Terminator Resistance inceleme

Terminator Resistance inceleme

Geliştirici ekibin, gelecek oyunlarında çok daha iyisini yapabileceğini düşünüyorum.

Terminator Resistance, duyurulduğundan beri merakla beklediğim yapımlardan bir tanesiydi açıkçası ve bizlerle buluşunca da, oyunu PC üzerinde oynama imkanı buldum. Oyunu uzun uzun oynamaya çalıştım elimden geldiğince. Terminator Resistance inceleme yazım boyunca da, bu oyunda ne tür tecrübeler yaşadığımdan bahsedeceğim olabildiğince. Aslında, oyuna başlamadan önce Terminator Resistance inceleme notlarına göz gezdirdim ve nedense çok düşük olduğunu gördüm. İnsanlar, genel olarak markalaşmış bir seriden oyun görünce, AAA kalitesinde oyun beklemiş gibi bir izlenimim oldu. Fakat, bütçe açısından o kadar da yüksek olmadığını unutmuşlar.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Terminator Resistance bizlere nasıl bir hikaye sunuyor?

Aslında hikaye olarak bizlere The Terminator ve The Terminator 2: Judgement Day filmlerine konu olmuş olan Future War savaşından bir hikaye sunuyor. İnsanlığın makinelere karşı açtığı savaşa tanıklık ediyoruz. Skynet’i çökertme yolunda adım adım ilerliyoruz oyun boyunca. Hikaye işleyişi konusunda aşırı başarılı bulamasam da, öyle kötü diyerek kötüleyebileceğim bir seviyede de değil. Her ne kadar beni bir yerden sonra çok meraklandıramamış olsa da, evreni ve genel hikayesi ile başında tutmayı başardı.

Teyon ve Reef Entertainment ekiplerinin bütçesi olmamasına rağmen oynanış açısından gayet hoş bulduğum bir oyun ortaya çıkarmışlar. Açık dünya mekanikleri oyunda keşif hissiyatı ortaya çıkarmış. Genel olarak dışarıdan bakınca çok standart bir FPS oyunu izlenimi veriyor ama oynadıkça en azından zannettiğiniz gibi olmadığını az çok anlayabiliyorsunuz.

Terminator Resistance inceleme

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Terminator Resistance oynanış olarak neler sunuyor?

Öncelikle, genel oynanış mekaniklerinden bahsedeyim. Oyun, RPG ögeleri taşıyan bir FPS oyunu genel olarak. Görevlerinize başlarken belli noktalara gönderiliyorsunuz ve burası bol bol keşif yapabileceğiniz bir yer oluyor. Aynı zamanda bir sürü de yan görev veriliyor. Bu bölgede, bu yan görevlerle birlikte ana görevleri yaparak geçiyorsunuz. Bazı görevler zor gelebiliyorken, bazılarını rahat rahat halledebiliyorsunuz.

Oyun içerisinde RPG ögeleri bulunuyor demiştim ya? Hemen onlardan bahsedeyim. Öncelikle, seviye sisteminden söz etmekte fayda var. Seviye yükseldikçe yetenek puanları kazanıyorsunuz. Bu yetenek puanlarıyla da, doğal olarak yetenekler açabiliyorsunuz kendinize. Yetenekler konusunda sizleri 3 tane başlık karşılıyor. Savaş, Bilim ve Hayatta Kalma başlıkları bunlar. Her başlığın altında farklı yetenekler yer alıyor.

Savaş başlığının altında yer alan yeteneklere göz gezdirecek olursak, genel olarak bizlere savaş esnasında rahat ettirecek yetenekler yer alıyor. Düşmanınıza gizli gizli yaklaşmanızı sağlayan bir yetenek, silahlarınızın hasarını yükselten bir yetenek ve patlayıcı hasarları yükselten bir yetenek ağacı bulunuyor. Bilim kısmında ise kilit açma, zanaat ve hackleme yetenek ağaçları yer alıyor. Son olarak da Hayatta Kalma başlığı altında çanta, dayanıklılık ve kazanılan tecrübe puanlarını etkileyen yetenek ağaçları yer alıyor.

Terminator Resistance inceleme

Oynanış açısından bizlere sunulan şeyler sadece bu kadar mı?

Elbette değil. Elimize birkaç adet silah veriliyor. Bunlardan bir tanesi tabanca, bir tanesi hafif makineli tüfek, bir tanesi ağır makineli tüfek ve bir de plazma mermileri kullanan silahlar. Her biri için farklı farklı mermiler bulunuyor tahmin edebileceğiniz üzere. Her bir silah için ayrı ayrı mermi toplamanız veya yapmanız gerekiyor. Evet, yapmanız gerekiyor.

Oyunda zanaat sistemi de bulunuyor, daha önceden yeteneklerden bahsederken de bunun ipuçlarını vermiştim zaten. Elinizde bulunan silahlara, zanaatkarlık sistemi sayesinde mermiler üretebiliyorsunuz. Tabii, bunlar da belli başlı materyaller karşılığında oluyor. Zaten oyuncusunda keşif hissi uyandırmasını sağlaması da, bu mermilerden ve eşyalardan dolayı oluyor.

Zanaatkarlık sisteminde sadece mermi üretemiyorsunuz elbette. Mermiler dışında maymuncuk, sağlık kiti, bomba, plazma hücreleri, düşmanın kafasını karıştıran ses aletleri, tuzaklar ve daha nicelerini üretebiliyorsunuz. Tabii, hepsini üretmek istiyorsanız, zanaat yetenek ağacına yetenek puanlarınızı yapıştırmanız da gerekiyor. Bu da, daha fazla düşman öldürmek ve daha fazla görev tamamlamak demek oluyor.

Terminator Resistance inceleme

Oynanış konusunda dile getirmek istediğin başka şeyler de var mı?

Aslında evet. Açıkçasını söylemek gerekirse, atış hissini çok da beğenmediğimi dile getirmek isterim. Nedense, silahımız fındık fıstık atıyor hissiyatı uyandırdı bende. Bütün silahlarda böyle oldu bu, sadece tabancada vesaire değil. Silahların tepmeleri bir tık daha iyileştirilebilirmiş benim fikrimce. Tabii, siz ne düşünürsünüz, ne dersiniz bilemiyorum. Çünkü, tepmeleri sevmeyen oyuncular da oldukça fazla.

Bunun dışında, oyundaki keşif mekaniklerinin daha ödüllendirici olmasını dilerdim. Şu an keşif yaparken sadece mermi, materyal tarzı şeyler toplarken buluyoruz kendimizi. Silah çeşitliliğinin olmaması sebebiyle, çok bir şey keşfetme gereksinimi de hissettirmedi bende. Yeterince mermim varsa, keşfetmeyi bir kenara koydum oyunu oynadığım esnada. Silah çeşitliliği katılmasını gerçekten isterdim.

Terminator Resistance inceleme

Terminator Resistance görsel anlamda nasıl ve optimizasyonu ne durumda?

Terminator Resistance inceleme yazım boyunca heyecanla bahsetmeyi beklediğim kısma geldik. Ben, oyunu PC platformu üzerinde oynadım ve kesinlikle çok hoşuma gitti görsel anlamda. Zaten Terminator Resistance inceleme yazısının görsellerinde de bahsettiğim şeyi rahatlıkla görebilirsiniz. Adamlar görsellik için gerçekten uğraşmış ve bunu başarılı bir şekilde oyuna eklemiş.

Optimizasyon konusunda değinecek olursam, bu görsellerde görmüş olduğunuz görselliğe rağmen 200-180 arası FPS aldığımın altını çizmek isterim. FPS düşüşleri ile karşılaşmış olmamam, oyunun bir anda kapanması gibi sorunların karşıma çıkmamış olması da bunun ekstrası. Hemen aşağıda sahip olduğum PC’nin sistem özellikleri ile birlikte, oyunun sistem gereksinimlerini de paylaştım. Dilediğiniz gibi karşılaştırma yapabilir ve nasıl bir performans elde edeceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Oyunu oynadığım PC’nin donanımı:

 • İşletim sistemi: Windows 10 64-bit
 • CPU: Intel i9 9900K @3.6GHz
 • GPU: Asus Turbo 1080 Ti
 • RAM: 2x16GB 3000MHz CL15
 • Anakart: Asus ROG Strix Z390-E Gaming
 • SSD: Samsung Evo 970 250GB

Terminator Resistance sistem gereksinimleri (Minimum)

 • İşletim Sistemi: Windows 7/8/10 64-bit
 • İşlemci: Intel Core i3 4160 @ 3.6GHz/AMD FX 8350 @ 4.0GHz ya da daha iyisi
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: Nvidia GTX 1050/AMD RX 560 ya da daha iyisi
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 32 GB kullanılabilir alan
 • Ses Kartı: DirectX uyumlu ses kartı
 • İlave Notlar: Bu sistemde Medium ayarlarda 1080p 60 FPS oynanabilir

Terminator Resistance sistem gereksinimleri (Önerilen)

 • İşletim Sistemi: Windows 7/8/10 64-bit
 • İşlemci: Intel Core i5 8400 @ 2.8GHz/AMD Ryzen 5 2600 @ 3.4GHz ya da daha iyisi
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: Nvidia GTX 1070/AMD RX 590 ya da daha iyisi
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 32 GB kullanılabilir alan
 • Ses Kartı: DirectX uyumlu ses kartı
 • İlave Notlar: Bu sistemde High ya da Epic ayarlarda, 1440p veya daha iyisinde 60 FPS oynanabilir

Terminator Resistance inceleme

Terminator Resistance inceleme sonucu nedir?

Terminator Resistance inceleme sonucundan bahsetmeden önce, fiyat etiketine değinmek istiyorum standart olarak. Oyunu PC platformunda oynuyorum ve Steam üzerinde an itibari ile fiyatı 199 TL. Microsoft Store üzerinde 170 TL olan yapım, aynı zamanda PS4 için 259 TL’ye satılmakta. Nerede oynayacağınız tamamen size kalmış.

Fikrimi soracak olursanız, Terminator Resistance için serinin en iyi oyunu diyemem. Elde olan bütçe ile muhteşem görselliğe ve performansa sahip ortalamanın yarım tık üstünde bir oyun ile karşı karşıyaydım oyun boyunca. Kanımca, görselliğe ayrılan bütçenin bir kısmı oynanışa ayrılmış olsaydı, eminim ki kat kat daha iyi bir oyun bizlerle olurdu bugün. Tahminen geliştirici ve yayıncı ekipler de bunun farkındadır. Yine de göze batan ve oynanmaz bu diyebileceğim herhangi bir şey olmadı.

Eğer Terminator evrenini seviyorsanız, sizi pişman edecek bir oyun olduğunu söyleyemem. Yine, eğer zanaat ve seviye sistemi bulunan bir FPS oyunu arıyorsanız, hoşunuza gidecektir diye düşünüyorum. Gördüğüm en iyi FPS oyunları arasında girmese de, sonuna kadar oynama isteği uyandıran oyunlardan bir tanesi olduğunu belirtebilirim. Ekiplerin gelecek oyunlarında çok daha iyi işler çıkardıklarını görmek için sabırsızlanıyorum!


Terminator Resistance
Terminator Resistance inceleme    Haber  |  İnceleme  |  Öne Çıkanlar 


Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.