Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Serkan Mehmedali, Editör Yazım tarihi: 18.01.2017

Tesla model araçların tamamen elektrik ile çalışması, yol takip sistemi ve otomatik sürüş gibi özellikleri gerçekten gelecekte geçen filmleri aratmayan edada bir icat. Nitekim bu modeldeki araçları aldığınız zaman sizlere sürekli olarak telefon sinyaline sahip olmanız gerektiği uyarısı yapılır. Bu uyarıyı dikkate almazsanız başınıza gelebileceklerden birisi, yol takip sisteminin, otomatik frenleme sisteminin veya otomatik sürüş sisteminin çalışmaması olabilir. Sürüş esnasında ben aktif olarak aracı kullanacağım, otomatik sistemlere ihtiyacım yok deseniz de aracınızın motorunu söndürdüğünüz zaman tekrar çalıştıramayabilirsiniz. Negri ailesinin başına gelen de tam olarak bu oldu.

Tesla

Negri ailesinin babası Ryan Negri, havaların biraz daha iyi olmasını Red Rock kanyonunda bir geziye çıkarak ailesi ile vakit geçirip kutlamayı planlamış. Tesla araçlarının sizlere sunduğu bir özellik de, aracınızın anahtarını ve aracınızı, akıllı telefonunuzdaki bir uygulama ile eşleştirirseniz aracınızı anahtarsız çalıştırabilirsiniz. Bu özelliği aktif ederek yola koyulan aile, yolculuklarında 6 mil ilerledikten sonra sürücü Ryan Negri, aracı durdurarak çocuklarının koltuklarını ayarlamak istemiş. Gerekli ayarları yaptıktan sonraysa maalesef aracı tekrar başlatamamış çünkü bulundukları konumda telefon sinyali olmadığını fark etmişler. Anahtarında yanlarında olmaması ve akıllı telefonlarının da sinyal almamaları, kendilerini Red Rock kanyonunun ortasında buldular. Dilerseniz olayın devamını Ryan Negri’den dinleyelim.

Ryan Negri, “Cumartesi sabahı, evden 6 mil uzakta ve telefon sinyalinin çekmesine de 2 mil kala yolda kalmıştık. Planımız kısa bir araba yolculuğuna çıkarak tepesi kar ile kaplı dağların fotoğraflarını çekmekti. Cebimde sadece akıllı telefonum ile aracın kilitlerini açarak motoru çalıştırıp yola koyulmuştuk. 6 mil ilerledikten sonra geri dönmeye karar verdik fakat çocuklarım Mozy ve Millie’nin araç yataklarını ayarlamak için durdum. Bu kötü bir fikirdi. İşimi hallettikten sonra aracı tekrar çalıştırmam gerekti fakat telefon sinyali olmayınca akıllı telefonum aracıma bağlanamadı. Telefon sinyali olsa da, aracın kendisi de sinyali kullanarak komutu alması gerekir. Kahraman olan eşim Amy, telefon sinyalinin çekeceği yüksekliğe varana kadar koştu. 2 mil sonra telefon sinyaline erişti ve arkadaşına evdeki anahtarı alarak yanımıza gelmesini söyledi. Bundan sonra arabamı kullanırken anahtar sürekli yanımda olacak.” diyerek durumu bizlere özetledi. Akıllı telefonunuzun pili bittiği durumda da aynı sonuca ulaşabileceğiniz için siz siz olun, mutlaka aracınızın anahtarını yanınızda bulundurun.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.