Tap Dance İnceleme (iOS)

Tap Dance İnceleme (iOS)

Dokunarak dans edin!

Türk yapımı oyunlardan ilk olarak ne bekleriz? Elbette Türkçe olmasını. Crysis’i neden Türk oyuncular ayrı bir seviyor? Çünkü Türkler’in yaptığı bir Türkçe oyun. Tamam, şahaser bir oyun olmasının da bunda etkisi olabilir ama Türkçe olması da önemli.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Şu anda Türkçe olmayan bir Türk oyunuyla karşı karşıyayız.  Tap Dance’in IOS sürümünü inceledim. Oyunu ilk açtığımda İngilizce bir ekran karşıladı beni ve direkt “options” menüsü aradı gözlerim, yoktu. O da ne? Dil seçeneği de yok. Gözlerime inanamadım. Türk yapımı bir oyun ve Türkçe dil seçeneği yok… Oysa mükemmel bir fırsat yıllardır bize uygulanan psikolojik baskının karşılığını vermek için. Bulgarca ya da Korece bile olan oyunda Türkçe olmazdı ve sinir olurduk. Aynısını yapma şansı vardı yapımcıların. Koyarsın oraya varsayılan dil olarak İngilizce, yanına da dil seçeneği olarak sadece Türkçe, ohhh. Görsünler Türkçe’nin ne kadar büyük bir dil olduğunu. Ama Ob (Oyunbozan) Studios bunu es geçmiş.

Evet, konuya bodoslama girdim çünkü oyunun en büyük eksisi benim adıma buydu. Daha oyunun ne olduğunu bilmiyorsunuz, ne hakkında olduğunu bilmiyorsunuz, amacını bilmiyorsunuz ama Türkçe seçeneği olmayan bir Türk oyunu olduğunu biliyorsunuz. Belki yapımcılar böylece anlar ne kadar büyük bir hata yaptıklarını ve bir yama ile düzeltirler. Zaten oyun boyunca 15-20 kelime belki var. Çok zor olmasa gerek dil seçeneği eklemek…

TapDance1Dil konusunu geçelim artık. Oyunumuz bir Guitar Hero, Rock Band, Dj Hero türevi. Elbette daha basit halde. Bilirsiniz, bizde pek yaygın olmasa da, yabancıların çok sevdiği bir oyun vardır. Bir platform üzerindesinizdir ve altınızdaki platformun belirli alanları değişerek renklenir, siz de o renklenen alanlara basarak kareografiler yaparsınız, dans edersiniz. Oyunumuzun mantığı bu. Tabii bu sefer ayaklarımızı değil, ellerimizi (parmaklarımızı) kullanıyoruz.

Bir oyuna başlamadan önce yapılması gereken en önemli şeylerden biri olan “tutorial”a, korkmadan girebilirsiniz. Gayet basit ve kısa şekilde olay açıklanmış eğitim menümüzde. Kırmızı simgelere direkt basılır. Yeşil simgelerin 3’üne birden basılır. Kırmızılı yeşilli simgelere 2’li olarak basılır ve sarılı morlu simgelere 4’lü basılır. Bunu gösteriyor ve siz de yapıyorsunuz. Bitince de her “altın” derecesinde bitirdiğiniz oyundan sonra karşılaşacağınız “çarkıfelek”i çeviriyorsunuz ve eğitiminiz bitiyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.