Menü
https://leadergamer.com.tr/remedy-entertainment-yeni-oyunlari/
Tesla 30 Aralık 2016 16:37

Tesla otomatik pilotu, kaza yaşanacağını, kazadan hemen önce fark etti

Tesla’nın otomatik pilotu, artık iki araba uzaktaki bir mesafede yaşananları da inceliyor.


Günümüz teknolojisi öyle bir noktaya geldi ki, artık işlerimizi yaparken genellikle bilgisayarlarımıza ve akıllı telefonlarımıza güveniyoruz. Bu güvenin boşa olmadığı, otomotiv sektöründe devrim niteliğinde yenilikler yapan Tesla’nın otomatik pilot teknolojisi sayesinde kanıtlandı. Otomatik pilot, yani bilgisayar, iki arabanın birbirine çarpacağını önceden fark etti ve acil fren sistemini devreye soktu.

Tesla

Otomatik pilot teknolojisiyle bizleri kendine hayran bırakan Tesla’nın neden bu teknolojinin bu kadar üstünde durduğu bir kere daha gözler önüne serildi. Son güncelleme ile birlikte, iki araba boyu mesafedeki etkinlikleri de takip etmeye başlayan otomatik pilot sisteminin radarı çok daha gelişmiş bir sistem kullanmaya başladı. Hatta bu özelliği sayesinde, yaşanacak bir kazayı önceden tahmin ederek sürücüsünü hayati tehlikenin uzağına taşıdı.

Hemen aşağıdaki Hans Noordsij, tarafından Twitter üzerinden paylaşılan videoda da görebileceğiniz gibi, iki araba bir noktada birbirine yaklaşmaya başlıyor. Herhangi bir insanın tahmin etmesinin imkansız ya da bir hayli zor olduğu bu olayı fark eden Tesla otomatik pilotu, sürücüye kazadan önce sinyal veriyor ve acil fren sistemiyle birlikte yavaşlaması gerektiğini iletiyor. Otomatik pilot olmasaydı, kazadan hiçbir zarar görmeyen sürücü için işler çok daha farklı olabilirdi.

Yaşar Baturalp Editör