Avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 25.12.2016

TaleWorlds, Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Ödül Töreni'nde özel ödülün sahibi oldu.

TaleWorlds-Ali-Erkin-Nihat-Zeybekçi-Mehmet-Büyükekşi-ödül-mountblade-2-600x400

Mount & Blade serisine imza atan ve Türkiye toprakları içerisinde ilk yerli yapım AAA oyunun sahibi olan TaleWorlds, gerek piyasaya sunmuş olduğu ürünler, gerek satışlarının %95'ini yurt dışına yapmaları nedeniyle ödül aldı. Bugün gerçekleştirilen Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Ödül Töreni'nde özel ödül kazanan TaleWorlds, ödülü firmanın genel müdürü olan Ali Erkin aracılığıyla aldı.

Başbakan Binali Yıldırım'ın "İşte bakıyoruz, bir genç bilişimci bir oyun yazmış, 200’den fazla ülkeye bunu satmış." sözlerinin ardından ödülünü almak için sahneye çıkan Ali Erkin, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve Türkiye İhracatçılar Birliği Başkanı Mehmet Büyükeşi ile ufak bir sohbet gerçekleştirdi. Sohbet sırasında firmanın telaffuzu hakkında yapılan diyaloglar manidardı. TaleWorlds, Mount & Blade serisi ile ülkemizdeki ilk AAA yerli yapıma imza atmakla kalmadı, oyunlarını PS4 ve Xbox One platformuna taşıyarak ülkemizdeki ilk yerli konsol oyununu da yayımlamış oldu. Firmanın genel müdürü Ali Erkin, ödülü aldıktan sonra sevincini şu sözlerle belirtti:

"Devletimizin ve sayın bakanlarımızın oyun geliştirme sektörüne önem veriyor olmasını çok değerli buluyoruz. Özel olarak bakanlarımızla da görüşüyoruz. Kendileri bize destek veriyor. Dünyada 110 milyar dolarlık bir oyun pazarından söz ediyoruz. Türkiye olarak bizim ihracatımız da 400 milyon dolar seviyesinde. Bunu arttırmak istiyoruz ve 2023 için 10 milyar dolarlık bir hedefimiz var. İnşallah hem sektörümüzün gayreti, hem de devletimizin desteği ile bu hedefimize ulaşacağız. Bugün gerçekleştirilen törende özel ödülü aldık. Bundan yaklaşık 1 ay önce İhracat Zirvesi’nde "Özgün Ürün" ödülünü almıştık. Ayıca Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği ile beraber diğer yerli oyun yapımcılarına destek oluyoruz. Aynı zamanda bakanlarımızla da çalışıp hem sektördeki yetişmiş insan kaynağının artması için, bizim en önemli sıkıntımız yetişmiş insan kaynağı; hem de diğer ekonomik destekler olsun, eğitim faaliyetleri olsun, bütün bunlar için yoğun bir çaba sarf ediyoruz."

2005 yılında Ankara'da kurulan Taleworlds, 19 Eylül 2008'de PC için ilk Mount & Blade oyununu yayımlamıştı. Akabinde gelen genişleme paketi Warband ile firma, ilk defa oyunlarını PS4 ve Xbox One konsollarına taşımıştır. Şu sıralar gözler, firmanın daha yayımlamadığı Mount & Blade II: Bannerlord oyununa odaklanmış durumda. Ayrıca ülkemiz adına gurur verici haberler, bununla da sınırlı değil. Başbakan Binali Yıldırım'ın "Almanya'da yaşayan Giresunlu bir delikanlı var" sözleriyle Cevat Yerli'den ve Crytek'in ülkemizde yapacağı yatırımlardan bahsettiği haberimize bu bağlantı aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

VG247 Türkiye’yi Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz!

 

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.