayı küçük gibi hissedebilirsiniz ancak böyle olmadığını bilin.

Eğer bir The Elder Scrolls serisi oyuncusuysanız, Vvardenfell topraklarında gezerken kendinizi evinizde gibi hissedeceksiniz. Genellikle uyarlamalar bu kadar başarılı olmaz, ancak Bethesda atmosferi mükemmel bir şekilde korumayı başarmış. Oldukça zengin bitki örtüsü ve haritanın merkezine doğru ilerledikçe karanlıklaşan atmosfer, oyunu oynarken aldığınız zevki katlıyor. Tabii ki her şey aynı değil, hem söylediğim gibi evinizde hissedeceğiniz hem de orijinal Morrowind’den 700 yıl geride olduğu için farklılıklar göreceğiniz bir Vvardenfell sizleri bekliyor.

Tabii ki bu atmosferin desteklediği ve hizmet ettiği bir de yepyeni hikaye bulunuyor. Öncelikle oyuna başlarken her zaman olduğu gibi karakterinizi yaratmanız ve eğitiminizi tamamlamanız gerekiyor. Vvardenfell topraklarına doğru ilerleyen bir kayıkta oyunumuza başlıyoruz. Küçük adamızda eğitimimizi tamamlamamızın ardından, bütün oyun bizlere kapılarını açıyor. Eğitim ile ilgili söylemek istediğim bir şey var, o da oyunu daha önce oynamamış birisi için oldukça yüzeysel kaldığı.

Bunun yanı sıra, oyundaki detaylılıktan da eser yok bu eğitimde. Yani hem oyunu daha önce oynamış hem de oynamamış bireyler için oldukça yetersiz bir eğitim olmuş. Kapalı beta sürecinde bu eğitim değiştirilir mi bilinmez, ancak ben değişmeyeceğini düşünüyor ve bunu bir eksi olarak görüyorum. Oyun size kapılarını açtığı andan itibaren ise, zaten mecburi olarak mekanikleri ve yapmanız gerekenleri öğreniyorsunuz. Mekaniklerden bahsetmişken, The Elder Scrolls Online: Morrowind’in getirdiği yepyeni sınıf Warden’a da yazımın devamında değineceğim merak etmeyin.

Tabii ki hikayeyi direkt olarak sizlere anlatmayacak ve The Elder Scrolls Online: Morrowind çıkış yaptığında alacağınız zevki baltalamayacağım. Sizlere anlatabileceğim üç farklı alanda başlatacağınız ve ilerleyeceğiniz görev ağaçları bulunuyor, bunların zorlukları da tabii ki değişiyor. Kapalı beta sınırlamalarından ötürü her şeyden bahsetmem mümkün değil, ancak söyleyebileceğim tek bir şey var o da görevlerin harika tasarlandığı. Oyun size sadece görevi oluşturan bir taban hikaye vermiyor, anlamanız gereken sorular ve bulmaca benzeri içerikler de sizleri bekliyor. Oyunun bu dinamik yapısı sayesinde, görevler hiç olmadığı kadar eğlenceli ve ilgi çekici bir hal alıyor.

Görevlerde yaptıklarınız ise gidip birilerini öldürmekten ibaret değil, kapkaççılık yapabiliyor veya çıkar uğruna birilerine yardım edebiliyorsunuz. Sözlerimi burada sınırlamak istiyorum çünkü incelemem ile alacağınız zevki yok etmek istemiyorum. Görevler yolu ile seviyenizi belirli bir noktaya kadar yükselttikten sonra, Warden sınıfının bineğini de kullanabiliyorsunuz. Neden bunu belirtiyorum, çünkü deneyiminizi görevler ile yükseltmek çok kolay.

The Elder Scrolls Online Morrowind

Bir PvP modu Battlegrounds bizlere sunuluyor.

Oynanış ile ilgili yeniliklerden bahsetmeye başlayalım isterseniz. Çevrim içi bir oyunun olmazsa olmazı, diğer oyunculara karşı savaşma sistemi The Elder Scrolls Online’ın sevilen özelliklerinden. Yeni içeriklerin arasında ise keyfinize keyif katacak yeni bir mod sizleri bekliyor. Battlegrounds modu ile oyunda yepyeni bir PvP deneyimi yaşıyoruz. Pit Daemons, Fire Drakes veya Storm Lords için savaştığınız bu modda her biri 4 oyuncudan oluşan 4 takım bulunuyor. Bu üç farklı taraf için savaşıyor ve hayatta kalmaya çalışıyorsunuz.

Moddaki bütün objektiflerin temel amacı da bu, hayatta kalın ve savaşmaya her zaman devam edin. Bu PvP modunu deneyimleyebilmek için oyununuzu The Elder Scrolls Online: Morrowind’e yükseltmeniz veya direkt olarak satın almanız gerekiyor. Yani bütün oyuncuların bu modu, ekstra para vermeden deneyimlemesi gibi bir durum söz konusu değil. Aslına bakarsanız bu moda sahip olmak az sonra anlatacaklarımı beğeniyor ve ilgileniyorsanız vereceğiniz paraya değer.

Karakteriniz 10. seviyeye ulaştığı andan itibaren, Battlegrounds eşleştirmesi bulmaya uygun hale geliyorsunuz. Bunu yapmak için ise her zaman olduğu gibi, grup ve etkinlik bulma menüsünü kullanıyorsunuz. Gerekli seviye aralığına yerleştirildikten sonra sizleri üç farklı oyun stili karşılıyor olacak. Bunları Takım Ölüm Karşılaşması, Bayrağı Ele Geçir ve Üstünlük olarak sıralayabiliriz. Pek çok farklı oyunda gördüğümüz bu modları, The Elder Scrolls Online’ın hızlı yapısında deneyimlemek oldukça zevkli oluyor.

Bütün oyun stillerinin tek bir ortak noktası var. Hepsinde kazanmak için ya skor üst limitine ulaşmanız, ya da maç sonunda en yüksek puana sahip olmanız gerekiyor. Tabii ki tek başınıza değil, bütün bunları takım olarak başarmalı ve dört kişi halinde hareket etmelisiniz. Modun takım oyunu gerektirmesi de ilgi çekici olmuş diye düşünüyorum. Bu sayede farklı yeteneklerden farklı şekillerde faydalanabiliyoruz. Ald CaracUlarra ve Foyada Quarry adlı arenalar kanlı savaşlarımıza ev sahipliği yapan yerler oluyor.

Oldukça hızlı bir oynanışa sahip olan Battlegrounds modu, The Elder Scrolls Online: Morrowind ile bizlere sunulan içeriklerden benim en çok ilgimi çekeni oldu. Takım çalışmasının öne çıkarılması, oynanışın oldukça hızlı olması ve oyunların uzun zaman almamasını ilgimi çeken artılar olarak sıralayabilirim. Gördüğüm tek eksik ise, taktiklerinizi konuşturabileceğiniz bir fırsat olmaması. Yani oynanış oldukça hızlı, aksiyon dolu fakat yüzeysel kalmış diyebilirim.

Söylemeden geçmeyeyim ister takımınızla oynayın, isterseniz de rakiplere veya objektife tek başınıza ilerleyin puan ve ödül kazanacaksınız. Yani oyunun bireysel yeteneklerinizin önemsendiği tarafı yok edilmemiş, aksine tek başınıza yaptıklarınız Battlegrounds modunda da sizlere pek çok şey kazandırıyor. Bu modun bir liderlik tablosuna sahip olduğunu eklemeden geçmeyeyim. Her hafta güncellenen Battlegrounds liderlik tabloları, en iyi oyuncuları ve sıralamadaki yerinizi görmenizi sağlıyor. Rekabeti artırmak ve oyuncuları tetiklemek için oldukça güzel bir özellik olduğunu belirtebilirim.

The Elder Scrolls Online Morrowind

Warden sınıfı karşımızda.

The Elder Scrolls Online: Morrowind, zevk alabileceğiniz tamamen yeni bir sınıf ile geliyor. Yazımın başında da ismini sizlere söylediğim Warden sınıfı, mekaniklerini öğrenebileceğiniz ve ustalaşabileceğiniz yeni bir sınıf. Doğa ile iç içe ve doğa tabanlı bir sınıf olan Warden, pek çok oyuncu gibi benim de ilgimi çekmeyi başardı. Destek yeteneklerini ustaca kullanabilen ve yeteneklerine bakıldığında oldukça yüksek bir hasara sahip olan bu sınıf, kısa zamanda oyuncuların yeni gözdesi haline gelebilir.

Gerektiğinde yanına hayvanlar çağırmak veya kendisini iyileştirmek için topraktan bitkiler çıkarmak gibi pek çok doğa tabanlı yetenek bizleri bekliyor. Bu sınıfta benim ilgimi en çok çeken karakteristik özellik ise, çok fazla yetenek atışı veya planlama gerektirmesi. Oyuna yeni başlayan oyuncular için kolay bir sınıf olmasa da, yetenek geliştirmek için bire bir. Hatta oyunu önceden deneyimlemiş olanların bile, bu sınıftaki zorluktan hoşlanacağını düşünüyorum.

The Elder Scrolls Online çıkış yaptığından beri, ilk defa yeni bir sınıf ekleniyor ve bu sınıf oldukça güzel tasarlanmış. Geliştiricileri bu konuda tebrik etmeden geçmeyeyim. Bu sınıfta arkadaşlarınızı ve kendinizi koruyabildiğiniz, bir süre boyunca hasarı azaltabildiğiniz yetenekleriniz bulunuyor. Bir süre boyunca kısmı oldukça önemli, çünkü bu sınıfta çok fazla süre etkili yetenek var. Çatışmanın gidişatına göre her şeyi düşünmeniz ve az önce de söylediğim gibi planlama yapmanız gerekiyor.

Süre etkili yeteneklerinizi doğru zamanda kullanmalı ve yetenek atışlarınızı tam isabetle tutturmalısınız. Bunları neden anlatıyorum, çünkü zorlayıcı olduğunu açıklamaya çalışıyorum. Bu sınıfın yetenekleri sadece hasar engellemek veya iyileştirmek değil tabii ki, doğayı kullanarak saldırılar yapabiliyor ve oldukça yüksek hasarlar verebiliyorsunuz. Bahsettiğim yüksek hasar da buradan geliyor, destek yeteneklerine odaklanan bir sınıfa göre çatışmada oldukça yüksek hasarlar çıkartabiliyor ve arkadaşlarınıza bu konuda da yardım edebiliyorsunuz.

Doğadan gücünü alan bu sınıfın hem benim hoşuma giden, hem de geliştiricilerin üstünde durduğu ve sizlerin de beğeneceğinizi düşündüğüm bir nokta var. Bu sınıfın görünüşü ve animasyonları doğa ile alakalı olması sebebiyle o kadar doğal gözüküyor ki, gerçekten etkileyici olmayı başarıyor. Doğa ile ilgili yetenekleri daha önce de görmüştük, ancak animasyonları ve efektleri o kadar da doğal değildi. Bu sınıfın oldukça detaylı bir biçimde düşünüldüğünü ve yaratıldığını söyleyebilirim.

Battlegrounds modunda herhangi bir stilde Warden olarak oynadığınızda, ne kadar yararlı olduklarını kendi gözlerinizle görüyorsunuz. Hasar verme ve engellemedeki yetenekleriyle PvP modu için ideal bir sınıf olan Warden aynı zamanda tek oyunculu görevler için de bire bir. Morrowind yükseltmesinin bizlere sunduğu içeriklerden birisi olan Warden, şahsi takdirimi kazanmayı başardı.

The Elder Scrolls Online Morrowind

The Elder Scrolls Online: Morrowind tüm ihtişamıyla karşınızda.

Oyunun çıkışından itibaren gördüğü, en büyük yükseltme ile karşı karşıyayız. Dev gibi bir harita ve mükemmel tasarlanmış bir atmosfer bizleri karşılarken, detaylılığına ve çeşitliliğine hayran olduğumuz yepyeni görevler de bizleri bekliyor. Oyunun ilk seviyelerinde karakterimi geliştirmeye çalışırken bile oldukça eğlendiğimi belirtmeliyim. Şimdiye kadar söyleyebileceğim eksiklerin başında ise eğitimin oldukça zayıf olması geliyor. Yazımın en başında da belirttiğim gibi yeni başlayan oyuncular için de, oyunu önceden oynamış oyuncular için de yetersiz bir eğitim bu.

Bunun dışında Morrowind’deki görevler her ne kadar çeşitli ve eğlenceli olsa da yeteri kadar derin değiller. Yani arkalarında yer alan hikaye sizi o kadar da kendisine çekmiyor. Niye bu şekilde kıyaslıyorum, çünkü ister istemez The Elder Scrolls III: Morrowind görevlerini düşündürtüyor. Ancak unutmamak gerek ki, bu oyun çevrim içi oynanması ve o şekilde zevk alınması için tasarlanmış bir oyun.

Battlegrounds modu ile birlikte kısa zamanda hızlı kapışmalar yapabilecek, arkadaşlarınızla birlikte eğlenebileceksiniz. Bu modda 4 kere oynamış olsam da, oyunların her biri 10-15 dakika arası sürdü. Yani eğer zamanınız kısıtlıysa ve eğlenmek istiyorsanız, bu sizin için ideal olacaktır. Yeni PvP modunun yanı sıra, yepyeni bir sınıf olan Warden da The Elder Scrolls Online: Morrowind’i sahip olmaya değer kılan bir diğer unsur. Oyunun çıkışından beri eklenen ilk sınıf olan Warden, doğa ile alakalı güçleri ve destek temelli yetenekleriyle etkileyici bir giriş yapıyor.

Açık dünyasında gezinebileceğiniz ve dinamik atmosferin tadını çıkarabileceğiniz Vvardenfell’ı ile gerçekten kaliteli bir yükseltme olarak karşımıza çıkıyor Morrowind. Kapalı beta sınırlamaları el verdiğince ve bilgilerim yettiğince sizlere deneyimlerimi, içerikleri aktardım. Saydığım eksiler, artıların ve içeriklerin yanında anında yok olduğu için onları dert etmenize gerek yok. Rahatlıkla söyleyebilirim ki The Elder Scrolls Online: Morrowind oldukça kaliteli ve detaylı.

Yaşar Baturalp Editör