Tekken 7 – Yeni başlayanlar için ipuçları

Tekken 7 – Yeni başlayanlar için ipuçları

Eğer oyuna yeni başlıyorsanız, bu ipuçları tam size göre.

Tekken 7, oldukça teknik bir dövüş oyunu. Yani, Mortal Kombat X veya Injustice 2 gibi hemen kolay öğrenemeyebilirsiniz. Öğrenseniz bile, oyunda ustalaşmanız zor olabilir. Bu yüzden, bizler de oyuna yeni başlayan oyuncuları düşünmek istedik ve yeni başlayanlar için küçük bir ipucu yazısı hazırlayalım dedik. Bu yazımızdan, en çok Tekken serisine yeni adım atan oyuncular yararlanabilecek çünkü vereceğimiz ipuçları, seriye yeni başlayanlara veya ilk kez Tekken 7 oynayan oyunculara yönelik olacak. Dilerseniz bir an önce başlayalım ipuçlarımıza.

Tekken 7 - Yeni başlayanlar için ipuçları

Hareket etmek, oldukça önemli.

Eğer Tekken 7 oynuyorsanız, sürekli olarak hareket etmeyi unutmamanız lazım. “Dash” hareketleri ile ileriye veya geriye gidin. Saldırılarınızı yarıda kesin veya Dash ile saldırılarınızı birleştirin. Bu noktada asıl amacınız, tahmin edilemeyecek hareketler yapmak olmalı. Sürekli hareket ederek, karşınızdaki oyuncunun kafasını rahatlıkla karıştırabilirsiniz. Bu sırada siz de gerçek saldırı planınızı aklınızda kurup, o şekilde harekete geçebilirsiniz.

Karakter seçmekten korkmayın.

Tekken 7 içerisinde 30’dan fazla karakter bulunuyor. Yani, elinizdeki seçenek bayağı bir fazla. Fakat karakter seçerken, hangi karakterin zor olduğunu, hangi karakterin kolay olduğunu çok fazla kafanıza takmamaya çalışın. Tabii ki oyunun temellerini öğrenirken, kolay bir karakter seçmek biraz önemli olacaktır ama uzun vadede düşünürseniz, istediğiniz karakterle oynamak size daha fazla fayda sağlayacaktır. Tek bir karaktere bağlı kalmayarak ve kendisi sınırlamayarak Tekken 7 oynarsanız, her karakter ile öğrendiğiniz strateji, size farklı bir bilgilik katacaktır. X karakterinin stratejisi, Z karakterini oynarken sizin gözünü açabilir.

Tekken 7 - Yeni başlayanlar için ipuçları

Pratik modunu küçümsemeyin.

Bir önceki maddede dediğim gibi, istediğiniz karakterle, istediğiniz kadar oynayın ama karakterlere tamamen alışmak için pratik modunu kullanın. Oyunun çoklu oyuncu modlarına, pratik yapmadan girmek, sadece size zarar verecektir. Karakteri öğrenmenizi zorlaştıracaktır. Tabii bu pratik moduna kör bir şekilde de girmemelisiniz. Eğer bir karakteri ilk kez kullanacaksanız, o karakterin hareketlerine tek tek göz atmalısınız. Öncelikle kolay komboları öğrenmeyi denemelisiniz. Böylece seçtiğiniz karakteri öğrenme hızınız yükselecektir.

Sample Combo özelliğini de unutmayın.

Tekken 7 içerisinde öyle çok güzel bir öğretici bölümün olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Zaten bu yüzden pratik modunu şiddetle öneriyoruz. Fakat pratik moduna daldığınız zaman, küçük bir şeyi kolayca unutabilirsiniz: Sample Combo özelliği. Hareket listenizin en altında bulabileceğiniz Sample Combo sistemi, yapacağınız komboları başlatmanızda, uzatmanızda veya bitirmenizde size yardımcı olacaktır. Böylece karşınızdaki düşmana da maksimum hasarı verebileceksiniz.

Rage sistemini mutlaka akıllıca kullanın. 

İnceleme yazımızda da bolca bahsetmiştik Rage sisteminden. Oyunun içerisinde 2 farklı Rage sistemi bulunuyor ve bu iki sistemde, dövüşe ciddi anlamda bir strateji katıyor. Bu yüzden, bu özelliklerini siz de akıllıca kullanmalısınız. Öncelikle söyleyelim, eğer karakterinizin canı 20’nin altına inerse Rage modu otomatik olarak açılıyor. Bu özellik içerisinde 2 farklı Rage saldırı tipi var. Rage Art, sinematik tarzda düşmana saldırmanıza yarıyor. Eğer bu saldırıyı başarılı bir şekilde tamamlarsanız, düşmanınıza tonlarca hasar vermiş olacaksınız. Rage Drive ise bir önceki moda göre daha karışık. Öncelikle Rage Drive, her karakterde farklı bir şekilde çalışıyor. Bazı karakterlerin Rage Drive özelliği, karşınızdaki düşmanı şaşırtabilirken, bazıları da kombo başlatmak için bire bir oluyor. Rage Drive sistemini başarılı bir şekilde kullanabilmek için, oyunda kullanacağınız karakteri tanımanız ve deneyimlenmeniz gerekiyor.

Power Crush hareketlerinizi tanıyın.

Tekken 7 ile hayatımıza yeni bir saldırı tipi de girdi: Power Crush. Bu saldırı tipi, oldukça güçlü ve engellenemez bir saldırı yapmanıza yarıyor. Standart saldırılar ile kesilemeyen bu saldırı tipi, orta ve yüksek saldırılar ile engellenebiliyor. Bu yüzden, birçok diğer hareket gibi, bunu da yaparken tahmin edilemeyen yollar, zamanlar seçmeniz gerekiyor. Karakterinizin Power Crush hareketleri, hareket listesinde bir kırmızı kalkan ile gösteriliyor. Bu hareketlere göz atmayı unutmayın.

Tekken 7 Treasure Battle modunu kullanarak kendinizi ısıtın.

Tekken 7’nin Treasure Battle modu oldukça eğlenceli ve ödülleri de oldukça ilgi çekici. Çünkü Treasure Battle oynayarak, oyundaki karakterler için özelleştirme eşyaları açabiliyorsunuz. Fakat bu hediyeler haricinde, bu oyun modu size bolca deneyim de veriyor. Yapay zeka karakterlere karşı dövüştüğünüz bu mod, aynı anda hem hediye, hem de tecrübe veren tek çevrim dışı oyun modu. Yani, oyuna gerçek oyuncularla birlikte oynayarak alışmak istemezsiniz sanırım. Değil mi?

Eğlenmeyi unutmayın.

Tekken 7 her ne kadar rekabetçi bir oyun olsa da, bir video oyununu oynarken asıl amacınız, o oyundan zevk almak, eğlenmek olmalıdır. Sonuçta, video oyunları bunun için var. Kimse sizden, bir karakterin hareketlerini ezberleyemediğiniz için kontrolcünüzü veya klavyenizi duvara fırlatmanızı beklemiyor. Belki de Tekken 7 size göre bir oyun değildir? Bunu da aklınızdan çıkartmayın. Fakat oyunu öğrenmeye de kararlıysanız, bu ipuçlarını mutlaka aklınızın bir köşesinde tutun.

İçeriğimizi hazırlamamız için bizlere sponsor olan Aral’dan oyunu satın almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Tekken 7 karakter rehberleri, ipuçları, kolay para kazanma ve daha fazlası için tıklayınız. 

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın